O nas
Kontakt

Strajki w branży turystycznej w Europie: zakłóceń w lotach i pociągach, których można się spodziewać w maju

Laura Kowalczyk

Passengers look at check-in times for flights during a nationwide strike of airports ground staff, and check-in services at Rome

Nasz przewodnik jest aktualizowany, gdy tylko zostanie ogłoszony nowy europejski strajk.

Strajki są w Europie częstym zjawiskiem, ponieważ pracownicy wstrzymują się z pracą, aby walczyć o lepsze płace i warunki pracy.

Strajki są czasami planowane z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, ale inne ogłaszane są w ostatniej chwili, co pokazuje, że zawsze warto sprawdzić przed podróżą.

Na szczęście poniżej zebraliśmy wszystkie informacje o strajku.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, gdzie i kiedy odbywają się strajki.

Jeśli Twój lot lub pociąg zostanie odwołany lub opóźniony, będziesz mieć prawo do nowego biletu lub odszkodowania. Przeczytaj nasz przewodnik, aby uzyskać szczegółowe informacje.

Wielka Brytania: Pracownicy Straży Granicznej Heathrow strajkują w kwietniu i maju

Po tym, jak pracownicy Border Force na londyńskim lotnisku Heathrow zorganizowali strajk na początku miesiąca, strajk „praca, aby rządzić” na mniejszą skalę w dniach 3–18 maja może spowodować dalsze zakłócenia, ponieważ pracownicy wykonują jedynie niezbędne minimum wymagane w ramach swoich umów.

Największe lotnisko w Wielkiej Brytanii przygotowuje się na kolejny strajk w maju, kiedy prawie 800 pracowników w różnych działach może wycofać się z planów outsourcingu. Początkowo strajk miał się rozpocząć 7 maja, ale został zawieszony na dwa dni, aby umożliwić negocjacje. Jeżeli porozumienie nie zostanie osiągnięte, będzie ono obowiązywać od 9**** do 13 maja i może spowodować poważne zakłócenia.

Lotnisko Gatwick: Strajki w branży cateringowej odwołane

Pasażerowie lotów easyJet i TUI odlatujących z londyńskiego lotniska Gatwick nie będą już głodni, ponieważ pracownicy cateringu Dnata osiągnęli porozumienie z liniami lotniczymi, zapewniające przywrócenie im dodatków zmianowych i pełnych zaległych wynagrodzeń.

Około 100 pracowników, w tym kierowcy ciężarówek i pracownicy magazynów, zagroziło opuszczeniem miasta na 12 dni w kwietniu i maju.

Strajki kolejowe w maju

Maszyniści na niektórych z najbardziej ruchliwych tras podmiejskich w Wielkiej Brytanii rozpoczną strajk w dniach 7–9 maja w związku z długotrwałym sporem dotyczącym płacy i warunków pracy.

Różni operatorzy będą opuszczać połączenia w różne dni, w tym c2c, Greater Anglia, Great Northern, Southeastern, South Western Railway oraz Thameslink i Southern we wtorek; W środę pociągi Avanti West Coast, London Northwestern Railway, Chiltern, CrossCountry, East Midlands Railway, GWR i West Midlands Trains; oraz LNER, Northern i TransPennine Express w czwartek.

Członkowie związku maszynistów ASLEF również biorą udział w zakazie pracy w nadgodzinach obowiązującym od 6 do 11 maja, co prawdopodobnie będzie oznaczać odwołania niektórych linii.

Islandia: Grozi strajk na lotnisku w Keflavíku

Pracownicy lotniska Keflavík zagrozili strajkiem w dniach 9–12 maja, jeśli spór pracowniczy nie zostanie rozwiązany.

Oczekuje się zakłóceń w lotach, ponieważ pracownicy ochrony planują serię czterogodzinnych przestojów każdego dnia w godzinach 4–8 rano. Bezterminowy zakaz pracy w godzinach nadliczbowych dla członków związku, rozpoczynający się o 16:00 w czwartek, może spowodować dalsze zakłócenia.

Włochy: Strajki pociągów powodują zakłócenia w całym kraju

Trenitalia i Trenord zostaną dotknięte strajkiem ogólnokrajowym, który odbędzie się 19 maja, kiedy personel maszynowy opuści zakłady.

Kolejne strajki kolei regionalnych planowane są m.in. w Neapolu 10 maja, Friuli Venezia Giulia 17 maja i Ligurii 27–28 maja.

gdzie personel maszynowy będzie odpoczywał od pracy przez 23 godziny od godziny 03:00 w dniu 19 maja do godziny 02:00 w dniu 20 maja.

Francja: Pracownicy Vueling strajkują w święto państwowe

Francuski personel pokładowy ze związków zawodowych SNPNC-FO i CGT grozi strajkiem w dniach 8–12 maja. Oczekuje się, że w badaniu weźmie udział 90 procent personelu pokładowego i 95 procent menedżerów pokładowych.

Strajk będzie miał wpływ na loty hiszpańskimi, tanimi liniami lotniczymi Vueling. Jeśli żądania pracowników nie zostaną spełnione, spór o warunki pracy może trwać jeszcze w przyszłym miesiącu.

Czy strajki mogą przeszkodzić Igrzyskom Olimpijskim w Paryżu?

Członkowie związku CGT-RATP ogłosili siedmiomiesięczny strajk trwający od 5 lutego do 9 września, który może uderzyć w sieć autobusową i metro w Ile-de-France, w tym podczas letnich igrzysk olimpijskich.

Jednak 9 kwietnia francuski Senat przyjął ustawę zezwalającą państwu na zakazanie strajków w transporcie w ustalonych okresach każdego roku, aby uniknąć zakłóceń podczas ważnych wydarzeń, takich jak Paryż 2024. Wzywa także do ostrzegania z większym wyprzedzeniem o strajkach i zaostrzenia minimalnych obowiązków w zakresie usług.

Projekt ustawy spotyka się ze sprzeciwem i zanim stanie się obowiązującym prawem, musi zostać przyjęty przez francuskie Zgromadzenie Narodowe.

Pracownicy państwowego przedsiębiorstwa transportu publicznego twierdzą, że odchodzą z pracy zawyżonej pensji.

Niemcy: Groźba strajków kolejowych ustała

25 marca Deutsche Bahn osiągnęła porozumienie ze związkiem maszynistów GDL w Niemczech, kończąc pięciomiesięczne negocjacje i strajki.

Porozumienie oznacza, że ​​GDL wstrzyma się od strajków co najmniej do lutego 2026 roku.