O nas
Kontakt

Szef delegacji twierdzi, że Ukraina „szybko postępuje” na drodze do członkostwa w UE

Laura Kowalczyk

Olga Stefanishyna, Ukraine

Ukraińska wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olga Stefaniszyna powiedziała, że ​​Ukraina znajduje się na „nieodwracalnym” kursie po tym, jak UE zgodziła się w tym tygodniu na formalne rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych.

Decyzja o rozpoczęciu rozmów akcesyjnych w tym tygodniu to „wielki dzień” dla Ukrainy, powiedział wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej.

„To jest najwyższa wola narodu ukraińskiego. I to jest nieodwracalność. I widzieliście, jak Ukraińcy stanęli w obronie swojego wyboru” – stwierdziła Olga Stefaniszyna w niedzielnym wywiadzie w Kijowie.

To była jej pierwsza rozmowa kwalifikacyjna od czasu, gdy została mianowana głównym negocjatorem ds. przystąpienia do UE.

Kraje członkowskie UE zgodziły się w piątek na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią, pokonując głośny sprzeciw Węgier, które 1 lipca obejmą rotacyjną prezydencję w UE.

Proces przystępowania różni się w zależności od kraju, ale może zająć lata. Turcja rozpoczęła rozmowy akcesyjne prawie dwie dekady temu i nadal czeka na pełne członkostwo.

„Historyczny krok”

Do Stefanishyny, która we wtorek będzie przewodniczyć otwarciu rozmów akcesyjnych w Luksemburgu, dołączy kilku czołowych urzędników rządowych. Oczekuje się, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wygłosi przemówienie podczas ceremonii inauguracji, ale Stefaniszyna nie sprecyzowała, czy zrobi to osobiście, czy przez Internet.

Zełenski określił piątkową decyzję jako „historyczny krok”, dodając w poście internetowym: „Pokolenia naszych obywateli realizują swoje europejskie marzenie”. Ukraina wraca do Europy.

Badanie opinii publicznej przeprowadzone przez Parlament Europejski na początku tego roku wykazało, że obywatele UE zasadniczo popierają starania Ukrainy o członkostwo, ale w mniejszym stopniu popierają przyspieszenie tego procesu.

Ukraina, stwierdziła Stefaniszyna, nie domagała się specjalnego traktowania.

„Ukraina postępuje szybko” – stwierdziła – „nie pomijając żadnych elementów procesu (i) nie prosząc (o) o żadne zniżki”.

Rosja użyła presji gospodarczej, a ostatecznie siły militarnej, aby spróbować odwrócić aspiracje swojego byłego radzieckiego sąsiada do przyłączenia się do zachodnich sojuszy, które uważa za wrogie.

Śmiertelne protesty dziesięć lat temu wymagały od rządu dotrzymania obietnicy zacieśnienia więzi z UE i postawienia kraju na kursie kolizyjnym z Rosją.

„To ważny dzień dla wszystkich” – powiedziała Stefanishyna, która często okazywała emocje, opisując proces integracji. „Minęły około dwa lata, odkąd Ukraina złożyła wniosek o członkostwo. Wojna wciąż trwa, ale akcesja zaczyna się właśnie teraz”.

Stefaniszyna, 38-letnia prawniczka, która od dwudziestego roku życia pracowała w służbie cywilnej i na stanowiskach rządowych, stanie na czele 35-osobowej delegacji Ukrainy do negocjacji z UE.

Ukraina „szalona i ma obsesję” na punkcie unijnych aspiracji

W 2019 r. Ukraina zmieniła konstytucję, uwzględniając te aspiracje, i 28 lutego 2022 r. – zaledwie kilka dni po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na pełną skalę – złożyła formalny wniosek o przystąpienie do UE.

Graniczące z członkami UE Polską, Słowacją, Węgrami i Rumunią Ukraina wyprzedziłaby Francję i stałaby się największym członkiem bloku, gdyby się przyłączyła, przesuwając swój środek ciężkości dalej na wschód.

Razem z Mołdawią plasuje się w długiej kolejce z innymi kandydatami – Albanią, Bośnią i Hercegowiną, Czarnogórą, Macedonią Północną, Serbią, Gruzją i Turcją – niektórzy z aspiracjami członkostwa sięgającymi dziesięcioleci.

Ukraina ma nadzieję dołączyć do 2030 r.

Ukraina, chwalona za postęp od czasu jej stosowania, musi przeprowadzić dziesiątki reform instytucjonalnych i prawnych wymaganych do członkostwa. Ta zniechęcająca lista obejmuje działania mające na celu zwalczanie korupcji i obejmuje szeroko zakrojone reformy administracji publicznej, sądownictwa i zasad rynkowych.

W procesie akcesyjnym, który odbędzie się bez przerwy wakacyjnej, na Ukrainie uczestniczy już ponad 1000 osób.

„Następne pół roku będzie kluczowe dla naszych kluczowych negocjatorów” – powiedziała, dodając, że Ukraina musi przedstawić jasny plan reform.

„Proces akcesyjny i członkostwo Ukrainy jest najwyższym priorytetem naszego prezydenta” – powiedziała. „Ukraina jest trochę szalona i ma obsesję na punkcie procesu akcesyjnego do UE”.