O nas
Kontakt

Szwecja podnosi zagrożenie terrorystyczne do czterech na pięć po spaleniu Koranu

Laura Kowalczyk

Szwecja podnosi zagrożenie terrorystyczne do czterech na pięć po spaleniu Koranu

Decyzja ta jest następstwem niedawnej serii publicznych profanacji Koranu przez garstkę działaczy antyislamskich, wywołujących gniewne demonstracje w krajach muzułmańskich.

Szwecja podniosła zagrożenie terrorystyczne do czterech na pięć po serii publicznych spaleń Koranu, które rozwścieczyły społeczności muzułmańskie na całym świecie.

Działając za radą szefów organów ścigania i służb bezpieczeństwa, premier Ulf Kristersson ogłosił to w czwartek.

Następuje po niedawnej serii publicznych profanacji Koranu w tym skandynawskim kraju przez garstkę działaczy antyislamskich, wywołując gniewne demonstracje w krajach muzułmańskich.

„Rozumiem, że wielu Szwedów martwi się teraz znaczeniem nowego i podwyższonego poziomu zagrożenia” – powiedział Kristersson. „Wszystkim z was chcę, podobnie jak policja, powiedzieć, że powinniśmy żyć normalnie. Chronimy nasze otwarte społeczeństwo przed tymi, którzy mu zagrażają. Bronimy naszych wartości demokratycznych, ale chronimy siebie. nasz sposób życia, ale chronimy samych siebie”.

Szwecja i sąsiednia Dania doświadczyły ostatnio fali publicznych profanacji Koranu, w tym podpaleń, co wywołało powszechne oburzenie i potępienie w krajach muzułmańskich.

Krytycy islamu Salwan Momika i Salwan Najem wygłosili niedawno w poniedziałek przemówienia i spalili Koran przed Pałacem Królewskim w Sztokholmie, co jest ostatnim z serii takich incydentów.

Fareed Khan/Copyright 2023 AP.  Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zwolennicy partii religijnej „Jamiat Ulema-e-Islam-F” podczas wiecu potępiającego spalenie „Koranu” w Szwecji, Karaczi, Pakistan, 23 lipca 2023 r.

Obywatele Iraku, którzy mieszkają w Szwecji, najpierw kopali książkę między sobą, a następnie ją podpalili. Pokazywano również i deptano zdjęcia przywódców muzułmańskich.

Według szwedzkiego premiera Hezbollah w Libanie, al-Shabaab w Somalii i Al-Kaida należą do grup, które wezwały swoich sympatyków na całym świecie do pomszczenia spalenia Koranu.

Dodał, że niektórym zamachom terrorystycznym udało się już zapobiec, ale nie wdawał się w szczegóły.

Norwegia stwierdziła również, że nie planuje zmieniać swojej oceny zagrożenia z obecnych trzech z pięciu.