O nas
Kontakt

Sztuka na żądanie: Wielka Brytania wprowadza cyfrową kolekcję sztuki ulicznej z udziałem Banksy’ego

Laura Kowalczyk

A jogger stops to take photos on his phone of a new artwork by British artist Banksy opposite the French Embassy, in London, 2016.

Chcesz zobaczyć swoją ulubioną sztukę uliczną nawet po jej wyszorowaniu? Teraz jest to możliwe dzięki zupełnie nowej kolekcji internetowej, która zawiera katalog 5000 dzieł najlepszej brytyjskiej sztuki ulicznej.

Czy kiedykolwiek przechodziłeś obok przyciągającej wzrok sztuki ulicznej, ale wróciłeś kilka dni później i stwierdziłeś, że zniknęła? Aby mieć pewność, że taka sytuacja się już nie powtórzy, firma Art UK uruchomiła nowe cyfrowe archiwum, dzięki któremu możesz podziwiać ulubione murale jeszcze długo po ich zamalowaniu.

Cyfrowe archiwum, składające się z około 5000 znaczących murali z całej Wielkiej Brytanii, będzie bezpłatnie dostępne na stronie internetowej Art UK. Nie jest to pierwszy tego typu projekt. W latach 2017–2021 organizacja pracowała nad digitalizacją 50 000 rzeźb publicznych.

Sztuka uliczna przyciągnęła uwagę świata, kiedy stała się głównym ruchem kulturowym w Nowym Jorku lat 70. XX wieku. Londyńska scena street artu narodziła się na początku lat 70. XX wieku, co wpłynęło na rozwój subkultur punk rockowych i skinheadów. Wycieczki po miastach ze sztuką uliczną w celu odkrycia ukrytych dzieł sztuki są niezwykle popularne w całej Europie.

Artysta uliczny Banksy potwierdził, że to on stoi za dziełem sztuki, które pojawiło się na ścianie z czerwonej cegły dawnego więzienia w angielskim mieście Reading.
Artysta uliczny Banksy potwierdził, że to on stoi za dziełem sztuki, które pojawiło się na ścianie z czerwonej cegły dawnego więzienia w angielskim mieście Reading.

Ta nowa cyfrowa kolekcja będzie zawierać dzieła znanych artystów, takich jak Banksy, których tożsamość pozostaje nieznana ogółowi społeczeństwa. Wśród wybranych prac znajdzie się jego słynny mural przedstawiający więźnia uciekającego z byłego więzienia.

Platforma rzuci także światło na wyszukaną sztukę uliczną, której tworzenie zajęło artystom lata. Jednym z takich dzieł jest Bitwa na Cable Street, rozbudowana kompozycja przedstawiająca słynną bitwę gangów w Londynie z 1936 roku. Artyści Dave Binnington, Paul Butler i Ray Walker pracowali nad muralem w latach 1976–1983.

Inne zestawy dzieł sztuki, które będą dostępne na platformie, obejmują mural przedstawiający hitowy program telewizyjny Derry Girls TV i rzeźbiarskie murale.

Przez następne trzy lata w prace nad archiwum będą zaangażowani badacze i fotografowie-wolontariusze, którzy będą pracować nad jego utworzeniem do grudnia 2026 r.