O nas
Kontakt

USA ostrzegają przed kolejnymi atakami na bojowników wspieranych przez Iran

Laura Kowalczyk

An RAF Typhoon FGR4 aircraft returning to the base, following strikes against Houthi targets in Yemen.

Po serii nalotów, które miały miejsce w weekend, Stany Zjednoczone ostrzegają przed dalszym odwetem, jeśli wspierane przez Iran bojówki będą kontynuować ataki.

Po weekendzie ataków odwetowych Stany Zjednoczone ostrzegły w niedzielę Iran oraz bojówki, które zbroi i finansuje, że przeprowadzi więcej ataków, jeśli siły amerykańskie na Bliskim Wschodzie nadal będą celem, ale nie chcą „otwartego planu wojskowego” Kampania” w całym regionie.

„Jesteśmy gotowi stawić czoła wszystkiemu, z czym spróbuje nas zaatakować jakakolwiek grupa lub jakikolwiek kraj” – powiedział Jake Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Joe Bidena.

Sullivan powiedział, że Iran powinien spodziewać się „szybkiej i zdecydowanej reakcji”, jeśli to on – a nie jeden z jego pełnomocników – „zdecyduje się odpowiedzieć bezpośrednio” przeciwko USA.

Sullivan przekazał ostrzeżenia podczas serii wywiadów dla telewizyjnych programów informacyjnych po tym, jak w sobotę Stany Zjednoczone i Wielka Brytania uderzyły w 36 celów Houthi w Jemenie. W następstwie wojny Izrael-Hamas wspierani przez Iran bojownicy wielokrotnie ostrzeliwali interesy amerykańskie i międzynarodowe.

W piątek atak powietrzny w Iraku i Syrii wycelował w inne wspierane przez Iran bojówki i irańską Gwardię Rewolucyjną w odwecie za atak dronów, w wyniku którego w zeszły weekend zginęło trzech żołnierzy amerykańskich w Jordanii. W niedzielę Stany Zjednoczone ponownie ostrzelały cele Houthi.

„Nie możemy wykluczyć, że w przyszłości będą ataki ze strony wspieranych przez Iran bojówek w Iraku i Syrii lub ze strony Houthi” – powiedział Sullivan.

Powiedział, że prezydent powiedział swoim dowódcom, że „muszą zająć pozycję, aby odpowiedzieć również na dalsze ataki”.

Stany Zjednoczone obwiniają atak na bazę Tower 22 w Jordanii, który miał miejsce 28 stycznia, Islamski Ruch Oporu w Iraku, koalicję bojówek wspieranych przez Iran. Iran próbował zdystansować się od ataku dronów, twierdząc, że bojówki działają niezależnie od jego kierunku.

Bojownicy Houthi organizują wiec poparcia dla Palestyńczyków w Strefie Gazy i przeciwko nalotom kierowanym przez USA na Jemen, w Sanie, Jemen, poniedziałek, 29 stycznia 2024 r.
Bojownicy Houthi organizują wiec poparcia dla Palestyńczyków w Strefie Gazy i przeciwko nalotom kierowanym przez USA na Jemen, w Sanie, Jemen, poniedziałek, 29 stycznia 2024 r.

Biden „nie szuka szerszej wojny” – powiedział Sullivan zapytany o możliwość ataków w Iranie, które rozszerzyłyby konflikt w niestabilnym regionie.

Zapytany jednak o możliwość bezpośredniej eskalacji przez Irańczyków, powiedział: „Gdyby zdecydowali się odpowiedzieć bezpośrednio Stanom Zjednoczonym, spotkaliby się z naszą szybką i zdecydowaną reakcją”.

Zobowiązując się do „ciągłej odpowiedzi” na nowe ataki na Amerykanów, Sullivan powiedział, że „nie określiłby tego jako jakiejś otwartej kampanii wojskowej”.

Mimo to powiedział: „Zamierzamy podjąć dodatkowe strajki i dodatkowe działania, aby w dalszym ciągu wysyłać jasny sygnał, że Stany Zjednoczone odpowiedzą, gdy nasze siły zostaną zaatakowane lub gdy nasi ludzie zostaną zabici”.

Dodał, że zostaną podjęte dalsze kroki. „Niektóre z tych kroków będą widoczne. Niektóre mogą nie być widoczne.”