O nas
Kontakt

SVB zasila firmy technologiczne obarczone wysokim ryzykiem i wysokimi zyskami. Od teraz zdrowotne start-upy czują się bezradne

Laura Kowalczyk

SVB zasila firmy technologiczne obarczone wysokim ryzykiem i wysokimi zyskami.  Od teraz zdrowotne start-upy czują się bezradne

SVB obsługiwał przedsiębiorstwa wysokiego ryzyka i przynoszące wysokie zyski. Przedsiębiorcy obawiają się, że jego upadek pozostawi dużą lukę w finansowaniu i powolne wprowadzanie innowacji w opiece zdrowotnej.

Jako szef trzech start-upów opieki zdrowotnej w ciągu trzech dekad, Bill Hunter rozważał wiele zagrożeń w swojej karierze. Jego upadający bank korporacyjny nie był jednym z nich.

Podczas gdy Silicon Valley Bank (SVB) walczył w zeszłym tygodniu o pozyskanie kapitału lub znalezienie kupca, Hunter leciał z Las Vegas do Vancouver w Kanadzie. Zanim wylądował trzy godziny później, SVB został zamknięty i przejęty przez amerykańskie organy regulacyjne po tym, co zostało opisane jako pierwsza panika bankowa napędzana przez Twittera.

Upadek, największa upadłość banku w Stanach Zjednoczonych od czasu kryzysu finansowego w 2008 roku, wstrząsnął sektorem technologicznym, którym SVB zajmował się przez cztery dekady.

Ponieważ rząd federalny USA wkroczył do akcji, aby zapewnić swoim klientom dostęp do pełnych depozytów, przedsiębiorcy obawiają się, że upadek banku pozostawi wielką pustkę, a pieniądze potrzebne do sfinansowania ich działalności wyczerpią się.

Założona w 1983 roku firma SVB stała się podstawowym pożyczkodawcą dla amerykańskich start-upów, które bardziej tradycyjne banki uznają za zbyt ryzykowne. Od zeszłego roku prowadzi interesy z prawie połową wszystkich firm technologicznych i nauk przyrodniczych wspieranych przez kapitał podwyższonego ryzyka w Stanach Zjednoczonych.

„Ci faceci skupili się szczególnie na powstających małych firmach i byli mocnym uderzeniem w tej przestrzeni” – powiedział Hunter dla TylkoGliwice Next.

„Tu i tam są małe, ale miały najszerszy zasięg. Więc to jest cios, który będzie miał wpływ przez jakiś czas ”.

Specjalny bank

Branża nauk przyrodniczych i opieki zdrowotnej w dużym stopniu polegała na SVB, przy czym około 12% z 173 miliardów dolarów (161 miliardów euro) banku stanowiły depozyty należące do firm z tego sektora.

Dziewięć na 10 start-upów upada w ciągu 10 lat, a w szczególności farmacja i technologie medyczne to z natury ryzykowne biznesy. Kiedy więc założyciele szukają ludzi, którzy włożą w ich pomysły wiarę i pieniądze, sprawy mogą się skomplikować.

W swoim poprzednim start-upie, specjalistycznej firmie farmaceutycznej w Szwajcarii, Hunter powiedział, że miał problemy z otwarciem firmowego konta bankowego.

„Wiele banków nie chce twoich pieniędzy, nawet przyzwoitych pieniędzy. Mając 25-30 milionów dolarów (23-28 milionów euro), mówimy sobie: nie ma problemu z otwarciem konta bankowego. Zdziw się, powiedział.

Byli czymś w rodzaju banku centralnego, który łączył inwestorów venture capital z przedsiębiorcami. To jest miejsce, do którego chcesz iść

Billa Huntera

Założyciel i dyrektor generalny Canary Medical

„Gdy zaczynasz, nie zarabiasz żadnych pieniędzy, więc ciągle stukasz, nic nie dodajesz. Po prostu nie potrzebuję tego kłopotu.

To tutaj posiadanie SVB zrobiło prawdziwą różnicę; poprzez zapewnienie młodym przedsiębiorcom konta bankowego i wartościowego wsparcia na start, zatrudnienie zespołu, założenie listy płac i wielkie marzenie.

SVB pożyczało pieniądze tym założycielom, również wtedy, gdy ich firmy nie były jeszcze dodatnie pod względem gotówki, i pomagało im wcześnie pozyskać kapitał.

„Byli czymś w rodzaju banku centralnego, który łączył inwestorów venture capital z przedsiębiorcami. To jest miejsce, do którego chcesz się udać. Jeśli próbujesz zebrać pieniądze i chcesz wziąć udział w konferencji i spotkać 100 inwestorów, a nie pięciu inwestorów, to jest miejsce, do którego należy się udać” – powiedział Hunter.

Luka finansowa

Ironia upadku ukochanego banku technologicznego polega na tym, że w dużej mierze napędzała go sama technologia – bankowość cyfrowa, dzięki której przelewy pieniężne są znacznie łatwiejsze do paniki w mediach społecznościowych i na prywatnych grupach czatu WhatsApp.

Klienci SVB wypłacili 42 miliardy dolarów (39 miliardów euro) w ciągu jednego dnia w zeszłym tygodniu, pozostawiając bankowi prawie 1 miliard dolarów (930 milionów euro) ujemnego salda gotówkowego, zgodnie z aktami regulacyjnymi.

Wielu przedsiębiorców twierdziło, że problemy banku stanowią egzystencjalne zagrożenie dla ich własnego biznesu – tego, nad którym tak ciężko pracowali – i byli przerażeni, że nie będą w stanie opłacić swoich pracowników i rachunków.

„Byłem zszokowany. Bankiem mojej siostry był SVB, miała około 2 milionów dolarów (1,9 miliona euro). Bardzo się martwiła, pomogłem jej otworzyć kolejne konto bankowe w ten weekend. Koniec” – powiedział Ke Cheng, założyciel i prezes HistoWiz , firma biotechnologiczna, która automatyzuje przetwarzanie i digitalizację próbek tkanek dla przemysłu farmaceutycznego i akademickiego.

Ponieważ depozyty jej własnej firmy były w większości bezpieczne poza SVB, Cheng zwróciła się do LinkedIn, aby zaoferować pomoc poszkodowanym start-upom w jej rejonie Miami.

Wyjaśniła, że ​​w szczytowym momencie pandemii COVID-19 unikalny program ochrony wynagrodzeń administracji Trumpa uratował jej dochodowy biznes, a teraz był „czas, aby oddać się lokalnej społeczności i zachować innowacyjność w amerykańskiej gospodarce”. .

Hunter, którego firma zajmująca się technologią medyczną, Canary Medical, miała około 5 milionów dolarów (46 milionów euro) gotówki wystawionej na SVB, odetchnął z ulgą, gdy amerykańskie organy regulacyjne ogłosiły, że wszystkie depozyty w SVB będą gwarantowane. Ale nieprzyjemnie jest patrzeć, jak cenny partner upada.

Jestem pewien, że ze względu na podwyżki stóp procentowych i spadek krypto, ludzie boją się inwestować pieniądze w start-upy.

Ke Cheng

Założyciel, HistoWiz

„Tak, mamy dostęp do naszego kapitału i to jest bardzo dobre. Ale wiesz, nie tylko robiliśmy z nimi interesy. Obecnie pracujemy nad różnymi transakcjami fuzji i przejęć, a oni również świadczyli dla nas te usługi” – powiedział.

„Więc pieniądze to jedno, ale usługi i inne rzeczy – zostaną pominięte, jeśli nie będzie sposobu na ich utrzymanie”.

Cheng powiedziała, że ​​ma nadzieję, że rząd USA nadal może „w jakiś sposób zachęcić te lokalne i mniejsze banki przyjazne start-upom do kontynuowania”, ponieważ była bardzo zaniepokojona perspektywami wczesnego finansowania z kapitału podwyższonego ryzyka dla start-upów z branży medycznej w tym roku.

„Myślę, że inwestorzy VC będą teraz bardzo ostrożnie wystawiać czeki. Ze względu na rosnące stopy procentowe i spadek krypto, jestem pewna, że ​​ludzie boją się inwestować w start-upy” – powiedziała.

„Wysoka nagroda wymaga dużego ryzyka”

W tej chwili nie jest jasne, czy jakakolwiek instytucja może wypełnić lukę pozostawioną przez SVB w finansowaniu start-upów.

„Istnieją inne banki, które oferują takie usługi, nie zrozum mnie źle. Ale zrobił to 800-funtowy goryl z banków” – powiedział Hunter. „Jestem więc pewien, że z czasem pojawi się jedna z innych firm, która zajmie tę przestrzeń. Ale to zajmie trochę czasu. Nie stanie się to za rok lub dwa”.

Partner z konkurencyjnego europejskiego dostawcy kapitału podwyższonego ryzyka powiedział TylkoGliwice Next, że SVB wykonała „ogromną pracę służącą ekosystemowi technologii i opieki zdrowotnej”, w tym w Europie, gdzie działa od około 15 lat.

„To oczywiście bardzo niefortunne, że zawodnik takiej rangi odchodzi. Oczywiście pozostawia to lukę w finansowaniu”, powiedział partner, który prosił o zachowanie anonimowości, ponieważ jego firma współpracowała i konkurowała z SVB na kontynencie.

Pochwalił szybkie działania rządu Wielkiej Brytanii w celu zawarcia umowy, w ramach której HSBC przejmie brytyjski oddział SVB w celu ochrony krajowego sektora technologicznego przed kryzysem finansowym.

„Myślę, że po obu stronach Atlantyku istnieje świadomość, że ekosystem technologii i zdrowia ma fundamentalne znaczenie dla wzrostu gospodarczego i ma fundamentalne znaczenie dla przetrwania gospodarki światowej” – powiedział partner.

„Musieli zrobić wszystko, co w ich mocy, aby ekosystem przetrwał i nie został dotknięty problemami jednego banku. Ale dopiero się okaże, w jaki sposób będą nadal zapewniać finansowanie”.

„Żyj mieczem, giń od miecza”

W pewnym sensie upadek może postawić amerykański sektor technologiczny na równi z europejskim sektorem technologicznym, który zdaniem ekspertów nie ma realnego odpowiednika SVB pod względem skali ani specjalizacji.

W UE banki tej wielkości są na ogół bardziej zróżnicowane i ściślej regulowane niż w Stanach Zjednoczonych, a często w grę wchodzą również nastawienia wewnętrzne, na przykład niemieckie firmy łatwiej prowadzą interesy z firmami takimi jak Deutsche Bank.

„Zaletami systemu europejskiego i kanadyjskiego jest to, że kapitał jest bardziej rozproszony, a podejmowanie ryzyka bardziej wyważone. Minusem jest to, że wysoka nagroda wymaga dużego ryzyka” – powiedział Hunter.

Amerykanie zawsze podejmowali ryzyko i przekraczali granice. A żadne miejsce na Ziemi w ciągu ostatnich 30 lat nie było tak oczywiste jak Dolina Krzemowa.

Billa Huntera

„Amerykanie zawsze podejmowali ryzyko i przekraczali granice. I żadne miejsce na Ziemi przez ostatnie 30 lat nie było bardziej oczywiste niż Dolina Krzemowa, prawda? Myślę więc, że to trochę jak „żyj od miecza, giń od miecza”.

„My (w Kanadzie i Europie) przyjmujemy bardziej ostrożne podejście, a nasze firmy rozwijają się wolniej i nie wspinają się na szczyty tak szybko. Amerykanie przyjmują znacznie bardziej agresywne podejście i wydają się inkubować bardziej udane firmy” – dodał.

Ale po obu stronach Atlantyku przedsiębiorcy i fundatorzy technologii są zdenerwowani.

Upadek SVB prawdopodobnie jeszcze bardziej przestraszy inwestorów, którzy już w ostatnich miesiącach stali się „nieco bardziej pesymistycznie nastawieni do technologii, start-upów i innowacji”, powiedział Antonio Fatas, profesor ekonomii w INSEAD we Francji.

„Po prostu myślę, że sprawy będą trudniejsze. Finansowanie z pewnością stanie się nieco bardziej konserwatywne” – powiedział.