O nas
Kontakt

Sprzedaż broni do Izraela stawia rząd Wielkiej Brytanii przed sądem

Laura Kowalczyk

Liczba ofiar śmiertelnych w Gazie wzrasta do 9 000, kolejny obóz dla uchodźców uderzony przez Izrael, twierdzenie o „rozwoju ludobójstwa”

Jak dotąd w Gazie zginęło prawie 16 000 osób, głównie kobiet i dzieci, a ONZ ostrzega przed „jeszcze bardziej piekielnym scenariuszem”, który ma dopiero nadejść.

Organizacje praw człowieka pozwały rząd Wielkiej Brytanii do sądu w związku z eksportem broni do Izraela w związku z katastrofalną wojną w Gazie.

Obsługiwane przez Międzynarodowe Centrum Sprawiedliwości dla Palestyńczyków (ICJP), palestyńska organizacja praw człowieka Al-Haq i z siedzibą w Wielkiej Brytanii Globalna sieć działań prawnych (GLAN) chcą, aby Londyn natychmiast zawiesił lukratywną sprzedaż broni do Izraela, twierdząc, że istnieje „wyraźne ryzyko”, że będzie ona wykorzystywana do zbrodni wojennych.

We wtorek ogłosili swój sprzeciw prawny, twierdząc, że rząd „wielokrotnie ignorował” pisemne prośby o zaprzestanie dostaw broni do Izraela z powodu „poważnych obaw”.

Ich sprawa Wysokiego Trybunału koncentruje się na „masowych atakach Izraela na ludność cywilną i infrastrukturę krytyczną dla ich przetrwania, głodzie, przymusowych wysiedleniach” oraz „ryzyku ludobójstwa” – powiedział dyrektor GLAN, dr Gearóid Ó Cuinn, na konferencji prasowej, w której uczestniczył TylkoGliwice.

Powiedział reporterom, że takie dostawy broni „podważają krajowe i międzynarodowe zobowiązania prawne Wielkiej Brytanii w świetle okrucieństw popełnianych przez Izrael w Gazie.

„Podobnie jak inni członkowie społeczności międzynarodowej, Wielka Brytania ma wyraźny obowiązek zapobiegania takim zbrodniom, w tym ludobójstwu, i powinna natychmiast rozważyć wszelkie środki dyplomatyczne, polityczne i gospodarcze, aby to zrobić”.

PLIK – Palestyńczycy ratują ocalałych po izraelskim ataku na Rafah w Strefie Gazy, piątek, 17 listopada 2023 r.
PLIK – Palestyńczycy ratują ocalałych po izraelskim ataku na Rafah w Strefie Gazy, piątek, 17 listopada 2023 r.

W oświadczeniu rzecznik brytyjskiego Departamentu Biznesu i Handlu powiedział: „Bardzo uważnie monitorujemy sytuację w Izraelu i na okupowanych terytoriach palestyńskich.

„Możemy i faktycznie reagujemy szybko i elastycznie na zmieniające się okoliczności międzynarodowe. Wszystkie licencje są poddawane dokładnemu i ciągłemu przeglądowi, a my jesteśmy w stanie zmienić, zawiesić, odmówić lub cofnąć licencje, jeśli wymagają tego okoliczności.

Rząd oświadczył już wcześniej, że „nie ma planów” zawieszenia sprzedaży broni do Izraela, pomimo wielokrotnej krytyki ze strony obrońców praw człowieka i organów nadzoru.

Wielka Brytania dostarcza Izraelowi kluczową broń

Wielka Brytania jest znaczącym dostawcą broni do Izraela.

Według Agencji dostarcza 15% komponentów do niewidzialnego samolotu bojowego F-35, którego Izrael użył do bezlitosnego bombardowania Gazy. Kampania Przeciw Handlowi Bronią (CAAT), co oznacza, że ​​sprzedaż od 2016 r. wyniosła 336 mln funtów (386 mln euro).

Katie Fallon, kierownik ds. rzecznictwa w CAAT, stwierdziła podczas odprawy dziennikarskiej, że dostawcy to „bardzo znane nazwy”, takie jak BAE Systems – największa w Europie firma z branży obronnej – Rolls-Royce i Dunlop Aircraft Tyres.

Jednak w listopadzie CAAT powiedział TylkoGliwice, że „najważniejszy” eksport odbywa się w oparciu o otwarte licencje, którym „brakuje przejrzystości”, co utrudnia określenie, co dokładnie jest wysyłane.

Sugerują, że Wielka Brytania mogła sprzedać Izraelowi sprzęt, oprogramowanie i technologię samolotów bojowych i helikopterów, a także komponenty do artylerii, dział morskich i okrętów bojowych, sprzęt rakietowy i amunicję oraz radary wojskowe.

„Żadne szanujące się państwo nie powinno pozwolić swojej broni zbliżyć się do okrucieństw, jakich Izrael obecnie dopuszcza się wobec całej ludności Gazy” – stwierdziła Dearbhla Minogue, starszy prawnik w GLAN w komunikacie prasowym przesłanym do TylkoGliwice.

„Te licencje są oburzające i jestem ciekaw, jak rząd Wielkiej Brytanii będzie się bronił przed Wysokim Trybunałem”.

PLIK – Palestyńczycy ranni w wyniku izraelskiego bombardowania Strefy Gazy zostali przewiezieni do szpitala w Dajr al-Balah w środę, 15 listopada 2023 r.
PLIK – Palestyńczycy ranni w wyniku izraelskiego bombardowania Strefy Gazy zostali przewiezieni do szpitala w Dajr al-Balah w środę, 15 listopada 2023 r.

Wszystkie wnioski o wydanie pozwolenia na wywóz są oceniane indywidualnie w oparciu o rygorystyczne kryteria. Zgodnie z własnymi zasadami można odmówić wydania broni, jeśli istnieje wyraźne ryzyko, że broń zostanie użyta do łamania praw człowieka lub zagrozenia pokojowi w regionie.

Starsza prawniczka GLAN, Siobhán Allen, powiedziała na konferencji prasowej, że jej organizacja zwróciła się do rządu brytyjskiego z wnioskiem o „wolność informacji” o ujawnienie, w jaki sposób podjęto decyzje o wydawaniu licencji.

Artykuły 6 i 7 Traktatu o handlu bronią – którego Londyn jest sygnatariuszem – zakazują również transferów, w przypadku których istnieje nadrzędne ryzyko, że broń mogłaby zostać wykorzystana do popełnienia lub ułatwienia poważnych naruszeń międzynarodowego prawa humanitarnego.

Ale Wielka Brytania nie jest osamotniona w sprzedaży broni do Izraela.

W niedawnym raporcie TylkoGliwice szczegółowo opisano, że wiele państw europejskich dostarczyło broń i sprzęt, w tym czołgi, statki i helikoptery, których siły izraelskie prawdopodobnie używały obecnie w swojej śmiercionośnej ofensywie w Gazie.

„To godne ubolewania i całkowicie karygodne, że Wielka Brytania w dalszym ciągu przyczynia się do międzypokoleniowych cierpień narodu palestyńskiego” – powiedział Ahmed Abofoul, międzynarodowy prawnik w Al-Haq.

„Nie ma miejsca na podwójne standardy, selektywność i hipokryzję… ostatnie miesiące wyraźnie pokazały, że jeśli istnieje wola polityczna, rząd Wielkiej Brytanii jest w stanie szanować, promować, a nawet mobilizować prawo międzynarodowe, aby zapobiegać okrucieństwom”.

Władze palestyńskie podały w poniedziałek, że od rozpoczęcia przez Izrael bombardowań Strefy Gazy zginęło 15 899 osób, w tym 70% kobiet i dzieci.

Około 1200 osób w południowym Izraelu zginęło podczas nalotu Hamasu 7 października, który wywołał wojnę.

„Trzeba powiedzieć, że ta sytuacja nie wydarzyła się w próżni. Jest to raczej wynik 75 lat syjonistycznego kolonializmu osadniczego i apartheidu narzuconych całemu narodowi palestyńskiemu” – powiedział reporterom prawnik Ahmed Abofoul.

Palestyńskie dzieci ranne w wyniku izraelskiego bombardowania trafiają do szpitala w Deir al Balah, na południe od Strefy Gazy, czwartek, 2 listopada 2023 r.
Palestyńskie dzieci ranne w wyniku izraelskiego bombardowania trafiają do szpitala w Deir al Balah, na południe od Strefy Gazy, czwartek, 2 listopada 2023 r.

Izrael zazwyczaj usprawiedliwia swoje działania wojskowe samoobroną i reakcją na zagrożenia bezpieczeństwa stwarzane przez palestyńskie grupy bojowników, takie jak Hamas.

GLAN sfinansował swoją sprawę prawną w ramach crowdfundingu. Oczekują, że rozprawa przed Wysokim Trybunałem odbędzie się najpóźniej w marcu.

Zaangażowana od 27 października w ofensywę lądową w północnej Gazie armia izraelska rozszerzyła w tym tygodniu swoje działania na całe terytorium.

Ostrzeliwuje południową Strefę Gazy, gdzie od początku wojny szukały schronienia setki tysięcy cywilów.

Obecnie utknęli w kurczącym się obwodzie w pobliżu zamkniętej granicy z Egiptem i nie mają dokąd pójść.

Izrael przeprowadził już niemal całkowite oblężenie Strefy Gazy – gdzie prawie połowę populacji stanowią dzieci – blokując dostawy wody, żywności i elektryczności, co według niektórych jest równoznaczne z karą zbiorową.

W wyniku izraelskiej blokady mieszkańcy Gazy stanęli w obliczu tragicznych konsekwencji humanitarnych, a zachodnie stolice wzywały Izrael do wykazania się powściągliwością i podjęcia kroków w celu uniknięcia ofiar wśród ludności cywilnej.

„Zrealizuje się jeszcze bardziej piekielny scenariusz” – ostrzegła Koordynatorka ONZ ds. pomocy humanitarnej dla terytoriów palestyńskich, Kanadyjka Lynn Hastings.