O nas
Kontakt

Syria: Ośmiu bojowników zabitych przez rosyjskie ataki na strefę rebeliantów, mówi organizacja pozarządowa

Laura Kowalczyk

Syria: Ośmiu bojowników zabitych przez rosyjskie ataki na strefę rebeliantów, mówi organizacja pozarządowa

Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka ataki miały miejsce w poniedziałek na północno-zachodnich obrzeżach miasta Idlib.

Co najmniej ośmiu antyreżimowych bojowników zginęło w rosyjskich nalotach na ostatnią dużą twierdzę rebeliantów w północno-zachodniej Syrii.

Według organizacji pozarządowej Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka (SOHR), „rosyjskie samoloty bojowe przeprowadziły naloty na zachodnie obrzeża miasta Idlib, celując w bazę wojskową Hayat Tahrir al-Sham (HTS)”.

„Co najmniej ośmiu bojowników” z tej grupy dżihadystów zostało zabitych, dodał Rami Abdel Rahmane, dyrektor brytyjskiego SOHR, który ma rozległą sieć źródeł w Syrii.

Według organizacji pozarządowej kilku innych bojowników zostało rannych.

Korespondent AFP w Idlib powiedział, że ataki były wymierzone w obszar rolniczy w regionie, ostatnią dużą twierdzę rebeliantów w północno-zachodniej Syrii, częściowo kontrolowaną przez dżihadystyczną grupę HTS.

Myśliwce HTS rozmieszczone wokół celów i uniemożliwiły dziennikarzom wejście.

Rosja jest głównym zwolennikiem reżimu prezydenta Baszara al-Asada i od 2015 r. interweniuje militarnie w Syrii.

Hayat Tahrir al-Sham, wywodzący się z byłego lokalnego oddziału Al-Kaidy, jest głównym ugrupowaniem aktywnym na tych terenach, gdzie obecne są także mniej wpływowe frakcje rebeliantów, wspierane w różnym stopniu przez Turcję.

Przy wsparciu Rosji i Iranu reżim syryjski odzyskał większość terytoriów utraconych na początku wojny, która rozpoczęła się w 2011 r. stłumieniem prodemokratycznych demonstracji.

Region Idlib objęty jest zawieszeniem broni wynegocjowanym przez Rosję i Turcję po ofensywie reżimu w marcu 2020 roku.

Pomimo powtarzających się naruszeń, zawieszenie broni jest generalnie przestrzegane.

Wojna w Syrii, która rozpoczęła się w 2011 r. stłumieniem prodemokratycznych demonstracji, pochłonęła ponad pół miliona istnień ludzkich i spowodowała przesiedlenia około 13 milionów ludzi.