O nas
Kontakt

Wystawa Ai Weiwei w Londynie „skutecznie odwołana” w związku z postem w izraelskich mediach społecznościowych

Laura Kowalczyk

Wystawa Ai Weiwei w Londynie „skutecznie odwołana” w związku z postem w izraelskich mediach społecznościowych

Chiński dysydent i artysta Ai Weiwei powiedział, że jego nowa wystawa w Lisson Gallery w Londynie została odwołana po tym, jak zamieścił w mediach społecznościowych komentarze nawiązujące do wojny izraelskiego Hamasu.

Galeria Lisson w Londynie odwołała plany zorganizowania wystawy Ai Weiwei po tym, jak artysta umieścił w mediach społecznościowych post na temat wojny między Izraelem a Hamasem.

Otwarcie przedstawienia miało nastąpić w środę (15 listopada).

Chiński współczesny artysta jest dobrze znany ze swoich komentarzy politycznych i aktywizmu na rzecz praw człowieka. Głośno opowiadał się za poparciem dla Palestyńczyków.

W usuniętym już tweecie Ai podobno napisała: „Poczucie winy związane z prześladowaniami narodu żydowskiego było czasami przenoszone, aby zrównoważyć świat arabski. Pod względem finansowym, kulturowym i pod względem wpływu mediów społeczność żydowska jest znacząco obecna w Stanach Zjednoczonych”.

W tweecie kontynuowano: „Roczny pakiet pomocy dla Izraela o wartości 3 miliardów dolarów był przez dziesięciolecia reklamowany jako jedna z najcenniejszych inwestycji, jakie kiedykolwiek poczyniły Stany Zjednoczone. To partnerstwo jest często opisywane jako partnerstwo wspólnego przeznaczenia.

W następstwie tweeta przedstawiciel Lisson powiedział, że wystawa nie odbędzie się zgodnie z planem.

„Po długich rozmowach z Ai Weiwei i po komentarzu, który zamieścił w Internecie, wspólnie zgodziliśmy się, że to nie jest odpowiedni moment na prezentowanie jego nowego dorobku” – czytamy w oświadczeniu galerii.

„Nie ma miejsca na debatę, którą można określić jako antysemicką lub islamofobiczną, w czasie, gdy wszystkie wysiłki powinny być skierowane na położenie kresu tragicznym cierpieniom na terytoriach Izraela i Palestyny, a także w społecznościach na całym świecie. Ai Weiwei jest dobrze znany ze swojego wsparcia dla wolności słowa i orędownictwa uciskanych, dlatego głęboko szanujemy i cenimy nasze długotrwałe relacje z nim”.

W swoim oświadczeniu Ai stwierdził, że galeria „skutecznie odwołała pokaz”.

„Moim zdaniem można wyrażać wszelkiego rodzaju opinie, nawet te nieprawdziwe” – napisał. „Należy szczególnie zachęcać do wyrażania błędnych opinii. Jeśli wolność wypowiedzi ogranicza się do tego samego rodzaju opinii, staje się ona uwięzieniem wypowiedzi. Wolność słowa dotyczy różnych głosów, głosów innych niż nasz. Mówiąc najprościej, nigdy nie żyliśmy w społeczeństwie, w którym panuje wolność wypowiedzi, ale raczej w społeczeństwie, w którym nie ceni się mowy; przemówienie danej osoby nie jest uważane za ważne lub akceptowalne przez kontrolerów mowy.”

Kontynuował: „Odwołanie wystawy nie jest w ogóle istotne, ponieważ tysiące i dziesiątki tysięcy wystaw nadal się odbywają. To, czy istnieję, czy nie, też nie jest ważne, bo zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie chciał szukać światła i radości, jaką światło wnosi do życia, bo ludzie nie lubią ciemności”.

Ai odniósł się już do tego konfliktu w swoim dokumencie z 2017 roku Przepływ ludzkio światowym kryzysie uchodźczym, w którym zawarto materiał filmowy nakręcony w Gazie.

Przedstawiciel artysty poinformował, że odwołane zostały także trzy kolejne wystawy – w Nowym Jorku, Paryżu i Berlinie.