O nas
Kontakt

UNESCO stwierdza, że ​​sztuczna inteligencja może podsycić falę zaprzeczania Holokaustowi

Laura Kowalczyk

A white rose is placed at the

Agencja Narodów Zjednoczonych ostrzega, że ​​rozwój sztucznej inteligencji (AI) może spowodować nowy wzrost negacji Holokaustu.

Agencja Narodów Zjednoczonych ostrzega, że ​​rozwój sztucznej inteligencji (AI) może wywołać nowy wzrost negacji Holokaustu.

Z opublikowanego we wtorek raportu UNESCO wynika, że ​​systemy sztucznej inteligencji mogą fałszywie przedstawiać informacje na temat Holokaustu, ponieważ można je przeszkolić w zakresie odpowiadania na pytania zadawane na stronach internetowych zaprzeczających temu prawu.

Stwierdzono, że sztuczną inteligencję wykorzystuje się do „zniekształcania treści związanych z Holokaustem, tworzenia sfabrykowanych zeznań, a nawet zmieniania zapisów historycznych”. UNESCO ostrzega również przed deepfake’ami – realistycznymi obrazami lub filmami, które sugerują, że Holokaust nie miał miejsca lub był wyolbrzymiony.

Jedna z aplikacji umożliwia już użytkownikom bezpośrednią rozmowę z prominentnymi postaciami nazistowskimi, takimi jak Adolf Hitler.

Modele generatywnej sztucznej inteligencji również wymyślają lub „halucynują” wydarzenia, osobowości i historię, gdy nie mają dostępu do wystarczającej ilości danych.

Bard i ChatGPT należące do Google stworzyły treści o wydarzeniach związanych z Holokaustem, „które nigdy nie miały miejsca” – czytamy dalej w raporcie.

ChatGPT sfabrykowała koncepcję, jakoby naziści topili Żydów w rzekach i jeziorach w ramach tak zwanej kampanii „Holokaust przez utonięcie”. Z drugiej strony Bard generował fałszywe cytaty od świadków na poparcie fałszywych narracji o masakrach.

„Jeśli pozwolimy, aby przerażające fakty Holokaustu zostały osłabione, zniekształcone lub sfałszowane poprzez nieodpowiedzialne użycie sztucznej inteligencji, ryzykujemy wybuchowe rozprzestrzenianie się antysemityzmu i stopniowe zmniejszanie się naszej wiedzy na temat przyczyn i konsekwencji tych okrucieństw” – Audrey Azoulay , dyrektor generalny UNESCO, stwierdził w oświadczeniu dołączonym do raportu.

W raporcie UNESCO wezwano firmy technologiczne do ustanowienia zasad etycznych dotyczących rozwoju i wykorzystania sztucznej inteligencji, aby zmniejszyć ryzyko uzyskania niewiarygodnych informacji i zapobiec wykorzystywaniu swoich programów przez złe podmioty do zachęcania do przemocy i rozpowszechniania kłamstw na temat Holokaustu.

Raport został opublikowany we współpracy ze Światowym Kongresem Żydów.