O nas
Kontakt

Ukryte foki, leśne rodeo, pracowite pszczoły: rzut okiem na fotografa roku 2023 dzikiej przyrody

Laura Kowalczyk

Ukryte foki, leśne rodeo, pracowite pszczoły: rzut okiem na fotografa roku 2023 dzikiej przyrody

Te zdjęcia to tylko niektóre z najbardziej chwalonych zdjęć spośród prawie 50 000 wpisów.

Ewakuowane z Ukrainy tygrysiątko, zdrowa rafa koralowa i leśne rodeo to tylko niektóre ze zdjęć prezentowanych w tegorocznej edycji konkursu Wildlife Photographer of the Year.

Do konkursu zgłoszono niesamowitą liczbę 49 957 zgłoszeń od fotografów w każdym wieku z 95 różnych krajów. Oceniał je panel złożony z ekspertów branżowych z całego świata.

Konkurs Wildlife Photographer of the Year został opracowany i wyprodukowany przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. 13 października zaprezentuje 100 tych niezwykłych zdjęć na wystawie w muzeum.

Oto rzut okiem na niektóre z najbardziej chwalonych zdjęć tego roku.

© Alex Mustard / Fotograf dzikiej przyrody roku
Połączenia koralowe autorstwa Alexa Mustarda. Wysoko oceniony w kategorii Under Water.

Rafy koralowe stanowią siedlisko sieci wzajemnie powiązanych gatunków zagrożonych zmianami klimatycznymi. Na tym zdjęciu brytyjski fotograf Alex Mustard pokazuje różnorodność biologiczną zdrowej rafy w Cieśninie Lembeh w Północnym Sulawesi w Indonezji.

Alex szczególnie lubi babki, gatunek ryby, który zwykle jest płochliwy. Jednak fotografowi udało się uchwycić w tym kadrze parę w żywych kolorach gorgońskich wachlarzy, których używają jako schronienia lub platformy do karmienia.

© Michał Siarek / Fotograf Przyrody Roku
War Cub Michała Siarka. Wysoko wyróżniony w kategorii Fotoreportaż.

Michał Siarek rejestruje moment, w którym ekipa z poznańskiego zoo w Polsce otworzyła skrzynię, aby sprawdzić, co z młodym tygrysem ewakuowanym z Ukrainy. Polski fotograf dokumentował wysiłki mające na celu ratowanie prywatnych dzikich zwierząt, takich jak duże koty, z Ukrainy na skutek inwazji Rosji.

„Ta noc mnie zmieniła” – mówi. „Usłyszenie płaczu lwa wciąż w ciężarówce sprawiło, że zdecydowałem się pomóc w kolejnej ewakuacji”.

Wiele zwierząt udało się uratować z gorących punktów walk na wschodniej Ukrainie w 2022 roku. Przewieziono je do granicy, następnie do poznańskiego zoo, a na koniec do sanktuariów w całej Europie. Od tego czasu udało się uratować ponad 200 zwierząt.

©Elza Friedländer,/ Fotograf dzikiej przyrody roku
Ogniste ptaki Elzy Friedländer. Wysoko oceniony w kategorii Zachowanie: Ptaki.

Niemiecka fotografka Elza Friedländer pokazuje parę bocianów białych w migotliwym upale na spalonej ziemi spowodowanej kontrolowanym pożarem w Rhino Ridge w Rezerwacie Narodowym Masajów Mara w Kenii. Setki ptaków pędzą na linię frontu płomieni w poszukiwaniu łatwej ofiary.

Rozpalanie kontrolowanych pożarów jest powszechnym sposobem gospodarowania użytkami zielonymi w celu stymulowania nowego wzrostu. Jest to jednak kontrowersyjne i może być niebezpieczną taktyką – szczególnie podczas suszy, kiedy płomienie łatwo się rozprzestrzeniają.

© Solvin Zankl / Fotograf dzikiej przyrody roku
Murarka przy pracy – Solvin Zankl. Wysoko oceniony w kategorii Zachowanie: Bezkręgowce.

Fotograf Solvin Zankl uważnie obserwował, jak dwukolorowa murarka buduje dach swojego gniazda w pobliżu Witzenhausen w Hesji w Niemczech. Pszczoła zapamiętuje pobliskie punkty orientacyjne, aby znaleźć drogę powrotną we właściwe miejsce.

Po dwóch godzinach zbliżania swojego sprzętu do gniazda maleńkie stworzenie zaczęło wykorzystywać aparat niemieckiego fotografa jako jeden z takich punktów orientacyjnych.

Dwukolorowe murarki składają jaja w muszlach ślimaków, wypełniając je pyłkiem i nektarem, aby stanowić pokarm dla larw. Następnie uszczelniają go trawą i lepką śliną. Chociaż ludzie często uważają ślimaki za szkodniki, gatunek ten nie przetrwałby bez nich.

© Atsuyuki Ohshima / Fotograf dzikiej przyrody roku
Leśne rodeo w wykonaniu Atsuyuki Ohshimy. Wysoko oceniona w kategorii Zachowanie: Ssaki.

Atsuyuki Ohshima uchwycił tę niezwykłą interakcję w Yakushimie w Kagoshimie w Japonii.

Nagły ruch za jeleniem sika przykuł uwagę japońskiego fotografa. Wykorzystując pobliskie drzewo jako odskocznię, młody makak Jakuszima wskoczył na grzbiet jelenia.

Przejażdżki na jeleniach w stylu rodeo przez małpy zamieszkujące wyspę są rzadkie, ale nie niespotykane. Młode samce czasami próbują się z nimi kojarzyć, ale ten makak był samicą i najwyraźniej po prostu cieszył się swobodną przejażdżką.

© Bruce D'Amicis / Fotograf dzikiej przyrody roku
Znikająca pieczęć – Bruno D’Amicis. Wysoko oceniony w kategorii Artyzm Naturalny.

Historyczne polowania i ingerencja człowieka w jej siedliska uczyniły mniszkę morską jednym z najbardziej zagrożonych ssaków na Ziemi. Za pozwoleniem włoski fotograf Bruno D’Amicis godzinami ukrywał się na półce, aby uchwycić to zdjęcie w Grecji.

Zwierzę przepłynęło przez płyciznę, po czym zniknęło w jaskini poniżej. Mniszki niegdyś odpoczywały na plażach, ale obecnie stały się nieuchwytne i wolą szukać bezpieczeństwa w odosobnionych obszarach.

© Caitlin Henderson / Fotograf dzikiej przyrody roku
Przekąska o północy autorstwa Caitlin Henderson. Wysoko oceniony w kategorii Urban Wildlife.

Caitlin Henderson znalazła niespodziewanego gościa na swoim balkonie w Malandzie w stanie Queensland w Australii. Niosąc dziecko w torbie, opos pospolity łapczywie ćwiartuje dużą cykadę z północnego sklepu warzywnego.

„Tutaj były głowy, tam skrzydła” – wyjaśnia australijski fotograf.

Ten nocny torbacz pochodzi z Australii i można go spotkać w całym kraju. Jego długie, ostre pazury są przeznaczone do wspinania się na drzewa, ale przystosował się do środowiska miejskiego, często wchodząc w konflikt z ludźmi.

© Jasper Doest / Fotograf dzikiej przyrody roku
Walcz na śmierć i życie – Jasper Doest. Wysoko wyróżniony w kategorii Fotoreportaż.

Zdjęcie Jaspera Doesta przedstawia tragiczny obraz ostatnich chwil słonia po uderzeniu pociągu w Parku Narodowym Lopé w Gabonie. Jego kość biodrowa została roztrzaskana nie do naprawienia, a stworzenie było w tak skrajnym niebezpieczeństwie, że trzeba było je zabić.

Holenderski fotograf był świadkiem tego zdarzenia, gdy był w parku w innych sprawach.

Pociągi transportują mangan z krajowej kopalni Moanda, w której znajduje się jedna czwarta znanych na świecie zasobów tego metalu. W parku narodowym regularnie zdarzają się kolizje z dziką przyrodą, w tym około 20 incydentów ze słoniami każdego roku.

Dyrektor parku próbował nakłonić przedsiębiorstwo kolejowe do zwolnienia pociągów, ale bezskutecznie.

© Neil Aldridge / Fotograf dzikiej przyrody roku
Oblicze prześladowanych przez Neila Aldridge’a. Wysoko wyróżniony w kategorii Fotoreportaż.

Od 2005 r. w Anglii i Walii zatruwanie, blokowanie lub niszczenie okopów oraz polowanie na lisy z psami jest nielegalne. Neil Aldrige zwraca uwagę na obrażenia tego lisa – najprawdopodobniej spowodowane przez psy – znalezione w hrabstwie Kent w Wielkiej Brytanii.

Fotograf z Afryki Południowej spędził dziewięć lat pracując nad projektem mającym na celu udokumentowanie złożonych relacji między Brytyjczykami a lisem rudym. Kiedy Neil wygląda z prowizorycznej jaskini w ośrodku rehabilitacyjnym, kadruje trwale odsłonięte zęby i zranione oko lisa.

Obrażenia, jakie odniosło to zwierzę, zostały prawdopodobnie zadane przez psy wysłane nielegalnie w celu wypłukania go z nory.