O nas
Kontakt

Światowa Federacja Szachowa zakazuje kobietom transpłciowym udziału w imprezach kobiecych

Laura Kowalczyk

Światowa Federacja Szachowa zakazuje kobietom transpłciowym udziału w imprezach kobiecych

Organizacja stwierdziła, że ​​zmiana płci to „zmiana, która ma znaczący wpływ na status gracza”.

Czołowa światowa federacja szachowa orzekła, że ​​transpłciowe kobiety nie mogą rywalizować w jej oficjalnych imprezach dla kobiet, dopóki jej oficjele nie dokonają oceny zmiany płci.

Decyzja szwajcarskiej federacji FIDE, która została opublikowana w poniedziałek, spotkała się z krytyką grup rzeczników i zwolenników praw osób transpłciowych.

FIDE poinformowało, że wraz z federacjami członkowskimi otrzymuje coraz więcej próśb o uznanie od graczy, którzy identyfikują się jako osoby transpłciowe, a udział kobiet transpłciowych będzie zależał od analizy indywidualnych przypadków, która może zająć do dwóch lat.

„Zmiana płci to zmiana, która ma znaczący wpływ na status gracza i przyszłe uprawnienia do turniejów, dlatego można jej dokonać tylko wtedy, gdy istnieje odpowiedni dowód zmiany” – powiedziała federacja.

„W przypadku zmiany płci z męskiej na żeńską zawodnik nie ma prawa uczestniczyć w oficjalnych imprezach FIDE dla kobiet do czasu podjęcia dalszej decyzji przez FIDE.”

Posiadacze tytułów kobiecych, którzy zmienią płeć na męską, zobaczą te tytuły „zniesione”, powiedziała federacja, choć z możliwością przywrócenia „jeśli dana osoba zmieni płeć z powrotem na kobietę”.

„Jeśli gracz zmienił płeć z mężczyzny na kobietę, wszystkie poprzednie tytuły nadal się kwalifikują” – wyjaśniła federacja.

Uznano, że takie pytania dotyczące graczy transpłciowych są „ewoluującym problemem w szachach” i że „dalsza polityka może wymagać ewolucji w przyszłości zgodnie z dowodami badawczymi”.

Nikt nie odpowiedział natychmiast na e-maile do najwyższych urzędników federacji i telefony do centrali federacji w Szwajcarii w celu uzyskania dalszych komentarzy.

Mistrz i trener szachowy FIDE, Yosha Iglesias, skrytykował ruch na X, platformie znanej wcześniej jako Twitter, mówiąc, że organizacja szachowa opublikowała „przepisy anty-trans”.

Wiadomość o decyzji pojawia się, gdy federacja organizuje Mistrzostwa Świata w Azerbejdżanie, w których wezmą udział najlepsi gracze, tacy jak zajmujący pierwsze miejsce w rankingu Wielki Mistrz Magnus Carlsen z Norwegii.

Federacja ma otwarte zawody, w których mogą wziąć udział wszyscy zawodnicy, a także kategorie specjalistyczne, takie jak dla kobiet, młodych zawodników, a nawet komputery.

Wiele sportów wymagających intensywnej aktywności fizycznej – których nie ma w szachach – w ostatnich latach dyskutowało o tym, jak sformułować politykę wobec sportowców transpłciowych.

Międzynarodowa Unia Kolarska dołączyła do organów zarządzających lekkoatletyką i pływaniem jako sportami olimpijskimi najwyższej klasy, zajmując się kwestią sportowców transpłciowych i uczciwości w imprezach kobiecych.

W zeszłym miesiącu federacja kolarska orzekła, że ​​transpłciowe zawodniczki, które przeszły okres dojrzewania po męskim okresie dojrzewania, nie będą już mogły rywalizować w wyścigach kobiet.