O nas
Kontakt

Strajki w Niemczech: odwołane loty i pociągi powodują chaos w podróżowaniu po całym kraju

Laura Kowalczyk

Passengers stand at the Lufthansa check-in area in Terminal 2 at an airport in Hamburg, Germany Thursday, Feb. 8, 2024.

Jak dowiedzieć się, czy Twój lot lub pociąg został odwołany i jak zmienić rezerwację lub uzyskać zwrot pieniędzy.

Loty i pociągi w całych Niemczech są poważnie zakłócane aż do weekendu z powodu strajków.

Flagowa niemiecka linia lotnicza Lufthansa twierdzi, że „spodziewa się szerokiego wpływu na program lotów”.

Oficjalne godziny strajku personelu naziemnego Lufthansy to: od 20:00 w środę do 7:10 w sobotę.

Na lotniskach w Hamburgu i Frankfurcie nie ma w ogóle odlotów ze względu na strajk pracowników ochrony, który potrwa do 22:00 w czwartek wieczorem.

To już trzeci raz w tym roku, kiedy strajk powoduje masowe odwołanie lotów Lufthansy.

Strajk w pociągach dalekobieżnych i regionalnych rozpoczyna się w czwartek o godzinie 2 w nocy i według związku GDL potrwa do piątku do godziny 13:00.

GDL oświadczyło, że przewiduje, że podróże koleją będą „zawodne”, więc godziny strajku mogą zmienić się w ostatniej chwili, a operatorzy pociągów nie będą mogli planować z wyprzedzeniem.

Dlaczego w Niemczech odbywają się strajki podróżnych?

W Niemczech od miesięcy trwają spory między związkowcami a firmami transportowymi.

Oprócz domagania się podwyżek związek GDL wzywa do skrócenia czasu pracy z 38 do 35 tygodniowo bez obniżek wynagrodzeń, na co sprzeciwił się przewoźnik Deutsche Bahn.

Związek Ver.di domaga się podwyżki o 12,5%, czyli co najmniej 500 euro więcej miesięcznie, w ramach negocjacji dotyczących prawie 25 000 pracowników naziemnych Lufthansy, w tym pracowników odprawy, obsługi samolotów, konserwacji i transportu.

Główny negocjator Ver.di, Marvin Reschinsky, powiedział, że strajki mają miejsce w czasie, gdy pracownicy naziemni ledwo zarabiają minimalną płacę, a niemiecka Lufthansa może pochwalić się wysoką marżą zysku.

„Nikt nie może zrozumieć, że ta firma ogłosi w tym tygodniu rekordowe wyniki roczne, że premie dla członków zarządu zostaną znacznie zwiększone i że pracownicy naziemni, których stawka godzinowa wynosi w niektórych przypadkach 13 euro, w niektórych przypadkach nawet nie wiedzą, jak związać koniec z końcem w niemieckim z najdroższych miast” – stwierdził Reschinsky w oświadczeniu.

Strajkiem ostrzegawczym związek zawodowy chce zwiększyć presję na Lufthansę przed planowaną na 13 i 14 marca piątą rundą negocjacji zbiorowych.

Strajk kolejowy w Niemczech: które usługi będą dotknięte?

Strajk pracowników GDL będzie miał wpływ na pociągi Deutsche Bahn (DB).

Podczas poprzednich strajków DB funkcjonowało według awaryjnych rozkładów jazdy. Jednakże strajki te nie zostaną przeprowadzone z 48-godzinnym wyprzedzeniem, dlatego DB może nie mieć możliwości planowania z wyprzedzeniem.

W oświadczeniu DB podaje: „W czasie strajku DB będzie oferować usługę podstawową w zakresie połączeń dalekobieżnych, regionalnych i kolei miejskiej. Zalecamy rezerwację miejsca w połączeniach dalekobieżnych. Oferta podstawowa dostępna jest w rozkładzie jazdy informacje na bahn.de i w DB Navigatorze. DB prosi podróżnych o sprawdzenie, czy ich połączenie jest dostępne na 24 godziny przed odlotem.”

Pełne informacje od DB, w tym dotyczące zmiany rezerwacji lub uzyskania zwrotu pieniędzy, są dostępne tutaj.

Które lotniska w Niemczech zostaną dotknięte?

Prawdopodobnie w pewnym stopniu dotkną one wszystkie lotniska w Niemczech.

Lotnisko we Frankfurcie oznajmiło: „Na czwartek, 7 marca 2024 r., zapowiedziano strajk pracowników ochrony na lotnisku we Frankfurcie.

Strajk spowoduje poważne zakłócenia i odwołania lotów w ciągu dnia. Punkty kontroli bezpieczeństwa pozostaną zamknięte. Pasażerowie rozpoczynający lot wylatujący z Frankfurtu nie będą zatem mogli przejść wymaganej prawem kontroli bezpieczeństwa. Radzimy wszystkim pasażerom odlatującym, aby unikali przybywania na lotnisko. Aby uzyskać informacje dotyczące lotu, skontaktuj się ze swoją linią lotniczą lub biurem podróży.”

Lotnisko w Hamburgu poinformowało, że w czwartek „nie będzie żadnych odlotów” z powodu strajku personelu zajmującego się sekscurity. W przypadku lotów w pozostałe dni powiedziano: „Pasażerowie, których to dotyczy, proszeni są o skontaktowanie się ze swoimi liniami lotniczymi w celu uzyskania informacji na temat odwołań i możliwości zmiany rezerwacji”.

Jak podaje lotnisko w Monachium: „W związku ze strajkiem na lotnisku w Monachium obowiązywać będą również znaczne ograniczenia i odwołania lotów. Pasażerowie, których dotkną odwołania lotów w wyniku strajku Verdiego, zostaną poinformowani przez Lufthansę e-mailem lub za pośrednictwem aplikacji Lufthansa. ” Radzą wszystkim pasażerom, aby przed przybyciem na lotnisko sprawdzili status swojego lotu.

Port lotniczy Berlin Brandenburg zaleca pasażerom skontaktowanie się z Lufthansą w celu sprawdzenia, czy problem ma wpływ na ich lot.

Lotnisko w Dusseldorfie twierdzi, że spodziewa się „nieznacznych skutków” strajków.

Jak sprawdzić, czy Twój lot Lufthansą został odwołany?

Lufthansa twierdzi, że tylko 10–20 procent ich lotów jest nadal realizowanych.

W oświadczeniu Lufthansa czytamy: „Pasażerowie, których dotknie nieprawidłowość, otrzymają informację o możliwościach odwołania lotu i zmiany rezerwacji e-mailem lub w aplikacji Lufthansy”.

Upewnij się, że dane kontaktowe w Twojej rezerwacji są aktualne, aby linia lotnicza mogła łatwo się z Tobą skontaktować.

Radzą pasażerom sprawdzanie tej strony w ich witrynie internetowej w celu uzyskania aktualizacji.

Możesz też mieć oko Konto X Lufthansy w celu uzyskania dalszych aktualizacji.

Jeśli kontaktujesz się z Lufthansą za pośrednictwem X, dawniej Twittera, powinieneś zapoznać się z oświadczeniem wydanym przez linię lotniczą:

„Uważaj na fałszywe konta, które wyglądają na konta Lufthansy lub pracowników Lufthansy udających, że mogą Ci pomóc.

Zawsze sprawdzaj, czy odpowiedź pochodzi z jednego z oficjalnych kont Lufthansy dostępnych tutaj http://ti.lh.com/9eMB i pamiętaj, że nie oferujemy pomocy za pośrednictwem WhatsApp pomimo twierdzeń o fałszywych profilach użytkowników. Jeśli chcesz zwrócić się o pomoc, możesz to zrobić za pośrednictwem następującej strony http://ti.lh.com/Mcbe.

Strajk Lufthansy: czy możesz otrzymać zwrot pieniędzy?

Lufthansa stwierdziła: „Loty odwołane z powodu strajku można bezpłatnie zmienić na nową rezerwację na stronie http://lufthansa.com, w aplikacji Lufthansy lub w centrach obsługi”.

Mówią też: „Z powodu strajku stanowiska zmiany rezerwacji niestety nie są obsadzone”.

Jeśli Twój lot jest krajowy, możesz otrzymać voucher na równoważną podróż pociągiem za pośrednictwem strony internetowej Lufthansy.

Zgodnie z przepisami UE masz prawo do pełnego zwrotu kosztów w przypadku odwołania lotu.

Pasażerowie skarżą się na obsługę klienta Lufthansy

Wielu pasażerów odwiedziło X, dawniej Twitter, aby narzekać na wielogodzinne oczekiwanie na linie telefoniczne obsługi klienta, a następnie brak pomocy, gdy udało im się skontaktować z agentem.

Użytkownik raunaqpatel powiedział, że Lufthansa wielokrotnie zrywała połączenia, a gdy rozmawiał z agentem, rozłączał się.

Użytkownik GaynorJSimpson skontaktował się z X, aby powiedzieć Lufthansie: „Wasza obsługa klienta nie istnieje. Zwrot środków, który przetwarzasz, jest nieprawidłowy, e-mail dotyczący relacji z klientem nie działa, a formularze opinii online nie mają zastosowania w mojej sytuacji. Asystent czatu jest bezużyteczny.”

W odpowiedzi Lufthansa oświadczyła, że ​​„przekazała już tę sprawę odpowiedniemu działowi”.

Aby otrzymać pomoc za pośrednictwem X, Lufthansa prosi podróżnych o przestrzeganie ich Konto X i wyślij im bezpośrednią wiadomość, podając numer telefonu kontaktowego.