O nas
Kontakt

UE przekazuje Ukrainie ponad milion pocisków wojskowych w związku z wstrzymaniem pomocy USA

Laura Kowalczyk

European Union

Wszystkie najnowsze wydarzenia z wojny na Ukrainie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w środę w Kijowie z najwyższym dyplomatą Unii Europejskiej Josepem Borrellem.

Biuro Prezydenta poinformowało w oświadczeniu, że omawiali między innymi najnowszy projekt ukraińskiej ustawy, która ma zwiększyć mobilizację.

Rozmawiali także o pomocy wojskowej i wsparciu finansowym dla Ukrainy.

Borell obiecał, że do końca roku UE dostarczy Ukrainie ponad milion pocisków artyleryjskich. Pomoc finansowa i wojskowa jest niezbędna dla Kijowa, któremu siłom zbrojnym kończy się amunicja.

USA przygotują projekt nowej ustawy skupiającej się na pomocy zagranicznej

Obawy o słabnące wsparcie skupiają się na USA.

Republikańscy senatorowie pod naciskiem Donalda Trumpa zablokowali szeroko zakrojone ustawodawstwo, które wprowadziłoby zaostrzenie ograniczeń granicznych i przyznałoby nową pomoc Ukrainie i Izraelowi.

Ustawa przewidywała pomoc wojenną dla Ukrainy w wysokości 55,6 miliarda euro i 12,9 miliarda euro dla Izraela i uzyskała poparcie prezydenta Joe Bidena. Ustawodawcy Partii Republikańskiej nalegali, aby pieniądze przeznaczone na konflikty za granicą łączono z pomocą dla granicy z USA.

Senatorowie próbują obecnie opracować nową wersję ustawy, która zostanie przyjęta, a która usunie wszystkie środki bezpieczeństwa granic, pozostawiając elementy pomocy zagranicznej.

Kolumbijscy bojownicy na Ukrainie

Po dwóch latach wojny szeregi Ukrainy są wyczerpane.

Teraz zawodowi żołnierze z Kolumbii wzmacniają szeregi ochotników z całego świata, którzy odpowiedzieli na wezwanie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, aby zagraniczni bojownicy przyłączyli się do wojny jego narodu z Rosją.

Kolumbia, licząca 250 000 żołnierzy, jest drugą co do wielkości armią Ameryki Łacińskiej, po Brazylii. Co roku na emeryturę odchodzi ponad 10 000 osób. A setki wyruszają do walki na Ukrainie, gdzie wielu zarabia czterokrotnie więcej niż doświadczeni podoficerowie w Kolumbii, a nawet więcej.

Kolumbijscy weterani, którzy dołączyli do ukraińskich sił zbrojnych, aby pomóc w walce z Rosją, pozują do zdjęcia w pobliżu swojego Humvee na linii frontu w pobliżu Lymana w obwodzie donieckim na Ukrainie, w poniedziałek.
Kolumbijscy weterani, którzy dołączyli do ukraińskich sił zbrojnych, aby pomóc w walce z Rosją, pozują do zdjęcia w pobliżu swojego Humvee na linii frontu w pobliżu Lymana w obwodzie donieckim na Ukrainie, w poniedziałek.

Ukraina, znajdująca się obecnie w impasie na polu bitwy z Rosją, rozbudowuje swój system umożliwiający ludziom z całego świata wstąpienie do armii ukraińskiej, powiedział Oleksandr Shahuri, oficer Departamentu Koordynacji Cudzoziemców w Siłach Zbrojnych Ukrainy.

Władze podały, że na początku 2022 r. na Ukrainie przebywało 20 000 osób z 52 krajów. Teraz, zgodnie z tajemnicą otaczającą liczbę żołnierzy, władze nie podają, ilu żołnierzy znajduje się na polu bitwy, ale twierdzą, że profil bojowników uległ zmianie.

Shahuri wyjaśnił, że chociaż pierwsze fale ochotników pochodziły głównie z krajów poradzieckich lub anglojęzycznych, wojsko stworzyło obecnie infrastrukturę składającą się z hiszpańskojęzycznych rekruterów, instruktorów i młodszych oficerów operacyjnych.

Hector Bernal, emerytowany medyk bojowy, który prowadzi ośrodek medycyny taktycznej pod Bogotą, twierdzi, że w ciągu ostatnich ośmiu miesięcy przeszkolił ponad 20 Kolumbijczyków, którzy walczyli na Ukrainie.