Seria incydentów wandalizmu kulturalnego we Włoszech trwa…
Dyrektor Galerii Uffizi we Florencji wezwał do surowych kar dla wandali, którzy malowali sprayem graffiti na zewnętrznych kolumnach Korytarza Vasariego łączącego słynne muzeum z Ogrodami Boboli.
Minister kultury Włoch Gennaro Sangiuliano w swojej wypowiedzi stwierdził, że policja Carabinieri zidentyfikowała domniemanych wandali. Nie zidentyfikował podejrzanych.
Włoska agencja informacyjna ANSA podała, że karabinierowie znaleźli dwóch niemieckich turystów spędzających wakacje we Florencji, podejrzanych o nabazgranie na kolumnach nazwy niemieckiego klubu piłkarskiego.
Śledztwo było kontynuowane i nie zgłoszono nikogo zatrzymanego.
„Takie działania nie mogą pozostać bezkarne” – stwierdził minister w oświadczeniu. „Teraz niech sprawiedliwość stanie się faktem”.
Sangiuliano powiedział, że wandale „muszą zrozumieć, że odtąd nawet najmniejsze zadrapanie będzie karane”.
Zgodnie z włoskim prawem osobie skazanej za „poważne szkody”, co może mieć zastosowanie w przypadku wandalizmu, grozi kara pozbawienia wolności nawet do trzech lat.
Włoska policja przejrzała wideo, aby zidentyfikować osoby odpowiedzialne za graffiti w korytarzu Vasari, które pojawiło się w nocy po stronie korytarza o długości prawie kilometra skierowanej w stronę rzeki Arno.
„Bez wątpienia nie jest to pijacki kaprys, ale działanie z premedytacją” – stwierdził w oświadczeniu dyrektor Uffizi, Eike Schmidt. Wezwał do nałożenia surowych sankcji na osoby odpowiedzialne, mówiąc, że w USA takie przypadki mogą skutkować karą pięciu lat więzienia.
„Dość symbolicznych kar i wymyślonych okoliczności łagodzących. Potrzebujemy twardej ręki prawa” – powiedział Schmidt.
Przywódcy polityczni i kulturalni potępili graffiti – ostatni tego lata głośny akt wandalizmu wymierzony w włoskie pomniki, w tym Koloseum w Rzymie i charakterystyczną galerię Vittorio Emmanuele II w Mediolanie.
Seria incydentów wandalizmu we Włoszech trwała na początku tego miesiąca, po tym jak grupa młodych niemieckich turystów została oskarżona o zniszczenie cennej XIX-wiecznej włoskiej fontanny, po tym jak nagrania z monitoringu pokazały, jak przewracali tę postać podczas pozowania do zdjęć.
Burmistrz Florencji Dario Nardella obiecał pełne dochodzenie w celu zidentyfikowania osób odpowiedzialnych za „haniebny akt wandalizmu” w korytarzu Vasari.
Podniebny chodnik zaprojektowany przez Giorgio Vasariego został zamówiony przez księcia Cosimo de Medici w 1565 roku, aby umożliwić wielkim książętom bezpieczne przemieszczanie się z Pałacu Pitti do siedziby rządu w Palazzo Vecchio.