O nas
Kontakt

Wspomnienia Borisa Johnsona drażniły się: Dlaczego już się z nich wyśmiewa?

Laura Kowalczyk

Boris Johnson memoir teased: Why is it terrifying and already being mocked?

Wydawnictwo HarperCollins jeszcze w tym roku „uwolni” wspomnienia byłego premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona. A zdjęcie promocyjne wygląda jak zwiastun (szczególnie kiepskiego) horroru…

To książka, o którą nikt nie prosił, a która ukaże się w październiku.

Wydawnictwo HarperCollins ma „uwolnić” wspomnienia byłego premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona jeszcze w tym roku, 10 października, i będzie nosić tytuł „Unleased”.

HarperCollins określił wspomnienia, które obejmą czasy Johnsona jako burmistrza Londynu i premiera, jako „uczciwą, niepohamowaną i głęboko odkrywczą książkę, napisaną w jego niepowtarzalnym stylu i burzącą schemat współczesnych wspomnień premiera”.

„To jest rzeczywistość taka, jaką ją widział: nielakierowana, nieocenzurowana, wyzwolona”.

Johnson otrzymał zaliczkę w wysokości 510 000 funtów (około 603 000 euro) na poczet pamiętnika – znacznie wyższą niż 7 674 funtów (9 000 euro) zaliczki, którą jego następczyni Liz Truss otrzymała za swoje wspomnienia „10 Years To Save The West”, które zostały opublikowane w kwietniu i opisane w kronice jej niesławnie krótkotrwały pobyt pod numerem 10.

O nadchodzącej publikacji Johnson powiedział: „Jestem zaszczycony, że HarperCollins publikuje moją osobistą relację na temat ogromnych zmian, które miały miejsce w brytyjskiej polityce w ciągu ostatnich 15 lat – i tego, co może nas czekać. Czekajcie więc na moje przemyślenia na temat przyszłości Wielkiej Brytanii eksplodować nad światem wydawniczym niczym mocno wstrząśnięta butelka szampana”.

Jesteś już podekscytowany? My też nie.

Borisa Johnsona

Johnson był premierem od 24 lipca 2019 r. do 6 września 2022 r., a jego kadencję naznaczyły liczne kontrowersje, potępiający skandal i wątły związek z pojęciem prawdy.

Jest zbyt wiele incydentów, aby je wymienić, ale „Najlepsze z” obejmowałyby: zawieszenie parlamentu, aby uniknąć kontroli jego planów dotyczących Brexitu; śledztwo prowadzone przez policję w sprawie jego związku z amerykańską bizneswoman Jennifer Arcuri, która twierdziła, że ​​miała z nim romans, gdy był burmistrzem Londynu; wielokrotne naruszenia zasad blokady Covid prowadzące do skandalu Partygate i kar finansowych za złamanie prawa; rezygnacja wielu doradców ds. etyki; sposób, w jaki poradził sobie z obmacującymi zarzutami wobec byłego bicza torysów Chrisa Pinchera, co bezpośrednio doprowadziło do jego rezygnacji ze stanowiska premiera… A to tylko pozory.

Ponadto, jeśli ponownie przeczytasz jego oświadczenie przed publikacją wspomnień, stwierdzenie „co może nas czekać” brzmi głęboko złowieszczo, jakby nie wyciągnięto żadnych wniosków i że możliwy powrót do polityki na froncie jest w programie Johnsona.

Im mniej się mówi o użyciu słowa „uczciwy” i tym obrazie butelki szampana, tym lepiej, ponieważ brzmi to jak urojone brednie jakiegoś arystokraty z wyższych sfer, który już wystarczająco przyczynił się do eksplozji gospodarczej w Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich kilku lat.

Od czasu odejścia z parlamentu w zeszłym roku po tym, jak odkryto, że wprowadził Izbę Gmin w sprawie Partygate, Johnson w dalszym ciągu podróżuje po kręgach prelegentów i pisze felieton dla brytyjskiego tabloidu Daily Mail.

Okładka

Nie tylko my, w TylkoGliwice Culture, nie jesteśmy podekscytowani „Unleashed” – ludzie szybko wyśmiewali Johnsona.

Głównym obrazem promocyjnym książki, pokazanym powyżej, jest szczerze przerażająca okładka, na której znajduje się upiorne czarno-białe zdjęcie Johnsona z twarzą w cieniu, niczym komiksowy złoczyńca.

Rzeczywiście wygląda to jak zwiastun horroru.

Spójrz na niektóre reakcje w mediach społecznościowych:

Jeden z nich napisał w serwisie X: „Przygotujcie się na egoistyczną opowieść o oszustwie i złamanych obietnicach!”

Inny powiedział: „A potem rozpoczyna się debata dla księgarzy – czy umieszczają ją w sekcji Biografie, czy w kategorii Fikcja”.

Inny użytkownik odpowiedział: „Wybrałbym fantasy”.

Nasz wybór też.

Premiera „Unleashed” odbędzie się 10 października.