O nas
Kontakt

Strajki w Belgii: piloci Ryanair ogłaszają kolejny strajk w sierpniu

Laura Kowalczyk

Strajki w Belgii: piloci Ryanair ogłaszają kolejny strajk w sierpniu

Piloci Ryanair w Belgii odchodzą w przyszłym tygodniu z powodu warunków płac i pracy.

Piloci Ryanair z Belgii ponownie zaatakują 14 i 15 sierpnia.

Dwudniowy spacer na lotnisku Brussels South Charleroi pod koniec lipca spowodował odwołanie prawie 100 lotów.

Akcja protestacyjna rozpoczęła się w dniach 15-16 lipca, kiedy to dwa związki zawodowe – CNE i ACV Puls – oraz związek pilotów Beca wystąpiły w sprawie płacy i warunków pracy.

Lotnisko znajduje się 45 minut na południe od stolicy Belgii.

Ryanair odwołał 44 ze 170 zaplanowanych lotów każdego dnia sierpniowego strajku, co daje w sumie 88 odwołań w ciągu dwóch dni.

Dlaczego piloci w Belgii strajkują?

Strajki w Belgii zostały zwołane w związku z płacami i warunkami pracy.

Związek pilotów Beca wymienia niedopuszczalne zarządzanie zasobami ludzkimi jako jeden z głównych powodów strajków. Twierdzi również, że Ryanair zmusił swoich pilotów do zaakceptowania obniżek płac „pod groźbą zwolnień” podczas kryzysu Covid i stworzył system mający na celu obejście automatycznej indeksacji płac.

Ryanair temu zaprzecza, mówiąc w oświadczeniu dla TylkoGliwice Travel, że „jest w pełni zgodny z prawem belgijskim, w tym z systemem indeksacji” oraz że „obniżki płac uzgodnione podczas Covid zostały w pełni przywrócone od kwietnia tego roku”.

Tania linia lotnicza twierdzi, że zaoferowała belgijskim pilotom taką samą umowę, jaką ostatnio uzgodniła większość innych związków zawodowych pilotów Ryanaira w całej UE, dodając, że związki nie odpowiedziały jeszcze na propozycje wysłane 25 lipca.

„Z góry przepraszamy pasażerów planujących podróż Ryanairem od teraz do października 2024 r., których mogą dotyczyć te strajki” – poinformowały związki zawodowe w komunikacie prasowym z zeszłego miesiąca.

„Ale nie możemy dłużej pozwolić Ryanairowi na łamanie podstawowych zasad belgijskiego dialogu społecznego”.

Na które loty będą miały wpływ belgijskie strajki?

Strajki w dniach 14-15 sierpnia dotkną około 25 procent lotów Ryanaira – czyli 44 ze 170 regularnych lotów każdego dnia.

Ryanair twierdzi, że skontaktował się z poszkodowanymi pasażerami za pośrednictwem poczty elektronicznej i zaoferował bezpłatne przejście na inne loty w ciągu dnia lub w ciągu dwóch dni przed lub po strajkach. Jeśli nie otrzymałeś wiadomości e-mail, oznacza to, że Twój lot odbędzie się zgodnie z planem.

Ponad 80 procent pilotów Ryanaira wzięło udział w strajkach w dniach 15-16 lipca, co doprowadziło do odwołania 120 lotów na lotnisku Charleroi. Podczas drugiej tury strajków w dniach 29-30 lipca odwołano prawie 100 lotów.

Zmiany dotyczyły lotów do Bośni, Chorwacji, Francji, Włoch, Maroka, Polski, Portugalii, Rumunii, Hiszpanii i Szwecji.

Port lotniczy Bruksela-Charleroi zaleca pasażerom podróżującym w dniach strajku sprawdzenie statusu lotu przed podróżą. Mówi, że pasażerowie zostaną powiadomieni SMS-em lub e-mailem w ciągu 48 godzin od odlotu, jeśli ich lot zostanie odwołany.

Kolejne strajki mogą zostać ogłoszone do czasu wygaśnięcia porozumienia w sprawie COVID-19 w październiku.

Loty Ryanair z załogami stacjonującymi poza Belgią będą odbywać się jak zwykle.

Oto więcej aktualnych informacji o strajkach w całej Europie.