O nas
Kontakt

„Utrzymujące się naruszenia dobrostanu zwierząt”: akwarium, w którym przebywała orka Lolita, grozi eksmisja

Laura Kowalczyk

Trainer Marcia Hinton pets Lolita, a captive orca whale, during a performance at the Miami Seaquarium in Miami, March 1995.

Urzędnicy przytoczyli „długą i niepokojącą historię naruszeń” w akwarium.

Miami Seaquarium, atrakcja turystyczna w stylu starej Florydy, w której mieszkała Lolita, ukochana orka, która zmarła w zeszłym roku, zostaje eksmitowana z położonej na nabrzeżu nieruchomości dzierżawionej od hrabstwa Miami-Dade.

Burmistrz hrabstwa Daniella Levine Cava przytoczyła „długą i niepokojącą historię naruszeń” w zawiadomieniu o wypowiedzeniu umowy najmu wysłanym w czwartek do dyrektora generalnego The Dolphin Company, właściciela Seaquarium. Z pisma burmistrza wynika, że ​​spółce nakazano opuścić nieruchomość do 21 kwietnia.

„Były one przedmiotem ciągłych naruszeń, w tym niszczenia siedlisk zwierząt, braku personelu weterynaryjnego i braku innego doświadczonego personelu” – powiedział Levine Cava podczas czwartkowej konferencji prasowej.

„Naszym priorytetem numer jeden w dalszym ciągu jest bezpieczeństwo i dobrostan zwierząt” – powiedział burmistrz.

Akwarium uznane za „niezrównoważone i niebezpieczne”

W zeszłym miesiącu urzędnicy Seaquarium wysłali list do Levine Cavy, zapraszając ją do odwiedzenia parku, aby mogła osobiście przekonać się o dobrostanie zwierząt. W styczniu hrabstwo poinformowało park, że zamierza wypowiedzieć dzierżawę parku po kontroli przeprowadzonej przez Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, który reguluje leczenie i opiekę nad zwierzętami trzymanymi w niewoli.

Eduardo Albor, dyrektor generalny The Dolphin Company, pojawił się na konferencji prasowej i powiedział reporterom, że nie rozumie, dlaczego burmistrz odmówił zaproszeń do Seaquarium.

„Jak może mówić, że troszczy się o zwierzęta, skoro od dwóch lat ani razu nie pojawiła się w Miami Seaquarium?” on zapytał.

Levine Cava powiedział podczas konferencji prasowej, że przedstawiciele wydziału ds. parków hrabstwa regularnie odwiedzali park w ciągu ostatniego półtora roku.

„Obecny stan Miami Seaquarium jest niezrównoważony i niebezpieczny” – powiedział Levine Cava.

Burmistrz hrabstwa Miami-Dade, Daniella Levina Cava, przemawia na konferencji prasowej, 7 marca 2024 r. w Miami.
Burmistrz hrabstwa Miami-Dade, Daniella Levina Cava, przemawia na konferencji prasowej, 7 marca 2024 r. w Miami.

Seaquarium mogłoby walczyć z eksmisją

Seaquarium nadal mogłoby walczyć z eksmisją. Sędzia musiałby uznać, że park jest zgodny z umową dzierżawy.

Albor powiedział w czwartek, że planuje pozwolić swoim prawnikom odpowiedzieć na nakaz eksmisji.

„Pozwolę naszym prawnikom bronić naszych praw, ponieważ mówienie o moim narodzie jest obraźliwe” – powiedział Albor.

Akcja jest następstwem serii inspekcji federalnych, które wykazały wiele problemów w Seaquarium, w tym budynki niebezpieczne i wadliwe pod względem konstrukcyjnym.

„Raporty Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych z 2022 r. również konsekwentnie wskazują, że kilka obiektów nie było właściwie konserwowanych, co stwarza niebezpieczne warunki, a w wielu przypadkach kończyło się obrażeniami” – stwierdził burmistrz.

Miami Seaquarium znajduje się w Key Biscayne na Florydzie.
Miami Seaquarium znajduje się w Key Biscayne na Florydzie.

Seaquarium było domem dla orki Lolity

Kiedy w 2022 r. przejęła Seaquarium na własność, firma Dolphin Company z siedzibą w Meksyku zgodziła się pomóc w przeniesieniu Lolity do naturalnego zagrody morskiej na północno-zachodnim wybrzeżu Pacyfiku. Lolita, znana również jako Tokitae lub Toki, zmarła 18 sierpnia w wieku 57.

Działacze na rzecz praw zwierząt przez lata zabiegali o wolność Lolity. Orka spędziła większość swojego życia w zbiorniku o wymiarach 24 na 11 metrów i głębokości sześciu metrów, a w 2022 roku przestała występować na pokazach w Seaquarium.

Koalicja, w skład której wchodził właściciel Indianapolis Colts Jim Irsay, pracowała nad planem przeniesienia Lolity z powrotem na północno-zachodnie wybrzeże Pacyfiku.

Sekcja zwłok jako przyczynę śmierci Lolity podała niewydolność nerek. Sekcja zwłok wykazała również, że Lolita cierpiała na ostre i przewlekłe oskrzelowo-śródmiąższowe zapalenie płuc oraz zwyrodnienie nerek, a także przewlekłą chorobę serca związaną z zwyrodnieniem zastawek serca.

Nareszcie władze podejmują działania przeciwko uporczywym naruszeniom dobrostanu zwierząt w Miami Seaquarium.

Doktor Naomi Rose

Program życia morskiego Instytutu Dobrostanu Zwierząt

„W końcu władze podejmują działania przeciwko uporczywym naruszeniom dobrostanu zwierząt w Miami Seaquarium” – mówi dr Naomi Rose, starszy naukowiec w dziedzinie biologii ssaków morskich w programie życia morskiego Instytutu Dobrostanu Zwierząt.

„Ten zaniedbany obiekt zbyt długo był plagą Miami. Mamy nadzieję, że społeczność ogrodów zoologicznych i akwariów stanie na wysokości zadania, aby zapewnić wszystkim zwierzętom – ssakom, ptakom i rybom – znalezienie akceptowalnych domów w obiektach w USA”.

Seaquarium zostało otwarte w 1955 roku z widokiem na Zatokę Biscayne i było jednym z pierwszych parków tematycznych poświęconych życiu morskiemu. Międzynarodowy rozgłos zyskał w latach 60. XX w., kiedy kręcono tam serial telewizyjny „Flipper”.