O nas
Kontakt

Vodafone prowadzi rozmowy w sprawie sprzedaży swojego włoskiego oddziału firmie Swisscom

Laura Kowalczyk

A woman talking on her mobile walks past a Vodafone store in London. June 14, 2023.

Gigant telefonii komórkowej Vodafone prowadzi negocjacje w sprawie sprzedaży swoich włoskich oddziałów, a jego wartość wynosi 8 miliardów euro.

Notowany na giełdzie w Londynie Vodafone potwierdził, że prowadzi wyłączne rozmowy z firmą telekomunikacyjną Swisscom w sprawie możliwej sprzedaży Vodafone Italy.

W komunikacie prasowym firma ogłosiła, że ​​„Swisscom przejmie Vodafone Italy za wartość przedsiębiorstwa wynoszącą 8 miliardów euro”, z zastrzeżeniem „zwyczajowych korekt zamknięcia”.

Transakcja, która według Vodafone nie jest jeszcze przesądzona, następuje po tym, jak grupa odrzuciła liczne oferty francuskiej firmy telekomunikacyjnej Iliad.

Iliad złożył niedawno ofertę za włoski oddział, która przyniosłaby Vodafone wpływy gotówkowe w wysokości 6,6 miliarda euro, a spółka zależna zostałaby podzielona w proporcji 50/50.

Omawiając trwające negocjacje, Vodafone stwierdził, że sprzedaż Swisscom zapewni akcjonariuszom Vodafone „najlepsze połączenie tworzenia wartości, początkowych wpływów pieniężnych i pewności transakcji”.

W oddzielnym oświadczeniu Swisscom potwierdził zamiar połączenia spółki zależnej z Fastweb, własnym włoskim oddziałem.

Proponowana umowa Vodafone jest częścią szerszej strategii firmy mającej na celu uproszczenie operacji i pozbycie się małych oddziałów.

W zeszłym roku grupa telekomunikacyjna sprzedała swój hiszpański oddział firmie Zegona za ponad 5 miliardów euro.

Dyrektor naczelna Margherita Della Valle zobowiązała się skoncentrować na rynkach o „zrównoważonych strukturach i wystarczającej skali lokalnej”, aby napędzać wzrost.