O nas
Kontakt

Szef organu nadzorującego energię jądrową ONZ twierdzi, że Iran nie zachował „całkowitej przejrzystości” w sprawie programu wzbogacania

Laura Kowalczyk

UAE WGS IAEA Grossi - WORLD GOVERNMENT SUMMIT - Dubai - 13 February 2024.

Ostrzeżenie nadeszło dwa dni po tym, jak wojsko pokazało serię rakiet podczas obchodów 45. rocznicy Republiki Islamskiej.

Szef organu nadzoru nuklearnego ONZ ostrzegł we wtorek, że Iran „nie jest całkowicie przejrzysty” w odniesieniu do swojego programu atomowego, zwłaszcza po tym, jak urzędnik, który kiedyś kierował programem Teheranu, ogłosił, że Republika Islamska ma wszystkie elementy broni „w naszych rękach”. ”

Przemawiając na Szczycie Rządu Światowego w Dubaju, Rafael Mariano Grossi, dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), nawiązał do uwag poczynionych w ten weekend przez Alego Akbara Salehiego.

Iran „prezentuje twarz, która nie jest całkowicie przejrzysta, jeśli chodzi o jego działania nuklearne. Oczywiście zwiększa to niebezpieczeństwo” – ostrzegł Grossi. „Coraz częściej mówi się luźno na temat broni nuklearnej, także ostatnio w Iranie. Bardzo wysoki urzędnik powiedział, że tak naprawdę mamy wszystko, jest rozebrane. No cóż, proszę, daj mi znać, co masz.

Grossi nie zidentyfikował urzędnika. Jednakże w niedzielę wieczorem w irańskim programie telewizji państwowej Salehi pojawił się i powiedział, że kraj ma wszystko, czego potrzeba do zbudowania broni.

Najwyższy Przywódca Ajatollah Ali Chamenei (z prawej) odwiedza wystawę osiągnięć nuklearnych kraju w swoim biurze w Teheranie, Iran, niedziela, 11 czerwca 2023 r.
Najwyższy Przywódca Ajatollah Ali Chamenei (z prawej) odwiedza wystawę osiągnięć nuklearnych kraju w swoim biurze w Teheranie, Iran, niedziela, 11 czerwca 2023 r.

„Mamy wszystkie (elementy) nauki i technologii nuklearnej. Podam przykład” – powiedział Salehi. „Czego potrzebuje samochód? Potrzebuje podwozia, potrzebuje silnika, potrzebuje kierownicy, potrzebuje skrzyni biegów. Zrobiłeś skrzynię biegów? Powiedziałem tak. Silnik? Ale każdy ma swój własny cel.

Salehi wygłosił podobny komentarz w sobotę.

„Mamy to w swoich rękach” – powiedział.

Ostrzeżenie Grossiego nadeszło dwa dni po tym, jak wojsko pokazało serię rakiet podczas obchodów 45. rocznicy Republiki Islamskiej.

Grossi zauważył „nagromadzenie zawiłości” na szerszym Bliskim Wschodzie w związku z wojną Izraela z Hamasem w Strefie Gazy.

Od czasu upadku porozumienia z kilkoma światowymi mocarstwami z 2015 r., które pozwoliło mu na dalsze wzbogacanie uranu poniżej pewnego progu, Iran kontynuuje wzbogacanie jądrowe tuż poniżej poziomu dopuszczalnego dla broni. Teheran zgromadził wystarczającą ilość wzbogaconego uranu, aby zbudować kilka broni, jeśli tak zdecyduje.

Jednak agencje wywiadowcze USA i inne oceniają, że Iran nie rozpoczął jeszcze pełnego programu zbrojeniowego.

Izrael powszechnie uznaje się, że posiada własną broń nuklearną, lecz prowadzi politykę nie potwierdzania ani nie zaprzeczania istnieniu takiego programu.