O nas
Kontakt

USA ogłaszają pakiet broni dla Ukrainy o wartości 370 mln euro

Laura Kowalczyk

In this US Army photo, soldiers conduct test firings at White Sands Missile Range, New Mexico, on 14 December 2021.

Waszyngton twierdzi, że ma to częściowo pomóc Ukrainie w odparciu nasilających się rosyjskich wysiłków zmierzających do zajęcia Charkowa, drugiego co do wielkości miasta Ukrainy.

Pakiet ten stanowi trzecią transzę pomocy od końca kwietnia, po zatwierdzeniu przez Kongres po miesiącach opóźnienia. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, odnosząc się w czwartek do eskalacji sytuacji, zapewnił naród o nadejściu amerykańskiej broni, zapewniając wiarę w jego zdolność do walki z Rosją.

Pakiet obejmuje rakiety, pojazdy patrolowe i rakiety przeciwradiolokacyjne. Pochodzą one z istniejących zapasów USA, dzięki czemu mogą szybciej przedostać się na front wojny.

Rzecznik ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu John Kirby podkreślił, że pomoc ma na celu wzmocnienie obrony Ukrainy przed Rosją, zwłaszcza w Charkowie, gdzie często dochodzi do rosyjskich ataków. Uznając potencjalne dalsze postępy Rosji, Kirby wyraził pewność, że napływ pomocy amerykańskiej wzmocni Ukrainę przez cały 2024 rok.

Policjant bada fragmenty bomby kierowanej po rosyjskim nalocie na Charków na Ukrainie, wtorek, 30 kwietnia 2024 r.

W piątek Ukraina musiała wysłać posiłki do północno-wschodniego obwodu charkowskiego, aby powstrzymać rosyjską próbę przełamania lokalnej obrony, podały władze, sygnalizując taktyczną zmianę w wojnie przez Moskwę, której ukraińscy urzędnicy oczekiwali od tygodni.

Gubernator obwodu Charkowa Ołeh Syniehubow powiedział, że intensywny nocny ostrzał wycelował w Wowczańsk, przedwojenne miasto liczące około 20 000 mieszkańców, położone niecałe pięć kilometrów od granicy z Rosją. W wyniku ostrzału, w którym wykorzystano potężne bomby kierowane, artylerię, rakiety, czołgi i moździerze, zginął co najmniej jeden cywil, a pięciu innych zostało rannych, co skłoniło władze do rozpoczęcia ewakuacji około 3000 osób.

Następnie około świtu rosyjska piechota próbowała przebić się przez ukraińską obronę w pobliżu Wowczańska – podało Ministerstwo Obrony Ukrainy, dodając, że rozmieściło jednostki rezerwowe w celu odparcia ataku.

Rosyjscy blogerzy wojskowi twierdzą, że atak może oznaczać początek rosyjskiej próby utworzenia „strefy buforowej”, którą prezydent Władimir Putin obiecał utworzyć na początku tego roku, aby powstrzymać częste ukraińskie ataki na Biełgorod i inne rosyjskie regiony przygraniczne.