O nas
Kontakt

Sycylia ogłasza stan wyjątkowy w związku z najgorszą suszą od prawie 20 lat

Laura Kowalczyk

Sicily

Poważny brak deszczu i zła konserwacja urządzeń irygacyjnych doprowadziły do ​​racjonowania wody, co dotknęło ponad 800 000 obywateli.

Sycylia ogłosiła stan wyjątkowy, ponieważ w regionie panuje najgorsza susza od prawie 20 lat.

Brak opadów w zimie po zeszłorocznym, gorącym lecie spowodował, że zapasy się wyczerpały. Eksperci twierdzą, że może to być trzeci najgorszy kryzys wodny, jaki kiedykolwiek zarejestrowano na wyspie. Zbiorniki wysychają, woda jest racjonowana, a rolnicy zgłaszają nieurodzaje.

Dzieje się tak, gdy poważna susza dotyka kraje w zachodniej części Morza Śródziemnego, w tym część Hiszpanii i inne regiony Włoch. Na początku lutego prezydent Sycylii Renato Schifani ogłosił suszę jako klęskę żywiołową.

„Sycylia to jedyny region we Włoszech i jeden z nielicznych w Europie, który znajduje się w czerwonej strefie ze względu na niedobór zasobów wody. Maroko i Algieria są w tej samej sytuacji” – stwierdził w oświadczeniu rząd regionalny.

Racjonowanie wody na całej Sycylii

Dla władz lokalnych sytuacja jest poważna. Bez szybkiej interwencji istnieje realne ryzyko, że za kilka tygodni obywatele zostaną bez wody.

„W 55 gminach racjonowanych jest już około 10–15 procent wody” – powiedział TylkoGliwice Massimo Burruano, dyrektor operacyjny w firmie zarządzającej wodą Siciliacque.

„Jednak od poniedziałku 4 marca racjonowanie wody zostanie wdrożone w ponad 93 gminach i dotknie 850 000 mieszkańców. W niektórych przypadkach racjonowanie może sięgnąć 45 procent”.

Większości mieszkańców wyspy nie są obce niedobory wody, wielu ma na dachach zbiorniki do gromadzenia wody deszczowej. Jednak nawet te systemy borykają się z trudnościami w obliczu niedawnych przedłużających się okresów suszy.

Rolnicy borykają się z trudnościami, ponieważ sucha pogoda prowadzi do nieurodzaju

Rolnicy są szczególnie mocno dotknięci suszą, ponieważ trudne warunki pogodowe dotknęły ich już w 2023 r.

Sytuacja stała się poważna, ponieważ brak opadów wpływa na produkcję owoców cytrusowych, oliwek i pszenicy na włoskiej wyspie.

W odpowiedzi rząd Schifaniego mianował na komisarza Dario Cartabellottę, dyrektora generalnego Departamentu Rolnictwa.

Do zadań Cartabellity należeć będzie usprawnienie procedur reagowania na suszę, wspieranie kosztów transportu zwierząt gospodarskich, nadzorowanie zwolnienia z opłat czynszowych za publiczne pastwiska oraz wypłata początkowej kwoty 5 mln euro dla gospodarstw rolnych na zakup paszy i zaopatrzenia w wodę .

Poziom wody w jeziorach Sycylii jest niski

Stan wyjątkowy to dopiero wierzchołek góry lodowej – sytuacja od kilku lat jest w fatalnym stanie.

Według Associazione Nazionale Bonifiche Irrigazioni („ANBI” – w luźnym tłumaczeniu jako Krajowe Stowarzyszenie Rekultywacji Systemów Nawadniających), Sycylia doświadczyła „prawie całkowitej suchości” przez osiem miesięcy „prawie całkowitej suchości”. Druga połowa 2023 r. była najbardziej sucha od ponad 100 lat, a niedawne opady deszczu miały niewielki lub żaden wpływ na sytuację.

Po raz pierwszy obowiązkowe racjonowanie wody pitnej obejmie niemal cały region Sycylii, a nie tylko kilka miast. Z powodu niskich opadów poziom wody w jeziorze Rosamarina na obrzeżach Palermo dramatycznie spadł.

Ale kryzys nie wynika wyłącznie ze zmian klimatycznych.

„Konsorcja zajmujące się gospodarką wodną na Sycylii, jedyne organizacje odpowiedzialne za zarządzanie wodą do celów nawadniania, działają od ponad trzydziestu lat” – powiedział TylkoGliwice Massimo Gargano, dyrektor generalny ANBI.

„Przez trzydzieści lat w regionie brakowało odpowiedniej struktury zarządzania, nowych projektów, a konserwacja nie była przeprowadzana odpowiednio”.

Rolnicy i lokalni urzędnicy wyrazili obawy dotyczące braku konserwacji tam, które zatrzymują wodę w kluczowych zbiornikach.

Mówią, że gdy poziom wody podniósł się na tamie Trinità w Castelvetrano, ze względów bezpieczeństwa grodzie musiały się otworzyć, uwalniając niewielki deszcz, który spadł.

„W szczególnie suchym roku, takim jak obecny, jest to luksus, na który nas nie stać” – mówi Camillo Pugliesi, prezes regionalnego oddziału Włoskiej Konfederacji Rolnictwa na Sycylii.

„W zeszłym roku zapewnialiśmy, że zostaną wprowadzone rozwiązania pozwalające uniknąć tego spustoszenia, które bardzo niepokoi cały sektor rolniczy na tym obszarze, tysiące hektarów gruntów zależnych od dostaw tamy Trinità”.