O nas
Kontakt

Ukraińskie rodziny zmuszone do ewakuacji w obwodzie charkowskim

Laura Kowalczyk

Kharkiv

W ciągu ostatnich 24 godzin w wyniku rosyjskich ataków na tym terytorium zginęło kilka osób.

Co najmniej siedem osób, w tym 3-letnia dziewczynka, zostało rannych w nocnym rosyjskim ataku na Czuhuów po tym, jak rakieta S300 trafiła w centrum miasta.

Eksplozja uszkodziła trzy wieżowce i dwa domy prywatne, centrum handlowe, bank i hotel.

Jednym z rannych jest IDP (osoba wewnętrznie przesiedlona). Mieszka z rodziną w wynajętym mieszkaniu.

Rakieta odcięła centralny system zaopatrzenia miasta w wodę, pozbawiając życia 2500 osób. Przedsiębiorstwa energetyczne planują odnowić rury do południa w sobotę, oczekując na części zamienne z Charkowa.

W ciągu ostatnich 24 godzin w wyniku rosyjskich ataków w innych częściach obwodu charkowskiego zginęły trzy osoby; Dwie osoby zginęły w mieście Kupiańsk i jedna osoba w Wowczańsku.

W związku z nasileniem się ostrzału w obwodzie charkowskim przymusową ewakuację rodzin z dziećmi rozszerzono na 18 wsi w gminach Wielikoburłuksk i Wiłchuwatka obwodu kupiańskiego. Decyzję tę podjęła 7 marca Regionalna Rada Obrony.

To już druga przymusowa ewakuacja rodzin z dziećmi w obwodzie charkowskim. W listopadzie 2023 r. zabrano 300 dzieci z pięciu gmin w obwodzie kupiańskim na lewym brzegu rzeki Oskol.

Teraz ogłoszono obowiązkową ewakuację w 57 miejscowościach gmin Wiełykoburłuksk, Wilchuwatka, Kindrasziwka i Kuryliwsk.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony opublikowało w piątek materiał filmowy przedstawiający operatorów dronów atakujących ukraiński sprzęt, broń i siłę roboczą w obwodzie chersońskim.

Władze obwodu Biełgorodu w Rosji podają, że w piątek w ataku ukraińskiego drona zginęły dwie osoby.