O nas
Kontakt

UE dementuje wirusowe twierdzenia, że ​​rozważa nałożenie sankcji na Tuckera Carlsona w związku z jego wywiadem z Putinem

Laura Kowalczyk

Former Fox News Anchor Tucker Carlson

Unia Europejska zdementowała doniesienia, jakoby rozważała nałożenie sankcji na amerykańskiego polemistę Tuckera Carlsona za jego kontrowersyjny wywiad z Władimirem Putinem, zarejestrowany podczas jego podróży do Moskwy.

W środę lawina konserwatywnych komentatorów fałszywie twierdziła, że ​​blok rozważa nałożenie zakazu podróżowania na Carlsona, byłego prezentera Fox News, po tym, jak Kreml potwierdził, że odbyło się jego spotkanie z rosyjskim prezydentem. Jest to pierwszy wywiad Putina z zachodnim reporterem, odkąd rozpoczął on wojnę totalną z Ukrainą.

O sprawie początkowo doniósł amerykański magazyn Newsweek w oparciu o uwagi obecnego i byłego posła do Parlamentu Europejskiego (MEP), który wezwał państwa członkowskie do rozważenia sankcji nałożonych na Carlsona za odgrywanie roli „rzecznika” i „propagandysty” Reżim Putina.

Uwagi dwóch prawodawców, którzy nie mają kompetencji do proponowania lub zatwierdzania sankcji, zostały błędnie powiązane z formalnymi planami UE wymierzenia Carlsonowi środków ograniczających i wzmocnione przez właściciela X, Elona Muska, który określił zarzuty jako „niepokojące” i posunięcie „bardzo obraziłoby to amerykańską opinię publiczną”. Post Muska zebrał ponad 25 milionów wyświetleń.

W czwartek Peter Stano, rzecznik Komisji Europejskiej ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, uciszył te szalejące spekulacje. „Obecnie w odpowiednich organach UE nie toczą się żadne dyskusje na temat tej konkretnej osoby (…) Amerykanina przebywającego w Moskwie” – powiedział.

Stano podkreślił jednak, że blok jest w stanie umieścić na czarnej liście „propagandów”, którzy mają „ciągłe doświadczenie” w manipulacji informacjami mającymi na celu podważenie „suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy”.

Zamieszanie wywołały komentarze belgijskiego eurodeputowanego Guya Verhofstadta i byłego hiszpańskiego eurodeputowanego Luisa Garicano, obaj z liberalnej grupy Renew Europe.

Na początku tygodnia Verhofstadt powiedział na platformie mediów społecznościowych X, że jeśli Carlson „umożliwi dezinformację Putinowi”, UE powinna „rozważyć” wprowadzenie zakazu podróżowania.

W odpowiedzi na uwagi Elona Muska, że ​​środki UE wobec Carlsona „obraziłyby” amerykańską opinię publiczną, Verhofstadt udostępnił zdjęcie reportera „Wall Street Journal” Evana Gerszkowicza za kratami w Moskwie, mówiąc, że „tak wygląda prawdziwy dziennikarz w Rosji”.

„To powinno bardzo urazić naród amerykański!” – stwierdził Verhofstadt.

Platforma X Muska, wcześniej znana jako Twitter, jest objęta kontrolą prawną UE pod kątem naruszeń jej zbioru przepisów cyfrowych – ustawy o usługach cyfrowych – związanych z rozpowszechnianiem dezinformacji i nielegalnych treści.

Do Newsweeka nie dodano żadnych notatek społeczności weryfikujących fakty oryginalna historia.

W jaki sposób ustalane są sankcje UE?

Sankcje nałożone na osoby i firmy są opracowywane przez ramię dyplomatyczne bloku, Europejską Służbę Działań Zewnętrznych (ESDZ), w zależności od zagrożenia, jakie stwarzają dla bezpieczeństwa, interesów lub podstawowych wartości UE.

Dyskusje na temat sankcji są wysoce poufne i wiążą się z wieloma negocjacjami między Brukselą a stolicami do czasu uzgodnienia ostatecznej listy.

W ciągu ostatnich dwóch lat od inwazji na Ukrainę blok przyjął dwanaście rund sankcji wobec Rosji, obejmujących zakaz podróżowania i zamrożenie aktywów prawie 2000 osób i podmiotów, w tym banków, partii politycznych i organizacji medialnych.

Na czarnej liście znajdują się zarówno prezydent Putin, jak i szerokie grono jego najbliższych współpracowników, ministrów i oligarchów.

Stano powiedział, że rządy mogą zaproponować sankcje, takie jak te nałożone na dziennikarzy i media, które następnie muszą „poprzeć je dowodami”, zanim decyzja będzie mogła zostać przyjęta przy jednomyślnym poparciu wszystkich 27 państw członkowskich.

Szereg wspieranych przez Kreml organizacji medialnych, takich jak Sputnik i Russia Today, nie może już nadawać na terytorium UE w wyniku środków ograniczających.

Stano wyjaśnił, że Putin jest „chronicznym kłamcą”, a manipulacja informacjami ze strony Kremla oraz innych podmiotów państwowych i niepaństwowych jest wymierzona w UE.

Carlson przeprowadził wywiad z Putinem wcześniej we wtorek, a wyczekiwana transmisja tête-à-tête ma zostać wyemitowana później w czwartek.