O nas
Kontakt

W Wielkiej Brytanii zgasną światła podczas „idealnej burzy”

Laura Kowalczyk

An employee works at the construction site of Hinkley Point C nuclear power station in Somerset

Jak wynika z raportu, zamknięcie pozostałych elektrowni jądrowych, opóźnienia w dostawie wybudowanej we Francji elektrowni Hinkley Point C oraz zwiększone zapotrzebowanie na energię ze względu na zerową moc netto oznaczają, że około 2028 r. Wielka Brytania stanie w obliczu „punktu krytycznego”.

Z raportu grupy badawczej Public First wynika, że ​​w Wielkiej Brytanii w ciągu najbliższych czterech lat wystąpią przerwy w dostawie prądu spowodowane „idealną burzą”.

Zamknięcie pozostałych elektrowni jądrowych, opóźnienia w dostawie wybudowanej we Francji elektrowni Hinkley Point C i zwiększone zapotrzebowanie na energię ze względu na zerową emisję netto oznaczają, że w 2028 r. Wielka Brytania znajdzie się w „punkcie krytycznym” – czytamy w raporcie zatytułowanym: Mind the Gap : Badanie kryzysu energetycznego w Wielkiej Brytanii.

Potencjalnie zagrożone miliony domów

W raporcie szacuje się, że do 2028 r. zapotrzebowanie na energię elektryczną w Wielkiej Brytanii przekroczy moc obciążenia podstawowego wynoszącą 7,5 GW w godzinach szczytu. Spowodowałoby to deficyt równy energii zużywanej przez ponad siedem milionów gospodarstw domowych.

Harmonogram jest powiązany z likwidacją elektrowni jądrowych Hartlepool i Heysham 1 w marcu 2026 r. oraz Heysham II i Torness w marcu 2028 r. Ostatnia brytyjska elektrownia węglowa, Ratcliffe-on-Soar, ma zostać zamknięta w tym roku.

Ponieważ Wielka Brytania stara się odejść od paliw kopalnych, aby do 2050 r. osiągnąć neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla, kraj będzie potrzebował więcej energii elektrycznej, aby zaspokoić swoje ambicje, które obejmują większą liczbę pojazdów elektrycznych i pompy ciepła dla nieruchomości.

Wielka Brytania i Francja spierają się obecnie o to, kto powinien pokryć rosnące koszty elektrowni Hinkley Point C. Początkowo oczekiwano, że projekt będzie kosztował 18 miliardów funtów, ale obecnie wzrósł do 46 miliardów funtów. na osobę w Wielkiej Brytanii. Oczekiwano również, że ma zacząć działać do 2025 r., ale datę rozpoczęcia przesunięto najwcześniej na 2029 r., co sugeruje, że będzie gotowy co najmniej do 2031 r.

Francuska państwowa spółka EDF, firma budująca fabrykę w Somerset, chce, aby Wielka Brytania podzieliła się kosztami przekroczenia budżetu, podczas gdy rząd Wielkiej Brytanii nalega, aby inwestycja była finansowana ze środków prywatnych.

Jeszcze nie jest za późno, żeby wszystko naprawić

W podsumowaniu raportu stwierdza się: „Nasza analiza podkreśla, że ​​opóźnienia w uruchomieniu nowych projektów w zakresie energii jądrowej i morskiej energii wiatrowej, a także niepewność co do wsparcia rządowego dla generatorów biomasy po 2027 r. mogą mieć wymierny wpływ na naszą zdolność do utrzymania świateł NA.

„Ma to wpływ na możliwość osiągnięcia celów politycznych dla obu głównych partii. Ta trajektoria jest nieokreślona. Decydenci mogą złagodzić punkty krytyczne, aby zapewnić bezpieczny system elektroenergetyczny – ale każda decyzja musi być wykonalna politycznie i technicznie”.

Raport powstał na zlecenie Drax Power, właściciela elektrowni, która dawniej spalała węgiel. Są to dotacje rządowe, ponieważ spalane są zrębki drzewne z lasów określanych w Ameryce Północnej jako zrównoważone.

Jednak w zeszłym roku kanadyjscy ekologowie oskarżyli Drax, że produkowane przez niego zrębki nie pochodzą z lasów „zrównoważonych”, ale ze starożytnych lasów.

Dotacje Drax kończą się w 2027 r., ale grupa ma nadzieję, że rząd Wielkiej Brytanii będzie nadal ją wspierać.