O nas
Kontakt

Niemcy aresztują pracownika Parlamentu Europejskiego w związku z bombowymi twierdzeniami, że szpiegował dla Chin

Laura Kowalczyk

Niemcy aresztują pracownika Parlamentu Europejskiego w związku z bombowymi twierdzeniami, że szpiegował dla Chin

Niemiecka policja aresztowała doradcę czołowego europejskiego legislatora pracującego dla skrajnie prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) w związku z oskarżeniami, że szpiegował na rzecz Chin.

Pracownik, zidentyfikowany przez władze niemieckie jako Jian G., pracuje dla europosła Maximiliana Kraha, głównego kandydata AfD w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. „Jian G. jest pracownikiem chińskich tajnych służb” – poinformował we wtorek rano niemiecki prokurator.

Bombardujące aresztowanie, które wstrząsnęło AfD, gdy zajmuje ona drugie miejsce w sondażach w kraju, wywołało wezwania jednego z czołowych europejskich prawodawców do ostrzejszego rozprawienia się z chińskimi i rosyjskimi infiltratorami próbującymi wpłynąć na demokrację w UE.

Belgia wszczęła niedawno śledztwo w związku z podejrzeniami, że sieć europejskich polityków, w tym posłowie do Parlamentu Europejskiego, była opłacana przez media prowadzone przez prorosyjskiego ukraińskiego oligarchę. W osobnej sprawie na Łotwie toczy się śledztwo wobec posła do Parlamentu Europejskiego w związku z podejrzeniem współpracy z rosyjskimi służbami specjalnymi.

W odniesieniu do asystenta parlamentarnego Kraha niemiecka prokuratura stwierdziła, że ​​„oskarżony wielokrotnie przekazywał swojemu klientowi wywiadu informacje o negocjacjach i decyzjach w Parlamencie Europejskim”. Prokuratorzy oskarżyli go także o szpiegostwo na rzecz członków chińskiej opozycji w Niemczech.

We wtorkowym oświadczeniu Krah zaprzeczył, jakoby posiadał wcześniejszą wiedzę o rzekomej działalności szpiegowskiej swojego asystenta.

„Dziś rano dowiedziałem się z prasy o aresztowaniu mojego pracownika Jian Guo” – powiedział Krah. „Nie mam dalszych informacji. Szpiegostwo na rzecz obcego państwa jest poważnym oskarżeniem. Jeżeli zarzuty się potwierdzą, będzie to skutkować natychmiastowym rozwiązaniem jego umowy o pracę.”

Rzecznik Parlamentu Europejskiego ogłosił, że „biorąc pod uwagę powagę doniesień”, Parlament podjął decyzję o zawieszeniu asystenta Kraha ze skutkiem natychmiastowym.

AfD zajmuje w Niemczech mocne drugie miejsce, za konserwatywnym sojuszem Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) i Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU), ale poparcie dla tej partii spadło ostatnio w następstwie serii skandalów.

Według urzędnika Parlamentu Europejskiego, któremu zapewniono anonimowość w celu omówienia poufnego tematu, sam Krah wkrótce stanie przed komisją dyscyplinarną złożoną z innych posłów do Parlamentu Europejskiego.

Panel zwołano po doniesieniach niemieckich mediów, że Krah był przesłuchiwany przez FBI podczas podróży do USA w związku z rzekomymi płatnościami ze źródeł bliskich Kremlowi. Krah zaprzeczył, jakoby otrzymał płatności.

Po aresztowaniu w Dreźnie asystenta Kraha europejscy prawodawcy szybko potępili tę sprawę i wezwali do zaostrzenia poświadczeń bezpieczeństwa.

„Nadal widzimy, że po skrajnej prawej stronie tej izby ludzie narażają nasze instytucje na ryzyko ingerencji ze strony krajów trzecich” – powiedziała TylkoGliwice w oświadczeniu francuska eurodeputowana Renew, Nathalie Loiseau. „Poświadczenia bezpieczeństwa dla pracowników i posłów do Parlamentu Europejskiego zajmujących się drażliwymi kwestiami są już dawno wymagane. Zarzuty związane z Russiagate i to aresztowanie pokazują, że czas naiwności minął”.

Europejscy Zieloni wezwali także do przyspieszonego śledztwa w Brukseli w sprawie aresztowania.

„Autokracje takie jak Chiny i Rosja aktywnie próbują podważać nasze demokracje w Europie” – powiedział Terry Reintke, główny kandydat Europejskich Zielonych. „Konsekwencje muszą nastąpić szybko. Osoby, które atakują integralność naszych demokracji, muszą zostać pociągnięte do odpowiedzialności”.

Władze niemieckie aresztowały w poniedziałek także trzy osoby podejrzane o dostarczanie chińskiemu wywiadowi informacji na temat technologii wojskowej.

Ambasada Chin w Berlinie zaprzeczyła tym zarzutom, wzywając Niemcy, aby „zaprzestały wykorzystywania oskarżenia o szpiegostwo do politycznego manipulowania wizerunkiem Chin i zniesławiania Chin” – podał niemiecki nadawca publiczny Deutschlandfunk.

W poniedziałek w Wielkiej Brytanii brytyjski badacz parlamentarny został oskarżony o szpiegostwo na rzecz Chin.