O nas
Kontakt

TSMC pobija prognozy zysków w związku z rosnącym popytem na sztuczną inteligencję

Laura Kowalczyk

A person walks into the Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., Ltd. (TSMC) headquarters in Hsinchu, Taiwan on Oct. 20, 2021.

Największy na świecie producent chipów odnotował wzrost przychodów w pierwszym kwartale, napędzany popytem na chipy związane ze sztuczną inteligencją.

Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) przekroczyło w czwartek oczekiwania rynkowe, ogłaszając zysk netto w wysokości 225,49 miliarda nowych tajwańskich dolarów (6,52 miliarda euro).

Wynik, który stanowi pierwszy od roku kwartalny wzrost zysku firmy, był wyższy od prognoz na poziomie 213,59 miliardów dolarów tajwańskich (6,18 miliarda euro).

Dochód netto TSMC, czyli kwota zarobiona przed odliczeniem wydatków, wyniósł 592,64 miliarda dolarów tajwańskich (18,87 miliarda dolarów), co również przekroczyło oczekiwaną kwotę 582,94 miliarda dolarów tajwańskich (16,86 miliarda dolarów).

Te dobre wyniki częściowo można wytłumaczyć popytem na chipy stosowane w zastosowaniach AI.

Podczas czwartkowej telekonferencji dyrektor generalny CC Wei powiedział, że spodziewa się utrzymania tego zainteresowania w nadchodzącym roku, szacując, że przychody TSMC z procesorów AI do serwerów wzrosną w 2024 r. o ponad 50%.

Wyniki TSMC przychodzą w różnym czasie dla producentów chipów.

Według Stowarzyszenia Przemysłu Półprzewodników światowa sprzedaż półprzewodników wyniosła w 2023 r. 526,8 mld dolarów (494,9 mld euro), co oznacza spadek o 8,2% w porównaniu z wartością odnotowaną w 2022 r.

Spowolnienie to w dużej mierze można wytłumaczyć nadmiernym entuzjazmem w zakresie przechowywania.

Ponieważ producenci elektroniki starali się zaopatrzyć w wystarczającą ilość chipów w okresie pandemii, byli zmuszeni zamawiać zbyt duże ilości, co zmniejszyło popyt na komponenty, gdy gospodarka zaczęła się stabilizować.

TSMC stanęło także przed dwoma innymi wyzwaniami.

Na początku tego miesiąca producent chipów na krótko wstrzymał działalność na Tajwanie po tym, jak wyspę nawiedziło trzęsienie ziemi, chociaż firma twierdzi, że skutki były minimalne.

Załamanie rynku smartfonów zagraża także branży półprzewodników.

Chociaż popyt ponownie rośnie, globalna sprzedaż smartfonów spadała przez 27 kolejnych miesięcy, aż do października ubiegłego roku.

Tymczasem ASML, firma produkująca maszyny potrzebne do tworzenia chipów komputerowych, podzieliła się wczoraj nieco rozczarowującymi wynikami.

Holenderska grupa, podobnie jak TSMC, ma jednak nadzieję, że popyt związany ze sztuczną inteligencją pomoże zwiększyć jej zyski w nadchodzącym roku.