O nas
Kontakt

Trash-talk, sesje zdjęciowe i targowanie się: najbardziej irytujące rzeczy, które robią turyści, według miejscowych

Laura Kowalczyk

One of the top ways to annoy locals is blocking the sidewalk while taking a picture.

Oto największe zakazy dla turystów, którzy chcą wtopić się w tłum miejscowych.

W związku z nasileniem się protestów antyturystycznych w popularnych miejscach turystycznych w całej Europie, coraz więcej turystów stara się pozostać niezauważonych.

Ale jak można wtopić się w tłum miejscowych, jeśli nie zrezygnujesz z kapelusza safari i zestawu skarpetek i sandałów?

Istnieje mnóstwo turystycznych zakazów, które mogą zirytować mieszkańców i współpodróżnych. Oto niektóre z najpoważniejszych wykroczeń, według użytkowników forum r/travel na Reddicie.

Nie używaj miejsc docelowych jako tła do modelowania

Począwszy od japońskiej góry Fuji Lawson po jezioro w Austrii, które stało się inspiracją do stworzenia filmu „Kraina lodu”, malownicze, popularne wśród turystów miejsca dokładają wszelkich starań, aby ograniczyć liczbę tłumów przybywających tu w celu zrobienia zdjęć, a nawet stawiają ekrany blokujące widok.

Kiedy jednak wszystko idzie jak po maśle, niewiele jest w stanie powstrzymać początkujących influencerów przed przejęciem władzy.

Odpowiadając na wezwanie do „Największych turystycznych zakazów (sic), na jakie natknąłeś się podczas podróży”, jeden z użytkowników Reddita mówi: „Ludzie, którzy docierają do malowniczego punktu widokowego lub zabytku… a następnie wykonują pełną sesję zdjęciową z modelką z dziesiątkami póz i powtórzeń na Instagram. Przeważnie nie chcę nawet selfie, tylko punkt widokowy bez nastoletniej dziewczyny na nim”.

Inny respondent krytykuje również podróżnych za „robienie sobie wesołych selfie w nieodpowiednich miejscach (widziałem na przykład coś takiego w Parku Pokoju w Hiroszimie)”.

Podobnie należy okazywać szacunek mieszkańcom i religii, m.in. poprzez „niepozowanie i nienaśladowanie Buddy w świątyniach w Tajlandii – to obraźliwe i tandetne” – oraz nierobienie zdjęć mieszkańcom bez pozwolenia.

Reddit radzi też, by w krajach konserwatywnych zastanowić się nad swoim ubiorem.

„Wzdrygam się, gdy widzę „influencerów” pozujących przed piramidami w malutkich krótkich koszulkach i krótkich spodenkach. Okażcie trochę szacunku lokalnym zwyczajom i kulturze” – mówi inny użytkownik.

Nie zakładaj, że ludzie nie potrafią mówić w Twoim języku

Podczas podróży możesz odczuwać pokusę, aby mówić w swoim ojczystym języku i wygłaszać „prywatne” komentarze – rób to jednak ostrożnie.

„Jeśli jesteś turystą, nie obgaduj innych ludzi (zarówno turystów, jak i miejscowych), myśląc, że nikt nie rozumie twojego języka” – radzi jeden z użytkowników Reddita.

Aby udowodnić swoją rację, inny podróżny spotkał się z nieuprzejmą reakcją, gdy skonfrontował się z kobietą, która popełniła wykroczenie nr 1 przy Fontannie di Trevi w Rzymie.

„Spojrzałem na nią i powiedziałem, że poświęciła kilka minut na zrobienie kilku zdjęć, musiała uważać na innych turystów” – piszą. „Ona wybiegła i wykrzyknęła 'Putos Americanos' (pieprzeni Amerykanie po hiszpańsku), na co odpowiedziałem 'Puta tu madre y toda tu descendencia', jestem Kolumbijką-Amerykanką”.

Podobnie należy unikać „głośnego rozważania, dlaczego coś jest robione w określony sposób, tylko dlatego, że w miejscu, z którego pochodzi turysta, robi się to inaczej”.

Jeśli idziesz w grupie, staraj się nie zajmować całego chodnika.

Nie zatykaj chodnika

Mieszkańcy dużych miast krytykują również turystów, którzy „idą bardzo wolno, zajmując cały chodnik, przez co miejscowi, którzy muszą gdzieś dotrzeć, wkraczają na jezdnię, żeby przejechać obok”.

To samo dotyczy turystów zatrzymujących się w połowie ścieżki, aby sprawdzić mapę lub przewodnik albo zrobić zdjęcia.

Powinieneś również pamiętać o lokalnych przepisach i zwyczajach podczas chodzenia. Na przykład w niektórych miastach, takich jak Amsterdam i Berlin, turyści zbaczający na ścieżki rowerowe są codziennym utrapieniem. W przestrzegających zasad Niemczech, przechodzenie przez jezdnię w niedozwolonym miejscu jest poważnym nie-nie – nawet na pustej ulicy – ostrzega jeden z użytkowników Reddita.

Nie targuj się za mocno

Choć w wielu krajach targowanie się jest powszechne i akceptowalne, turyści powinni zachować ostrożność.

„Zawsze uważam za głęboko odrażający widok turysty z pierwszego świata próbującego absolutnie wytargować cenę biednego sprzedawcy z trzeciego świata” – mówi jeden z użytkowników Reddita. „Zdecydowanie targuj się i staraj się zapłacić uczciwą cenę. Ale nie martw się o trywialną sumę pieniędzy”.

„Nie zamierzam tracić czasu na próby zaoszczędzenia dolara czy dwóch w kraju, w którym średnia miesięczna pensja jest niższa od tego, co zarabiam dziennie” – zgadza się inny użytkownik.

Nie wychodź nieprzygotowany

Niedawne zgony turystów podczas fali upałów w Grecji obnażyły ​​tragiczne konsekwencje niedoceniania pogody. Poza Europą jest to o wiele częstsze zjawisko.

„Europejczycy: proszę, przestańcie zapuszczać się na nasze pustynie i umierać z powodu poważnego braku przygotowania i badań” – apeluje jeden ze amerykańskich użytkowników Reddita.

„To wielka szkoda, bo uwielbiamy, że jesteście zafascynowani amerykańskim Południowym Zachodem i chcemy, żebyście spędzili czas bezpiecznie. Informacje są łatwo dostępne, więc proszę, dowiedzcie się czegoś, zanim tu przyjedziecie”.

Podobnie Australijczyk ostrzega odwiedzających, aby „przestali wędrować po naszych pustyniach i umierać z pragnienia, i przestali wkładać się do paszczy krokodyli. Te prehistoryczne potwory nie żartują”.

Traktowanie niebezpiecznych zwierząt z szacunkiem jest częstym tematem, a inny respondent krytykował „ludzi w parkach narodowych traktujących zwierzęta, jakby były atrakcjami w parkach rozrywki. To niesamowite, jak wiele osób wysiada z samochodów, żeby robić zdjęcia niedźwiedziom”.

Szacunek dla natury wykracza poza twoje własne bezpieczeństwo, przypomina nam jeden z użytkowników Reddita: „Jeśli jesteś na Hawajach (lub gdziekolwiek, gdzie są rafy koralowe), na miłość boską, nie dotykaj koralowców! (Jeśli to możliwe, poszukaj też bezpiecznego dla raf kremu przeciwsłonecznego).”