O nas
Kontakt

W Albanii wybuchają protesty przeciwko rzekomej korupcji w rządzie

Laura Kowalczyk

A supporter of the Albanian opposition throws flowers to police officers during a protest in front of Government building in Tirana, Albania, Tuesday, Feb. 20, 2024.

Wściekli obywatele zebrali się przed siedzibą rządu Albanii w Tiranie, rzucając kamieniami i flarami w funkcjonariuszy policji.

Tysiące zwolenników albańskiej opozycji wyszło we wtorek na ulice stolicy Tirany, aby zaprotestować przeciwko rzekomej korupcji w rządzie.

Demonstracja zorganizowana w 33. rocznicę obalenia głównego pomnika zmarłego komunistycznego dyrektora kraju Envera Hodży nastąpiła po miesiącach protestów parlamentarzystów opozycji.

Przedmiotem dyskusji jest odmowa rządzących lewicowych socjalistów przeprowadzenia dochodzenia w sprawie domniemanych przypadków korupcji z udziałem premiera Ediego Ramy i innych urzędników wyższego szczebla.

Rząd został poproszony o utworzenie komisji parlamentarnych w celu zbadania zarzutów, ale odmówił.

Zwolennicy albańskiej opozycji zbierają się, aby protestować przed budynkiem rządowym w Tiranie w Albanii, wtorek, 20 lutego 2024 r.
Zwolennicy albańskiej opozycji zbierają się, aby protestować przed budynkiem rządowym w Tiranie w Albanii, wtorek, 20 lutego 2024 r.

Choć protesty w Tiranie zakończyły się pokojowo, demonstranci rzucali kamieniami i flarami w funkcjonariuszy policji oraz zburzyli żelazny płot wokół głównego budynku rządowego.

Demonstranci wyrazili także solidarność z byłym premierem Sali Berishą, który przebywa obecnie w areszcie domowym w związku z toczącym się śledztwem w sprawie rzekomego nadużycia stanowiska w celu pomocy zięciowi w prywatyzacji gruntów publicznych pod budowę budynków mieszkalnych.

Zwolennicy jednego skrzydła podzielonej Partii Demokratycznej unikali protestu, oskarżając Berishę o wykorzystanie go do celów osobistych.

We wtorek w swoim mieszkaniu Berisha stwierdził, że Rama atakuje jego rodzinę w celach politycznych. Były premier otrzymał zakaz wjazdu do USA w 2021 r. i Wielkiej Brytanii w 2022 r. ze względu na rzekome zaangażowanie w korupcję.