O nas
Kontakt

Szwajcarski Bank Centralny po raz drugi w tym roku tnie stopy procentowe

Laura Kowalczyk

Swiss National Bank

Narodowy Bank Szwajcarii po raz drugi z rzędu obniżył stopy procentowe w odpowiedzi na oczekiwania dotyczące spowolnienia inflacji. Kluczowy sektor usług bankowych i finansowych w kraju znalazł się ostatnio pod presją ze względu na rosnącą dominację innych ośrodków finansowych, takich jak Hongkong, Singapur i Stany Zjednoczone.

Narodowy Bank Szwajcarii ogłosił w czwartek rano, że obniży stopy procentowe do 1,25%, co oznacza dalszą obniżkę o 25 punktów bazowych. Decyzję tę tłumaczy się głównie faktem, że bank centralny przewiduje, że choć w kwietniu inflacja nieznacznie wzrosła, osiągając 1,4% w maju, obecnie oczekuje się, że w pozostałej części roku spadnie do około 1,3%, uznając ją za inflacyjną ciśnienia maleją.

Ponadto, jeśli stopy procentowe pozostaną niezmienne na poziomie 1,25%, bank centralny warunkowo oczekuje również, że inflacja osiągnie poziom 1,1% w 2025 r. i ponownie spadnie do 1% w 2026 r.

Odnosząc się do swojej dzisiejszej decyzji w sprawie stóp procentowych, Narodowy Bank Szwajcarii stwierdził w komunikacie prasowym: „Zasadnicza presja inflacyjna uległa dalszemu zmniejszeniu w porównaniu z poprzednim kwartałem. Dzięki dzisiejszemu obniżeniu głównej stopy procentowej SNB, SNB jest w stanie utrzymać odpowiednie warunki monetarne.

„SNB będzie w dalszym ciągu uważnie monitorować rozwój inflacji i, jeśli zajdzie taka potrzeba, dostosuje swoją politykę pieniężną, tak aby inflacja utrzymywała się w przedziale zgodnym ze stabilnością cen w średnim okresie.

„Inflacja nieznacznie wzrosła od ostatniej oceny polityki pieniężnej i wynosi 1,4%. Do tego wzrostu w znaczący sposób przyczyniła się wyższa inflacja czynszów, usług turystycznych i produktów naftowych.

„Ogółem inflacja w Szwajcarii jest obecnie napędzana głównie przez rosnące ceny usług krajowych. Uwzględniając dzisiejszą obniżkę stóp procentowych, nowa warunkowa prognoza inflacji jest podobna do marcowej. W dłuższej perspektywie jest nieco niższa od poprzedniej prognozy .

Kyle Chapman, analityk walutowy w Ballinger Group, powiedział: „Szwajcarski Bank Narodowy obniżył swoją podstawową stopę procentową o kolejne 25 punktów bazowych, do 1,25%, a jego prognoza obniżki wskazywała, że ​​dalsze prognozy będą mogły zostać sporządzone w drugiej połowie roku . .

„Obniżka została zaprojektowana jako część dostosowania warunków monetarnych, które zależy od prognoz decydentów.

„Mimo prognoz uzależnionych od spadku stóp procentowych, SNB spodziewa się w nadchodzących latach jeszcze wyraźniejszego spadku inflacji. Sugeruje to, że w tym roku nadal istnieją ograniczenia do zniesienia, co dla mnie jest mocnym sygnałem, że dalsza obniżka stóp nastąpi we wrześniu.

„Spodziewam się, że SNB dokona trzeciej obniżki w przyszłym kwartale, a możliwe jest, że dokona czwartej w grudniu, jeśli poziom zaostrzenia polityki pieniężnej pozostanie mocno przekonany. Gołębie perspektywy stawiają franka w trudnej sytuacji w nadchodzącym okresie kwartałach i może utrudnić dalsze ożywienie gospodarcze, zwłaszcza jeśli EBC nie spieszy się z obniżaniem stóp procentowych.

Słynny sektor usług bankowych i finansowych w kraju również przeżywa obecnie pewne trudności w związku z niedawnym bankructwem głównego szwajcarskiego banku inwestycyjnego Credit Suisse. Znaczący wpływ miała także agresywna konkurencja ze strony innych ośrodków usług finansowych, takich jak Hongkong, Stany Zjednoczone i Singapur.