O nas
Kontakt

UE i Tunezja muszą powstrzymać nielegalną migrację, szanując jednocześnie prawa człowieka – Manfred Weber

Laura Kowalczyk

UE i Tunezja muszą powstrzymać nielegalną migrację, szanując jednocześnie prawa człowieka – Manfred Weber

UE musi współpracować z Tunezją, aby zmniejszyć liczbę nielegalnych migrantów przy jednoczesnym poszanowaniu ich prawa do godności ludzkiej, powiedział TylkoGliwice lider centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej (PPE) Manfred Weber.

„Nasze podejście jest jasne. Musimy szanować prawa człowieka. Musimy szanować godność ludzką każdego migranta. Ale z drugiej strony musimy walczyć z nielegalną migracją” – powiedział Weber w piątek w wywiadzie, kilka dni po swojej wizycie w Tunezji, aby omówić kwestie migracji z prezydentem Saiedem oraz ministrami spraw zagranicznych i spraw wewnętrznych tego kraju.

W lipcu UE zawarła kontrowersyjne porozumienie o wartości ponad 700 mln euro z Tunezją, mające na celu wsparcie gospodarki kraju i ograniczenie nielegalnej migracji do Europy.

Z tej koperty 105 mln euro zostanie przeznaczone na finansowanie środków kontroli migracji, takich jak operacje przeciwdziałające przemytowi, zarządzanie granicami i powrót osób ubiegających się o azyl. Tunezja jest punktem wyjścia dla tysięcy migrantów przedostających się przez Morze Śródziemne do Europy, a umowa może zostać wykorzystana jako unijny szablon umów z innymi krajami Afryki Północnej.

Porozumienie zostało jednak skrytykowane przez posłów do Parlamentu Europejskiego (posłów do PE) za nieuwzględnienie rosnących dowodów na niewłaściwe traktowanie przez władze tunezyjskie migrantów z Afryki Subsaharyjskiej, w tym nielegalne wypychanie, nienawiść rasową i łamanie praw człowieka.

Na początku sierpnia na terytorium Libii w pobliżu granicy z Tunezją znaleziono zwłoki 27 migrantów, kilka dni po tym, jak minister spraw wewnętrznych Kamel Fekih przyznał, że małe grupy migrantów są wypychane z powrotem do pustynnego regionu graniczącego z Libią i Algierią.

Prezydent Saied już wcześniej wspierał skrajnie prawicowe spiski, w ramach których migranci planują zmianę struktury demograficznej kraju.

Humanitarny, ale surowy

Zapytany o wątpliwą sytuację władz tunezyjskich w zakresie praw człowieka, Weber powiedział, że „europejska polityka migracyjna zawsze opiera się na duchu humanitarnym, aby szanować poszczególnych ludzi. Z drugiej jednak strony, aby mieć ścisłą kontrolę granic”.

Weber, który w 2017 r. krytykował byłego prezydenta USA Donalda Trumpa za budowę muru ogrodzeniowego na granicy USA z Meksykiem, teraz sugeruje, że Europa potrzebuje takich mechanizmów, aby chronić swoje granice.

„Dla mnie jest oczywiste, że musimy chronić nasze granice. A jeśli potrzebujemy do tego wszystkich środków technicznych, tak jak zrobiliśmy to na granicy turecko-greckiej, to są one potrzebne” – powiedział.

„Chcę mieć pewność, że nasi europejscy obywatele wiedzą, że to państwa kontrolują, kto przybywa, a nie przemytnicy” – dodał – „w przeciwnym razie nie będziemy w stanie zapewnić wsparcia naszym obywatelom w zakresie legalnej migracji, takim jak Ukraińcy, którzy obecnie przebywają przybycie do Europy.”

Weber powiedział również, że UE musi zapewnić bezpieczne i legalne możliwości przedostania się do UE osobom uciekającym przed wojną i konfliktem.

„Musimy zadbać o to, aby ci, którzy przybywają, byli prawdziwymi uchodźcami, osobami ubiegającymi się o azyl i rzeczywiście mieli status ochronny” – powiedział.

„Nie tylko o interesy UE”

Mówiąc o warunkach nowej współpracy z Tunezją Weber stwierdził, że stosunki muszą opierać się na wzajemnym szacunku.

„Nie chodzi tylko o nasze interesy, o migrację, ale także o ich interesy, o inwestycje, o możliwości zatrudnienia w przyszłości” – powiedział. „Musimy tam praktykować pełne szacunku stosunki z naszymi sąsiadami. W przeciwnym razie nie będziemy w stanie rozwiązać problemów”.

„Tunezja jest zainteresowana uzyskaniem większej liczby inwestycji od europejskich przedsiębiorstw, aby stworzyć dobre możliwości zatrudnienia dla młodego pokolenia, tak aby nie było już powodu do opuszczania kraju” – dodał – „a my jesteśmy zainteresowani zmniejszeniem liczby nielegalnych przyjazdów zwłaszcza we Włoszech.”

Jednak dyrektor generalny Komisji Europejskiej ds. polityki sąsiedztwa Gert Jan Koopman powiedział w czwartek Parlamentowi Europejskiemu, że środki zadeklarowane przez UE w lipcowym porozumieniu są obecnie zablokowane, a pierwsza płatność pierwotnie planowana była jeszcze na lipiec.

Najważniejszy temat wyborczy

Po jego podróży lewicowe grupy w Parlamencie Europejskim skrytykowały Webera za niewłaściwe wykorzystanie kwestii migracji do celów politycznych, czemu zaprzecza.

„Migracja jest dla wielu obywateli w Europie jedną z najważniejszych kwestii” – powiedział Weber – „stoimy w obliczu referendum w Polsce. Holenderski rząd poniósł porażkę z powodu migracji. Wiele osób jest tym zaniepokojonych”.

Weber stwierdził, że EPP zajmuje umiarkowane i pragmatyczne stanowisko w sprawie migracji w porównaniu do swoich lewicowych i skrajnie prawicowych odpowiedników.

„EPL dba o interesy naszych obywateli i dlatego chcemy rozwiązywać problemy” – powiedział – „nie chcemy jej wykorzystywać jak prawicowi ekstremiści do zastraszania ludzi i nie jesteśmy moralistami jak lewica, która tylko mówi nam, co powinniśmy z moralnego punktu widzenia.”

„Praktycznie rozwiązujemy problemy, stosując ideę podejścia humanitarnego, ale przy ścisłej kontroli granicznej” – dodał.

Migracja prawdopodobnie będzie głównym tematem myśli wielu wyborców podczas czerwcowych wyborów europejskich.