O nas
Kontakt

Strajk Lufthansy: niemieckie linie lotnicze ostrzegają przed poważnymi zakłóceniami lotów w środę

Laura Kowalczyk

A person walks near parked Lufthansa aircrafts at the airport in Frankfurt, Germany, on 26 March 2023.

Pasażerowie zostaną poinformowani o odwołanych lotach dzisiaj od godziny 16:00.

Związek zawodowy wezwał personel naziemny Lufthansy, aby w środę odszedł z pracy w związku ze sporem płacowym, będącym ostatnim z kilku strajków transportowych w Niemczech.

Związek Ver.di oświadczył w poniedziałek, że wzywa personel naziemny niemieckich linii lotniczych na lotniskach we Frankfurcie, Monachium, Hamburgu, Berlinie i Düsseldorfie do strajku, który rozpocznie się 7 lutego o godzinie 4:00 i potrwa 27 godzin.

Związek domaga się podwyżki o 12,5 procent lub co najmniej dodatkowych 500 euro miesięcznie w ramach negocjacji dotyczących prawie 25 000 pracowników, w tym personelu zajmującego się odprawą, obsługą samolotów, konserwacją i transportem.

Lufthansa oświadczyła, że ​​pracuje nad specjalnym rozkładem lotów i na początku sporu skrytykowała skalę strajku.

Niemcy zostały dotknięte serią strajków podróżujących

Zbiegające się negocjacje w sprawie umów w sektorach transportu kolejowego, lotniczego i lokalnego spowodowały frustrację dla podróżnych i osób dojeżdżających do pracy w Niemczech.

W ubiegły czwartek Ver.di wezwał pracowników ochrony na większości głównych niemieckich lotnisk do jednodniowego strajku, który spowodował masowe odwołanie lotów. W piątek zorganizował strajk, w wyniku którego w większości Niemiec odwołano lokalne autobusy, tramwaje i metro. Takie kilkugodzinne lub jednodniowe „strajki ostrzegawcze” są powszechną taktyką w niemieckich negocjacjach kontraktowych.

Niemiecki system kolejowy jest uwikłany w spór, którego tematem jest żądanie związku maszynistów dotyczące krótszego tygodnia pracy.

Po pięciodniowym strajku w zeszłym miesiącu związek GDL powrócił do rozmów z państwowym głównym przewoźnikiem kolejowym Deutsche Bahn i zgodził się nie organizować kolejnych strajków przed 3 marca.

Czy strajki Lufthansy mają wpływ na Twój lot?

Lufthansa twierdzi, że spodziewa się „rozległych skutków” strajku w programie lotów w dniach 7–8 lutego.

Pasażerowie lotów zarezerwowanych w tych terminach zostaną poinformowani o możliwościach odwołania i zmiany rezerwacji dzisiaj (w poniedziałek) około godziny 16:00 e-mailem lub aplikacją Lufthansy. Zaleca się regularne sprawdzanie dostępności aktualizacji.

Jeśli loty są odwołane w krótkim czasie i nie ma odpowiedniego alternatywnego lotu, linia lotnicza zazwyczaj umożliwia pasażerom bezpłatną wymianę biletu na bilet kolejowy Deutsche Bahn.