O nas
Kontakt

Inflacja w Turcji w styczniu rośnie wraz ze wzrostem cen nieruchomości i mediów

Laura Kowalczyk

Sellers wait for clients in a street market in Istanbul, Turkey, Wednesday, Sept. 6, 2023.

Dane o inflacji w Turcji za styczeń nadal rosły wraz z dalszym wzrostem cen mieszkań i mediów.

Turecka gospodarka w dalszym ciągu zmaga się z gwałtownie rosnącą inflacją. Ogólna stopa inflacji liczona rok do roku wyniosła w styczniu 64,86%, w porównaniu z 64,77% w grudniu i była wyższa od szacunków analityków na poziomie 64,52%. To także najwyższy wynik od listopada 2022 r.

Miesięczna inflacja wyniosła 6,7%, co oznacza gwałtowny wzrost z 2,93% w grudniu i nieco powyżej konsensusu rynkowego wynoszącego 6,49%.

Jednak inflacja bazowa za styczeń, która nie obejmuje zmiennych cen żywności i energii, wyniosła 70,48 proc., w porównaniu z 70,64 proc. w grudniu.

Ceny mediów i mieszkań nadal rosną

Ceny mieszkań i mediów wzrosły w styczniu szybciej do 45,99% w porównaniu do 40,39% w zeszłym miesiącu. Ceny sprzętu, wyposażenia i bieżącego utrzymania domu również wzrosły o 61,10% wobec 58,46% w grudniu.

Bardziej umiarkowany wzrost odnotowano w styczniu cen transportu do 77,54% wobec 77,14% oraz cen kultury i wypoczynku, które wzrosły nieznacznie do 61,82% wobec 61,26% w grudniu.

Inflacja cen żywności i napojów bezalkoholowych spadła w styczniu do 69,71% z 72,01% w grudniu. Inflacja w restauracjach i hotelach również nieznacznie ustabilizowała się na poziomie 92,27% z 93,24% w grudniu.

Podwyżka płacy minimalnej napędza inflację

Pod koniec grudnia Turcja podniosła swoją płacę minimalną o około 49%, próbując pomóc obywatelom borykającym się z problemem uporania się z rosnącymi kosztami życia. Płaca minimalna wynosi obecnie 517,6 euro.

Minister pracy Vedat Isikhan podkreślił wówczas podczas konferencji prasowej relacjonowanej przez TylkoGliwice: „Cieszymy się, że po raz kolejny możemy spełnić nasze zobowiązanie, aby zapobiec zmiażdżeniu naszych pracowników przez inflację”.

Decyzja została podjęta w przededniu wyborów samorządowych w Turcji w marcu 2024 r., w których rządząca partia AKP ma dążyć do odzyskania dużych miast, takich jak Ankara i Stambuł.

Wzrost płacy minimalnej również pogorszył inflację, a ceny ponownie wzrosły. Jeśli tendencja się utrzyma, będzie to oznaczać, że dynamika płac zostanie skutecznie wyhamowana.

Według tureckiego ministra finansów Mehmeta Simseka na styczniową inflację złożyły się głównie przyczyny krótkoterminowe.

Simsek podkreślał w mediach społecznościowych i relacjonował Barron’s: „Spodziewamy się, że od lutego miesięczna inflacja znacząco spadnie i pozostanie zgodna z naszymi prognozami. W drugiej połowie roku będziemy świadkami istotnego spadku rocznej inflacji. „

Dlaczego inflacja w Turcji jest tak wysoka?

Turcja od kilku miesięcy boryka się z szybko rosnącą inflacją. Powodem jest przede wszystkim niekonwencjonalne przekonanie premiera Recepa Tayyipa Erdogana, że ​​obniżenie stóp procentowych pomaga utrzymać inflację pod kontrolą. Doprowadziło to do miesięcy niezadowalających wyników i pogłębienia obecnego kryzysu walutowego w Turcji.

Turcja doświadczyła zmiany polityki pod rządami ówczesnego prezesa Banku Centralnego Hafize Gaye Erkana, który zapoczątkował serię znaczących podwyżek stóp procentowych. Obecna stopa wynosi około 45% i zdaniem Banku Centralnego jest wystarczająca, aby zacząć kontrolować inflację.

Jednak niedawna rezygnacja Erkana ze stanowiska gubernatora w następstwie zarzutów nadużycia władzy doprowadziła do wzrostu obaw co do zdolności nowego gubernatora Fatiha Karahana do utrzymania dotychczasowych postępów.