O nas
Kontakt

Włochy, Austria, Malezja: Które miasta i kraje sprzeciwiają się wynajmom na wzór Airbnb?

Laura Kowalczyk

Włochy, Austria, Malezja: Które miasta i kraje sprzeciwiają się wynajmom na wzór Airbnb?

Od lata 2024 r. Austria ograniczy liczbę nocy, na które gospodarze będą mogli wynająć swój obiekt.

Kraje na całym świecie atakują Airbnb.

Popularna platforma, która umożliwia wynajmowanie turystom domów lub pokoi, jest oskarżana o zawyżanie cen domów, wypychanie lokalnych mieszkańców, nadwyrężanie zasobów i napędzanie nadmiernej turystyki.

Aby temu przeciwdziałać, od Europy po Stany Zjednoczone miasta zaczęły wprowadzać ograniczenia w zakresie wynajmu krótkoterminowego.

Wiedeń w Austrii to kolejne miasto, które zaostrzyło ograniczenia nałożone na gospodarzy. Na początku tego roku Florencja we Włoszech ogłosiła zakaz umieszczania nowych ofert Airbnb i innych krótkoterminowych wynajmów wakacyjnych w historycznym centrum miasta. Kraj rozważa obecnie zaostrzenie przepisów w całym kraju.

I nie tylko kraje europejskie tupią. W czerwcu popularna malezyjska wyspa Penang wprowadziła zakaz zakwaterowania w stylu Airbnb.

Oto wszystkie miejsca, w których obowiązują zakazy lub ograniczenia wynajmu krótkoterminowego.

Gdzie w Europie Airbnb jest zakazane lub ograniczone?

Austria: Wiedeń ogranicza liczbę dni wynajmu

Stolica Austrii ogłosiła, że ​​od lipca 2024 r. właściciele domów będą ograniczeni do wynajmu pojedynczych lokali turystom na maksymalnie 90 dni w roku.

W niektórych częściach Wiednia te ograniczenia zostały już nałożone od 2018 r., ale wkrótce zaczną one obowiązywać w całym mieście. Posunięcie to ma na celu zapewnienie, że nieruchomości nie będą wykorzystywane wyłącznie do wynajmu krótkoterminowego.

Francja: Paryż ogranicza liczbę dni wynajmu

Paryżanie chcący wynająć swoje główne miejsce zamieszkania na platformie takiej jak Airbnb muszą zarejestrować się w lokalnym ratuszu. Ograniczają się do wynajmowania swojego głównego miejsca zamieszkania na maksymalnie 120 dni w roku.

W przypadku drugich domów lub wynajmu nieruchomości na dłużej niż 120 dni muszą oni oficjalnie przekształcić ją w umeblowane zakwaterowanie turystyczne. Miasto ma nawet specjalną jednostkę do ścigania nielegalnych najemców i karania karami za wykroczenia.

Niemcy: Berlin nakłada na Airbnbs surowe zasady

Berlin wprowadził już wcześniej zakaz Airbnb. Zostało to obecnie zniesione, ale surowe zasady – egzekwowane za pomocą wysokich kar – pozostają.

Gospodarze Airbnb w danym mieście muszą posiadać pozwolenie na krótkoterminowy wynajem całej nieruchomości. Drugie domy można wynajmować maksymalnie na 90 dni w roku.

W Monachium krótkoterminowy wynajem całych domów jest ograniczony do ośmiu tygodni w roku, po upływie których należy uzyskać pozwolenie.

W Stuttgarcie gospodarze wynajmujący ponad połowę swojej nieruchomości na krótki okres mogą przebywać bez pozwolenia na maksymalnie 10 tygodni w roku.

Włochy: Mogą obowiązywać ogólnokrajowe ograniczenia

Florencja niedawno dołączyła do Rzymu, nakładając ograniczenia na wynajem w stylu Airbnb. Miasto zamierza ograniczyć liczbę nowych obiektów noclegowych w historycznym centrum miasta. Wenecja i Mediolan również debatują nad wprowadzeniem ograniczeń.

Wygląda na to, że trend będzie się rozprzestrzeniał. Włoskie ministerstwo turystyki przygotowało projekt ustawy mającej na celu ograniczenie krótkoterminowego wynajmu wakacyjnego w całym kraju. Ma na celu pomoc popularnym kierunkom turystycznym, z których wiele boryka się z kryzysami mieszkaniowymi i nadmiernym turystyką.

Ustawa, która dotyczy wynajmu na okres krótszy niż 30 dni, nie została jeszcze sfinalizowana. Wymusiłoby to minimalny dwudniowy pobyt w miastach i hotspotach turystycznych.

Holandia: Amsterdam ogranicza pobyty Airbnb

W Amsterdamie gospodarze mogą wynajmować swoje nieruchomości wyłącznie na maksymalnie 30 nocy w roku. Wszystko powyżej wymaga pozwolenia na pobyt krótkoterminowy.

Portugalia: Licencje dla Airbnbs nie są już wydawane

Aby przeciwdziałać rosnącym cenom wynajmu, Portugalia zaprzestała wydawania nowych licencji na Airbnbs i inne podobne oferty wynajmu wakacyjnego – z wyjątkiem obszarów wiejskich.

Wszystkie licencje na wynajem wakacyjny będą teraz poddawane przeglądowi co pięć lat. Wprowadzany jest także nowy system kontroli cen najmu. Właścicielom Airbnb przysługuje również ulga podatkowa, jeśli zamienią swoje nieruchomości z powrotem w zwykłe domy.

Hiszpania: Wynajem pokoi prywatnych w Barcelonie jest ograniczony

W 2021 roku Barcelona jako pierwsze europejskie miasto wprowadziła zakaz krótkoterminowego wynajmu pokoi prywatnych. Gospodarzom nie wolno wynajmować pokoju na okres krótszy niż 31 dni. Specjalny zespół sprawdza nielegalne wpisy i usuwa je. Wynajmowanie całych domów lub mieszkań jest nadal dozwolone, jeśli posiada się odpowiednią licencję.

Palma, popularna stolica Majorki, zakazała wynajmu turystycznego w apartamentowcach. Gospodarze Airbnb mogą wynajmować wyłącznie domy jednorodzinne, muszą to być izolowane domy lub wille.

Walencja walczy obecnie z sądami o zakaz krótkoterminowego wynajmu wakacyjnego w historycznym centrum miasta.

Wielka Brytania: Londyn ograniczył liczbę rocznych pobytów w Airbnbs

W Londynie gospodarze Airbnb mogą wynajmować swój obiekt wyłącznie na 90 lub mniej nocy w roku, bez konieczności ubiegania się o zmianę sposobu użytkowania. Limity wprowadzono, aby zapewnić zrównoważony charakter najmu krótkoterminowego i minimalną uciążliwość dla miasta.

Gospodarze posiadający nowe oferty w Szkocji muszą teraz uzyskać licencję na użytkowanie nieruchomości w celu wynajmu krótkoterminowego przed przyjęciem jakichkolwiek rezerwacji.

W Edynburgu do wynajęcia drugiego domu na Airbnb wymagane jest pozwolenie na budowę. Ogłoszony w grudniu 10-letni plan rozwoju miasta może w przyszłości pozwolić Radzie na całkowitą rezygnację z wynajmu krótkoterminowego.

W Irlandii Północnej każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą w zakresie zakwaterowania turystycznego – w tym za pośrednictwem Airbnb – musi uzyskać certyfikat od Tourism NI.

Gdzie Airbnb jest zakazane lub ograniczone w USA i Kanadzie?

Coraz większa liczba miast i stanów w USA również zaostrza przepisy dotyczące Airbnb. W przypadku niektórych miast ograniczenie liczby zezwoleń na wynajem krótkoterminowy nie tylko ogranicza niechcianą turystykę, ale także utrzymuje rentowność dla obecnych gospodarzy.

Oto, jak niektóre popularne kierunki turystyczne w USA ograniczają korzystanie z Airbnb.

Nękane nadmiarem turystyki i zawyżonymi cenami domów Honolulu skupia się na wynajmie krótkoterminowym. Hawaje rozprawiły się z Airbnb, zakazując wynajmu pobytów poniżej 90 dni na wyspie Oahu, na której znajduje się słynna plaża Waikiki. Okręgi na wyspie mogą także od tego roku wprowadzić własne zasady wycofywania najmu krótkoterminowego.

Memphis w stanie Tennessee, znane jako dom Elvisa Presleya i miejsce zamachu na Martina Luthera Kinga Jr, jest popularnym kierunkiem turystycznym. Od lipca 2023 r. nowi właściciele Airbnb w mieście będą musieli posiadać licencję. Wiąże się to z uzyskaniem ubezpieczenia na kwotę co najmniej 1 miliona dolarów (930 000 euro) oraz koniecznością posiadania osoby dorosłej pod telefonem w promieniu 80 km, która może zareagować w przypadku wszelkich naruszeń przepisów miejskich, takich jak poziom hałasu.

Na początku czerwca Nowy Jork trafił na pierwsze strony gazet, gdy Airbnb pozwał miasto w związku z „faktycznym zakazem” wynajmu krótkoterminowego. Ustawa, która ma wejść w życie w lipcu, nakłada na gospodarzy rygorystyczne zasady dotyczące rejestracji, podziału na strefy i utrzymania, którzy będą zobowiązani do przedstawienia dowodu, że mieszkają w obiekcie ze swoimi gośćmi.

Palm Springs w Kalifornii ograniczyło liczbę dni, na które można wynająć nieruchomość krótkoterminowo, do 26 dni. Ograniczyło również taki czynsz do 20 procent domów na obszarach mieszkalnych. W innych częściach Kalifornii w San Francisco obowiązuje 90-dniowy limit wynajmu i rygorystyczne zasady zgodności z Airbnbs.

Kanada również rezygnuje z wynajmu na wzór Airbnb. Niektóre gminy Montrealu w Quebecu całkowicie zakazały nowych krótkoterminowych najmów, aby zapewnić mieszkańcom wystarczającą liczbę mieszkań. Maksymalny pobyt w stanie Quebec jest również ograniczony do 31 kolejnych dni.

Również w Vancouver obowiązuje limit 30 nocy na każdy pobyt, a obiekt musi być głównym miejscem zamieszkania właściciela. W Toronto gospodarze Airbnb mogą przyjmować gości tylko przez 180 dni w roku.

Gdzie Airbnb jest zakazane lub ograniczone w Azji i Australii?

Na wyspie Penang w Malezji – popularnej miejscowości turystycznej w północno-zachodniej części kraju – w maju 2023 r. wprowadzono zakaz krótkoterminowego wynajmu wakacyjnego, aby ograniczyć aspołeczne zachowania turystów.

Niektóre obiekty komercyjne, takie jak apartamenty z obsługą, mogą nadal przyjmować gości przez maksymalnie trzy dni. Muszą jednak zarejestrować się w samorządzie lokalnym, uiścić roczną opłatę i uzyskać zgodę co najmniej trzech czwartych mieszkańców ich budynku.

Chociaż Airbnb jest legalne w Tokio w Japonii, zasady wprowadzone w 2018 r. spowodowały gwałtowny spadek liczby ofert w tym mieście. Wynajem krótkoterminowy jest ograniczony do 180 dni w roku i musi mieć właściciela mieszkającego na miejscu lub wyznaczoną osobę odpowiedzialną za administrację. Gospodarze muszą także gromadzić dane gości na potrzeby raportów rządowych. W niektórych dzielnicach wynajem jest dozwolony tylko w określonych porach roku.

Z technicznego punktu widzenia Airbnb nie jest nielegalne w Singapurze, ale ograniczenia oznaczają, że nie można z niego korzystać w przypadku większości pobytów wakacyjnych. Kraj narzuca minimalny okres wynajmu wynoszący trzy miesiące – lub sześć miesięcy w przypadku mieszkań rządowych.

W Sydney w Australii gospodarze Airbnb mogą wynajmować swoje nieruchomości przez 180 dni w roku. Rezerwacje powyżej 21 kolejnych dni są zwolnione z tego limitu.