O nas
Kontakt

Stoki narciarskie, historia starożytna i pyszne jedzenie: wszystkie powody, aby wybrać się do Armenii

Laura Kowalczyk

Are you an anxious traveller? Try visiting Armenia, one of the world’s safest countries

Szukasz bezproblemowej podróży? Udaj się do bogatej kulturowo Armenii, jednego z najbezpieczniejszych krajów na świecie

Według indeksu bezpieczeństwa Numbeo na rok 2024 Armenia znalazła się na liście 10 najbezpieczniejszych miejsc na świecie.

Kraj Kaukazu zajął ósme miejsce na 146 krajów według odpowiedzi na ankiety dotyczące takich tematów, jak przestępstwa z użyciem przemocy, przestępstwa przeciwko mieniu i postrzegane bezpieczeństwo.

Historyczna stolica Armenii, Erywań, również wypadła dobrze, zajmując 19. miejsce na 333 miasta.

To atrakcyjna propozycja dla wczasowiczów, ale oprócz spokoju ducha warto odwiedzić Armenię. Starożytne miejsca kultu religijnego, wyśmienita kuchnia i tętniąca życiem kultura są w Armenii obfite, a poznanie ich wszystkich jest łatwe dzięki niewielkim rozmiarom Armenii (kraj śródlądowy ma mniej niż 30 000 km2).

Susanna Hakobyan, zastępca szefa Komisji Turystyki Armenii, zaleca udanie się do wiejskich regionów Armenii, aby doświadczyć tego, co najlepsze w kraju. „Lepiej wyjechać ze stolicy, bo w obszarach regionalnych czujemy autentyczność” – wyjaśnia. „Mamy autentyczną kuchnię i kulturę, a odkrywanie tych rzeczy pomoże odwiedzającym zanurzyć się głęboko w prawdziwą ormiańską tradycję, historię i sposób życia”.

Oto kilka powodów, dla których warto dać szansę Armenii w 2024 r.

Armenia to jeden z najbezpieczniejszych krajów świata
Armenia to jeden z najbezpieczniejszych krajów świata

Lokalna kuchnia Armenii może Cię zaskoczyć

Skomplikowana historia królestw i zdobywców tego kraju przez lata ukształtowała kuchnię ormiańską. Ale bogata gleba zawsze rodziła soczewicę, pszenicę, figi i morele.

Chleb jest tu duży, a tradycyjny „lawasz” został uznany za znaczącą ikonę kultury, dlatego jego powstanie znajduje się na Liście Reprezentatywnej Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

Cienkie podpłomyki można przygotować na zakwasie lub bez zakwasu i często dodaje się do nich mak. Jest szeroko stosowany do wrapów, szczególnie do różnych mięs w „khorovatach”, ormiańskim grillu. Szybko wysycha, ale czasami jest układany na sucho, a następnie zmiękczany wodą do późniejszego użycia.

Inne tradycyjne potrawy to „dolma”: liść winorośli lub kapusty owinięty wokół mielonej wołowiny lub jagnięciny zmieszanej z ryżem, ziołami i przyprawami. Danie to jest obchodzone co roku podczas festiwalu Uduli w mieście Armavir, podczas którego oprócz zajęć kulinarnych i konkursów prezentowana jest szeroka gama dolmy.

Ci, którzy mają szczęście wziąć udział w uroczystym ormiańskim wydarzeniu, takim jak ślub lub przyjęcie bożonarodzeniowe, mogą spróbować „ghapamy”. Dynia nadziewana ryżem i suszonymi owocami, takimi jak morele, figi i rodzynki. To tradycyjne danie podawane jest na stół w całości, a następnie otwierane poprzez przekrojenie boków.

Lokalna kuchnia Armenii może Cię zaskoczyć
Lokalna kuchnia Armenii może Cię zaskoczyć

Stoki narciarskie w Armenii są niedoceniane

Armenia nie jest kierunkiem, który wielu narciarzy bierze pod uwagę planując śnieżną ucieczkę, ale ze względu na szczyty wyższe niż Alpy i długie, słoneczne dni w zimie, jest to idealne miejsce dla miłośników tras narciarskich.

Nowością na krajowej scenie narciarskiej jest Myler Resort w regionie Aparan w Armenii. Tutaj narciarze, snowboardziści, miłośnicy rakiet śnieżnych i łyżwiarze mogą odkrywać 100 oznakowanych tras zjazdowych, przewyższenie zjazdowe na wysokości 972 metrów i trzy wioski wypoczynkowe. Mnóstwo barów i restauracji zapewnia gościom wspaniałe możliwości après i ekscytującą jazdę na nartach.

Innym popularnym ośrodkiem narciarskim jest Tsakhkadzor, największy teren narciarski w kraju, położony zaledwie 40 minut jazdy samochodem od Erewania. Czeka na Ciebie trzydzieści kilometrów tras narciarskich (w tym 60% czarnych), z których najwyższa zaczyna się na wysokości 2819 metrów.

Narciarstwo w Armenii najlepiej smakuje od grudnia do marca, kiedy temperatury są odpowiednio niskie, aby zapewnić idealne warunki na stoku.

Zanurz się w ormiańskim festiwalu

Festiwale to świetny sposób na poznanie tradycji kulturowych i historii kraju, a w Armenii jest ich mnóstwo. Organizowane są tu przez cały rok uroczystości, od uroczystości jedzenia i wina po festiwale balonów na ogrzane powietrze i festiwale jazzowe, jeśli wiesz, gdzie szukać.

Dni Wina w Erewaniu są jednymi z najpopularniejszych. Ten tętniący życiem festiwal odbywa się na początku czerwca i ma na celu uczczenie ponad 6000-letniej historii Armenii za pomocą napoju, przyciągając w zeszłym roku ponad 160 000 gości i podczas którego zaprezentowano 17 000 butelek wina.

Centrum wydarzenia stanowi ulica Saryan, na której producenci wina z całego kraju oferują próbki swoich libacji. Na scenie bez przerwy gra muzyka na żywo, a uliczni sprzedawcy jedzenia zapewniają gościom smak pysznej, lokalnej kuchni.

Dzień Jazzu w Erywaniu, wspólne pluskanie się wodą w ramach festiwalu Vardavar, festiwal miodu i jagód oraz międzynarodowy festiwal filmowy to tylko niektóre z wielu różnorodnych wydarzeń oferowanych przez cały rok.

W Armenii jest mnóstwo starożytnych miejsc kultu religijnego, pysznej kuchni i tętniącej życiem kultury
W Armenii jest mnóstwo starożytnych miejsc kultu religijnego, pysznej kuchni i tętniącej życiem kultury

Obiekty dziedzictwa kulturowego UNESCO w Armenii zrobią wrażenie

Jako pierwszy na świecie naród chrześcijański Armenia ma poważne znaczenie historyczne; większość z nich jest wypisana w krajobrazach. UNESCO uznało trzy miejsca za istotne kulturowo, a na „wstępnej” liście kraju znajduje się pięć kolejnych.

Wszystkie są warte odwiedzenia, ale jedną z głównych atrakcji jest katedra w Eczmiadzynie. Uważany za matkę Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego i przez niektórych uważany za najstarszą katedrę na świecie, ten piękny budynek przykuł uwagę UNESCO jako doskonały przykład stylu kościoła z salą krzyżową z kopułą, który w dużym stopniu definiował architekturę regionu.

Bliżej północnej granicy Armenii, w prowincji Lari, leżą klasztory Haghpat i Sanahin. Bizantyjskie klasztory z X wieku, te w większości nienaruszone, zabytki są świadectwem płynnego połączenia architektury ormiańskiej i bizantyjskiej. Dzieli je 16 kilometrów, więc zwiedzanie ich z przewodnikiem jest często najłatwiejsze.

Kolejnym imponującym klasztorem (i trzecim obiektem wpisanym na listę UNESCO w Armenii) jest zbiór grobowców i kościołów wykutych w skale w dolinie Górnego Azat. Zaledwie godzinę drogi na wschód od Erewania, średniowieczne budynki wyróżniają się na tle stromych klifów. Po drodze poświęć chwilę na rzucenie kamienia na półkę skalną w ścianie klifu i pomyśl życzenie. Miejscowi wierzą, że jeśli pozostanie na półce, twoje życzenie może się spełnić.