O nas
Kontakt

W Katarze prezentowane są sztuki performatywne, od tańca z mieczami po teatr współczesny

Laura Kowalczyk

Media City

Jeśli chodzi o sztuki performatywne, w Katarze można zobaczyć zarówno tradycję, jak i nowoczesność. Rozważane są wszystkie opcje, od nauki starożytnej sztuki tańca z mieczami po udział w nowoczesnym przedstawieniu teatralnym.

Scena sztuk performatywnych w Katarze stale się rozwija. W tym odcinku Qatar 365 możesz zapoznać się z ofertą rozrywek na żywo, od tradycyjnych tańców po nowoczesny teatr. Najpierw Aadel Haleem podążył za tłumami na festiwal Darb Al Saai, podkreślając znaczenie zachowania dziedzictwa Kataru, takiego jak sztuka „Ardha”, tradycyjnego tańca z mieczami.

Kiedy Katar był zamieszkany przez Beduinów i plemiona, wykonywano taniec ludowy „Ardha”, aby podnieść na duchu powracających żołnierzy i bojowników. Obecnie starsi pielęgnują tę sztukę, ucząc młodsze pokolenie podczas uroczystości kulturalnych. Um Mubarak Al-Mohannadi, szef zespołu The Al Khor Tradycyjna Sztuka, wykonuje piosenki, które były częścią codziennego życia ich przodków, i wyjaśnił, jak ważne jest dzielenie się wiedzą o minionych czasach.

Oprócz sztuki tradycyjnej Katar ma kwitnącą scenę sztuki współczesnej. Amatorska grupa performerska „The Doha Players” powstała w 1954 roku i stworzyła ponad 200 przedstawień różnych autorów i gatunków. Społeczność wita wszystkich, od aktorów po techników. Wolontariusze swój wolny czas wykorzystują na dzielenie się swoją pasją do dramy. Laila Humairah zajrzała za kulisy, aby spotkać się z obsadą ich najnowszego programu, muzycznej produkcji serii książek fantasy dla dzieci „Złodziej Pioruna”.