W tym odcinku Real Economy reporter TylkoGliwice Paul Hackett odkrywa, że zapewnienie bezdomnym mieszkania jako punktu wyjścia, a nie celu końcowego, zmienia życie i szybko staje się rozwiązaniem długoterminowym.
Według danych krajowych bezdomność w Hiszpanii wzrosła w ciągu ostatniej dekady o 25 procent. Takie statystyki zmusiły władze i organizacje pozarządowe do opracowania alternatywnej metody walki z bezdomnością.
Zaproponowane rozwiązanie jest zaskakująco proste: zapewnij dom każdej osobie żyjącej na ulicy. Inicjatywa znana jako Housing First, opracowana po raz pierwszy w USA, jest coraz częściej stosowana w Europie.
W przeciwieństwie do tradycyjnych podejść, nie wymaga od osób spełnienia określonych kryteriów przed otrzymaniem pomocy mieszkaniowej. Pomysł jest taki, że osoby bezdomne mają większą szansę na lepszą przyszłość dla siebie, jeśli najpierw zyskają dach nad głową.
Carlos Martínez Carrasco żył w trudnych warunkach przez kilka lat, zanim w ramach inicjatywy Housing First zapewniono mu mieszkanie na obrzeżach Madrytu.
W rozmowie z Real Economy powiedział, że mieszkanie odmieniło jego życie pod każdym względem: „Nie brakuje mi już tych rzeczy, które robisz na ulicy, a ja umiem gotować. Nie muszę szukać sposobu na pranie. ..Mogę wyjść ze spokojem ducha, bo mam dokąd wracać. Jestem dziś bardzo szczęśliwy.”
Organizacja Housing First postrzega mieszkanie jako prawo, a nie nagrodę, zgodnie z zasadą nr 19 Europejskiego filaru praw socjalnych. Stanowi ona:
- osobom potrzebującym należy zapewnić dostęp do mieszkań socjalnych lub pomocy mieszkaniowej.
- osoby bezbronne mają prawo do odpowiedniej pomocy i ochrony przed przymusową eksmisją.
- Osobom bezdomnym i rodzinom należy zapewnić odpowiednie schronienie i usługi, aby promować włączenie społeczne.
Dwie organizacje pozarządowe, Provivienda i Hogar Si, współzarządza kilkoma inicjatywami Housing First w Hiszpanii, w tym tą, która zapewniła Carlosowi dom w Madrycie. Projekt ten, finansowany przez gminę Madrytu (Comunidad de Madrid) za pośrednictwem Europejskiego Funduszu Społecznego, nadal cieszy się 100% obłożeniem i wskaźnikiem zatrzymania.
Gema Callardo, dyrektor generalna Provivienda, powiedziała Real Economy: „Fundusze europejskie są wykorzystywane głównie do wdrażania innowacyjnych inicjatyw i innowacyjnych rozwiązań w zakresie bezdomności, a także są wykorzystywane do zwiększania zasobów mieszkań socjalnych i niedrogich. Dwa podstawowe rozwiązania mające na celu ograniczenie bezdomności w Hiszpania.”
Co UE może zrobić, aby odwrócić rosnącą tendencję do bezdomności?
Każde państwo członkowskie UE zobowiązało się do przeznaczenia co najmniej 25% zasobów EFS+ na walkę z włączeniem społecznym i co najmniej 3% na walkę z deprywacją materialną.
Europejska Platforma Walki z Bezdomnością również ciężko pracuje nad wprowadzeniem zmian w ramach Housing First Europe Hubzałożona w 2016 r. przez fińską Fundację Y i FEANTSAstara się zapewnić dom każdej osobie żyjącej na ulicy.
Yves Letermebyły premier Belgii i przewodniczący Rady Sterującej Europejskiej Platformy Zwalczania Bezdomności, uważa, że państwa członkowskie mogą uczyć się od siebie nawzajem: „(Musimy) zgromadzić państwa członkowskie i uzgodnić, jakiego rodzaju narzędzi politycznych użyjemy należy wykorzystać w oparciu o doświadczenia, ponieważ niektórym państwom członkowskim udało się rozwiązać ten problem, a inne pozostają w tyle”.
Postęp w obecnym kontekście gospodarczym nie będzie łatwy, ale dowody pokazują, że przy odpowiedniej polityce i zachętach zmiany są możliwe.
Aby zobaczyć pełny raport, kliknij wideo w odtwarzaczu multimedialnym powyżej.