O nas
Kontakt

Twórca ChatGPT, OpenAI, współpracuje z organizacją non-profit zajmującą się bezpieczeństwem dzieci, aby stworzyć wytyczne dotyczące sztucznej inteligencji

Laura Kowalczyk

OpenAI CEO Sam Altman

OpenAI zostało poddane analizie ze względu na przetwarzanie danych i obawę, że sztuczna inteligencja może zaszkodzić społeczeństwu.

OpenAI współpracuje z organizacją zajmującą się bezpieczeństwem dzieci w celu stworzenia wytycznych dotyczących sztucznej inteligencji (AI) i materiałów edukacyjnych dla nastolatków i rodzin.

Posunięcie to następuje, gdy firma stojąca za ChatGPT staje w obliczu kontroli związanej z przetwarzaniem danych i obawą, że sztuczna inteligencja może zaszkodzić społeczeństwu.

W poniedziałek podczas wydarzenia w San Francisco ogłoszono współpracę z organizacją non-profit Common Sense Media, która ocenia, czy media i technologie są odpowiednie dla dzieci.

„Chcemy wymyślić, jak udostępnić to narzędzie w sposób bezpieczny, odpowiedzialny i szeroko dostępny dla nastolatków i osób, które będą z niego korzystać w ramach swojej edukacji” – powiedział publiczności Sam Altman, dyrektor generalny OpenAI.

Aplikacja spotkała się z ostrymi reakcjami w związku z brakiem ochrony nieletnich, ponieważ nie ma możliwości sprawdzenia wieku użytkownika. Jest ono również badane, ponieważ jego narzędzia mogą powodować halucynacje, w przypadku których systemy sztucznej inteligencji z pewnością zmyślają lub są stronnicze ze względu na dane wykorzystane do szkolenia narzędzi.

Altman odrzucił jednak pogląd, że sztuczna inteligencja jest szkodliwa dla dzieci i że narzędzia sztucznej inteligencji powinny być trzymane poza szkołami.

„Ludzie są użytkownikami narzędzi i lepiej nauczmy ludzi korzystania z narzędzi, które będą dostępne na całym świecie” – powiedział. „Nieuczenie ludzi, jak ich używać, byłoby błędem”.

Common Sense Media próbuje opracować system oceny sztucznej inteligencji dla rodziców, dzieci i nauczycieli.

Niektórzy naukowcy wyrazili obawy dotyczące możliwości wykorzystania chatbotów AI do pisania esejów. Ale dzieci i nieletni również korzystają z ChatGPT, aby pomóc w sprawach osobistych.

Według ankiety przeprowadzonej przez organizację non-profit Centrum Demokracji i Technologii 29 procent dzieci i nastolatków w USA korzystało z ChatGPT, aby pomóc w leczeniu lęków lub problemów ze zdrowiem psychicznym, 22 procent w przypadku problemów z przyjaciółmi i 16 procent w przypadku rodziny konflikty.