O nas
Kontakt

Szwecja i Kanada wznawiają finansowanie agencji ONZ ds. uchodźców palestyńskich

Laura Kowalczyk

United States Air Force drops humanitarian aid to Palestinians in Gaza City, Gaza Strip, on Saturday, March 9, 2024.

Szwecja i Kanada wznowią wypłaty pomocy dla Agencji ONZ ds. uchodźców palestyńskich, UNRWA.

Inny główny darczyńca agencji ONZ pomagającej Palestyńczykom, UNRWA, powiedział w sobotę, że wznowi finansowanie kilka tygodni po tym, jak kilkanaście krajów wstrzymało przekazywanie setek milionów dolarów wsparcia w odpowiedzi na izraelskie zarzuty wobec tej organizacji.

Szwecja zmieniła zdanie, gdy statek przewożący tony pomocy humanitarnej przygotowywał się do wypłynięcia z Cypru do Gazy po tym, jak międzynarodowi darczyńcy uruchomili korytarz morski w celu zaopatrzenia oblężonego terytorium borykającego się po pięciu miesiącach wojny z powszechnym głodem.

Szwecja podjęła decyzję o finansowaniu po podobnych decyzjach podjętych przez Unię Europejską i Kanadę, ponieważ agencja ONZ znana jako UNRWA ostrzega, że ​​może ona upaść i pozostawić i tak już zdesperowaną populację Gazy, liczącą ponad 2 miliony ludzi, z jeszcze mniejszą pomocą medyczną i inną.

„Sytuacja humanitarna w Gazie jest druzgocąca, a potrzeby pilne” – powiedział szwedzki minister rozwoju Johan Forssell, dodając, że UNRWA zgodziła się na większą przejrzystość i bardziej rygorystyczne kontrole.

Szwecja przekaże UNRWA połowę z 34,7 mln euro obiecanych na ten rok, a w przyszłości będzie więcej.

Kanada oświadczyła również w piątek, że wznowi finansowanie UNRWA do czasu zakończenia dochodzenia w sprawie personelu tej agencji.

Izrael oskarżył 12 spośród tysięcy pracowników UNRWA o udział w atakach Hamasu na Izrael z 7 października, w których zginęło 1200 osób, a około 250 innych wzięło jako zakładników. Kraje, w tym Stany Zjednoczone, szybko zawiesiły finansowanie UNRWA o wartości około 411 milionów euro, co stanowi prawie połowę jej rocznego budżetu. ONZ wszczęła dochodzenie, a UNRWA zgodziła się na zewnętrzne audyty w celu odzyskania wsparcia darczyńców.

Dzienna liczba ciężarówek z pomocą humanitarną wjeżdżających do Gazy od czasu wojny jest znacznie niższa od 500, które wjechały przed 7 października z powodu izraelskich ograniczeń i problemów bezpieczeństwa. Niedawne otwarcie nowego korytarza morskiego z Cypru do Gazy pokazało rosnącą frustrację związaną z kryzysem humanitarnym w Gazie i nową chęć obejścia izraelskich ograniczeń.

Ogółem ministerstwo stwierdziło, że od początku wojny zginęło co najmniej 30 878 Palestyńczyków. W statystykach ofiar nie rozróżnia się ludności cywilnej i bojowników, ale podaje się, że dwie trzecie ofiar stanowią kobiety i dzieci. Ministerstwo jest częścią rządu kierowanego przez Hamas, a jego dane liczbowe z poprzednich wojen w dużej mierze pokrywają się z danymi ONZ i niezależnych ekspertów.