O nas
Kontakt

Szwajcaria i Norwegia mogłyby zainwestować w Indiach 100 miliardów dolarów

Laura Kowalczyk

A police boat passes by a Swiss flag and a fountain on the Lake Geneva in Geneva, Switzerland Tuesday, June 15, 2021.

Zacieśniają się więzi między Indiami a niektórymi gospodarkami europejskimi w postaci nowej umowy o wolnym handlu i ogromnych planów inwestycyjnych.

Jak podaje Bloomberg, szesnaście lat negocjacji dobiega końca, gdy Indie zawierają pierwszą w swoim rodzaju umowę handlową ze Szwajcarią, Norwegią, Islandią i Liechtensteinem.

Kraje te tworzą Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu (EFTA), które zgodziło się inwestować w Indiach w ramach umowy o wolnym handlu w zamian za łatwiejszy dostęp do najbardziej zaludnionego kraju świata, rynku liczącego 1,4 miliarda mieszkańców.

Specyfika tej umowy o wolnym handlu (FTA) polega na tym, że towarzyszą jej gwarancje inwestycyjne, lecz ich wiążący charakter nadal pozostaje kwestią do rozstrzygnięcia w trakcie końcowych negocjacji.

Z raportu, powołującego się na źródła zaznajomione ze sprawą, wynika, że ​​w ciągu najbliższych 15 lat ostateczna kwota może wynieść 100 miliardów dolarów. Dokładna kwota będzie jednak również uzależniona od negocjacji w trakcie końcowych negocjacji.

Proces podpisywania jest przyspieszony, więc umowa mogłaby zostać zawarta przed wyborami powszechnymi w Indiach w nadchodzących miesiącach, które prawdopodobnie rozpoczną się w kwietniu.

Szwajcarskie Ministerstwo Gospodarki oświadczyło w oświadczeniu dla Bloomberga, że ​​tekst porozumienia „nie jest jeszcze sfinalizowany” i nie może ujawnić szczegółów, potwierdziło jednak, że osiągnęło porozumienie w sprawie „ochrony patentowej, co w przeszłości budziło kontrowersje , a także nowy typ rozdziału poświęconego promocji inwestycji.

Co przyniesie ta umowa handlowa

Dwustronny handel Indii z krajami EFTA w dużej mierze zależy od wkładu Szwajcarii. Według danych indyjskiego Ministerstwa Handlu cytowanych przez Bloomberg w roku finansowym 2022–2023 ich dwustronna wymiana handlowa wyniosła 17,14 mld dolarów w porównaniu z 18,66 mld dolarów w przypadku całej grupy.

Media podały także, powołując się na swoje poufne źródła, że ​​nowa umowa przyciągnie inwestycje głównie ze strony prywatnych firm z Indii, które skupią się na projektach produkcyjnych, w ramach których w tych krajach Azji Południowej powstanie potencjalnie ponad milion miejsc pracy.

Indie przechodzą od jednej umowy handlowej do drugiej

Oprócz umowy EFTA z Indiami negocjowana jest także inna ważna umowa handlowa z Wielką Brytanią, chociaż jej zakończenie prawdopodobnie nie będzie widoczne przed tegorocznymi wyborami w Indiach. Prowadzone są także rozmowy z UE i Australią.

Rząd Indii właśnie podpisał traktat inwestycyjny ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, a jego największy państwowy fundusz majątkowy, Abu Dhabi Investment Authority (ADIA), zobowiązał się do utworzenia funduszu o wartości 4–5 miliardów dolarów w najnowszej specjalnej dzielnicy finansowej Indii zwanej Tec- Finanse międzynarodowe miasta Gujarat.

Indie, piąta co do wielkości gospodarka świata, są obserwowane przez kilka dużych gospodarek, w tym Stany Zjednoczone i UE, gdy firmy wzmagają wysiłki na rzecz większej niezależności od Chin i dywersyfikacji swoich łańcuchów dostaw.

Indie to jedna z najszybciej rozwijających się głównych gospodarek świata, z oczekiwaną roczną stopą wzrostu PKB na poziomie ponad 8%. Według giganta badań finansowych S&P Global oczekuje się, że do 2030 r. stanie się trzecią co do wielkości gospodarką.