O nas
Kontakt

Von der Leyen śpiewa odę rolnikom i obiecuje działania łagodzące protesty

Laura Kowalczyk

Ursula von der Leyen, European Commission President, Alexander De Croo, Belgian Prime Minister and Mark Rutte, Prime Minister of the Netherlands, meet farmer reoresentatives

Szefowa Komisji Ursula von der Leyen spotkała się z przedstawicielami rolników pod koniec szczytu UE, obiecując nowe nadchodzące inicjatywy mające na celu ugaszenie płomieni po całym dniu protestów w Brukseli.

Von der Leyen towarzyszył premier Belgii Alexander De Croo, który zainicjował spotkanie, oraz premier Holandii Mark Rutte bezpośrednio po zamknięciu szczytu Rady Europejskiej w czwartek (1 lutego).

W rozmowie z reporterami De Croo zwrócił uwagę, że dzisiejsze rolnictwo stoi przed „lasagne” problemów, począwszy od ciężaru wdrażania Zielonego Ładu po nadmierne regulacje.

„Rolnicy chcą być partnerem transformacji klimatycznej, nie widziałem rolnika, który nie kocha natury – oni żyją z natury” – powiedział, dodając, że ich sytuacja finansowa jest jednak niezwykle trudna.

Podczas spotkania przedstawiciele rolników podkreślili znaczenie umieszczenia rolnictwa w centrum polityki rolno-spożywczej UE, według bliskiego źródła TylkoGliwice.

Chociaż z zadowoleniem przyjęli inicjatywy takie jak dialog strategiczny niedawno rozpoczęty przez von der Leyen, według źródła stwierdzili, że takie działania powinny zapewnić rolnikom konkretne odpowiedzi.

„Jestem bardzo wyczulona na sygnał, że rolników niepokoją obciążenia administracyjne” – powiedziała von der Leyen na konferencji prasowej po szczycie. Powiedziała później rolnikom, że władza wykonawcza UE przedstawi pakiet uproszczeń mający na celu rozwiązanie tego problemu podczas następnego spotkania ministrów rolnictwa UE w dniu 26 lutego.

Oda do rolników

„Rolnicy odgrywają zasadniczą rolę w gospodarce i społeczeństwie Europy, a ich praca w ogromnym stopniu przyczynia się do naszego bezpieczeństwa żywnościowego, a w istocie także do naszego stylu życia” – stwierdziła von der Leyen po szczycie Rady UE.

Pochwaliła ich odporność, powołując się na poprawę wydajności rolnictwa w zeszłym roku o 13% oraz wkład w handel zagraniczny bloku w postaci wzrostu eksportu produktów rolno-spożywczych o 5% w tym samym okresie.

„Ale pozostaje wiele wyzwań. Na przykład napięcie cenowe prowadzące do niepewności i oczywiście konieczności zachowania konkurencyjności przy jednoczesnym przestrzeganiu wysokich standardów i ochronie środowiska” – powiedziała.

„Rolnicy mogą liczyć na europejskie wsparcie” – powiedziała, przypominając, że UE przeznacza na rolnictwo prawie jedną trzecią europejskiego budżetu.

Dodała, że ​​UE musi bronić uzasadnionych interesów europejskich rolników w negocjacjach handlowych, w szczególności zapewniając równe warunki działania pod względem norm importowych.

Tylko cięcia „techniczne”.

Przywódcy UE zgodzili się dziś także na przesunięcie środków z innych kopert finansowych wieloletniego budżetu bloku na sfinansowanie zatwierdzonego na szczycie planu dla Ukrainy na kwotę 50 miliardów euro.

Wspólna polityka rolna (WPR), unijny program dotacji dla rolnictwa, zostanie dotknięta tym przesunięciem wraz z funduszami spójności w wysokości 1,1 miliarda euro.

Jednakże cięcia w budżecie WPR podjęte przez przywódców UE są uważane za głównie techniczne i „nie przełożą się na cięcia w płatnościach dla rolników” – powiedziało TylkoGliwice źródło UE.

Pieniądze będą pochodzić z pomocy technicznej na fundusze promocyjne w ciągu najbliższych trzech lat.