O nas
Kontakt

Ukraińcy uciekają przed rosyjskim natarciem, na nagraniu widać zdziesiątkowaną wioskę

Laura Kowalczyk

FILE - a Ukrainian serviceman on the frontline in eastern Ukraine, July, 2023.

Żaden budynek w ukraińskiej wsi Ocheretyne nie wydaje się nietknięty zaciekłymi walkami między Kijowem a Moskwą.

Walki między siłami rosyjskimi i ukraińskimi zdziesiątkowały wioskę Ocheretyne we wschodnim obwodzie donieckim na Ukrainie.

Materiał z drona uzyskany przez AP pokazuje, że większość domów i budynków mieszkalnych w Ocheretyne jest uszkodzona nie do naprawienia. Na nagraniu nie widać ani jednej osoby.

Armia Moskwy rozpoczęła kosztowny – ale pełzający – atak w tym rejonie, ostrzeliwując uszczuplone siły Kijowa artylerią, dronami i bombami.

Według Instytutu Studiów nad Wojną krytyczne niedobory ukraińskiego sprzętu z Zachodu, zwłaszcza z USA, „prawdopodobnie pomogły” siłom rosyjskim na polu bitwy.

Kijów przyznał, że Rosja zyskała „przyczółek” w Ocheretynie, które przed wojną liczyło około 3 tys. mieszkańców. Walka jednak trwa.

Mieszkańcy zaczęli uciekać z wioski. Jedną z nich była 98-letnia kobieta, która w zeszłym tygodniu przeszła samotnie prawie 10 kilometrów w kapciach i podparta laską, aż dotarła na linię frontu ukraińskiego.

Strajki w Charkowie

W międzyczasie Rosja nasiliła ataki na Charków, drugie co do wielkości miasto Ukrainy, próbując zniszczyć infrastrukturę energetyczną regionu i terroryzować 1,3 miliona mieszkańców.

Doktor Jade McGlynn, pracownik naukowy w dziedzinie studiów wojennych w King's College w Londynie, powiedziała wcześniej TylkoGliwice, że za moskiewską kampanią „terroryzmu” kryje się jasny cel.

„Ostatecznym zamiarem jest złamanie woli społeczeństwa, aby w pewnym momencie uległo i zaakceptowało Rosję” – wyjaśniła, twierdząc, że osobiście „kierował” tym prezydent Rosji Władimir Putin.

„Putin wierzy, że Zachód się podda, a Ukraińcy będą po prostu wdzięczni za położenie kresu terrorowi”.

Cztery osoby zostały ranne, a dwupiętrowy budynek cywilny został uszkodzony i podpalony w nocy po tym, jak siły rosyjskie zaatakowały Charków w północno-wschodniej Ukrainie przy użyciu eksplodujących dronów, powiedział w sobotę gubernator regionu Ołeh Siniehubow.

W aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram poinformował, że cała czwórka, w tym 13-latek, została ranna w wyniku spadającego gruzu.

Siły ukraińskie uderzyły w obszary zajęte przez Rosję

W sobotę Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że jego siły zestrzeliły w ciągu nocy cztery dostarczone przez USA rakiety ATACMS dalekiego zasięgu nad Półwyspem Krymskim, nielegalnie zaanektowanym przez Moskwę w 2014 roku.

Ministerstwo nie podaje bliższych szczegółów.

Ukraina zaczęła niedawno używać rakiet dostarczonych w tajemnicy przez Waszyngton, aby uderzać w obszary zajęte przez Rosję.

Według urzędników amerykańskich uderzono w lotnisko wojskowe na Krymie i w innym rejonie na wschód od okupowanego miasta Berdiańsk.

Długo poszukiwane przez ukraińskich przywódców nowe rakiety zapewniają Ukrainie niemal dwukrotnie większy zasięg rażenia – do 300 kilometrów – niż w przypadku broni średniego zasięgu, którą otrzymała od USA w październiku ubiegłego roku.