O nas
Kontakt

Wandalizm kulturowy: szef Uffizi nawołuje do surowych kar za zniesławienie korytarza Vasariego

Laura Kowalczyk

Wandalizm kulturowy: szef Uffizi nawołuje do surowych kar za zniesławienie korytarza Vasariego

Seria incydentów wandalizmu kulturalnego we Włoszech trwa…

Dyrektor Galerii Uffizi we Florencji wezwał do surowych kar dla wandali, którzy malowali sprayem graffiti na zewnętrznych kolumnach Korytarza Vasariego łączącego słynne muzeum z Ogrodami Boboli.

Minister kultury Włoch Gennaro Sangiuliano w swojej wypowiedzi stwierdził, że policja Carabinieri zidentyfikowała domniemanych wandali. Nie zidentyfikował podejrzanych.

Włoska agencja informacyjna ANSA podała, że ​​karabinierowie znaleźli dwóch niemieckich turystów spędzających wakacje we Florencji, podejrzanych o nabazgranie na kolumnach nazwy niemieckiego klubu piłkarskiego.

Śledztwo było kontynuowane i nie zgłoszono nikogo zatrzymanego.

„Takie działania nie mogą pozostać bezkarne” – stwierdził minister w oświadczeniu. „Teraz niech sprawiedliwość stanie się faktem”.

Sangiuliano powiedział, że wandale „muszą zrozumieć, że odtąd nawet najmniejsze zadrapanie będzie karane”.

Zgodnie z włoskim prawem osobie skazanej za „poważne szkody”, co może mieć zastosowanie w przypadku wandalizmu, grozi kara pozbawienia wolności nawet do trzech lat.

Włoska policja przejrzała wideo, aby zidentyfikować osoby odpowiedzialne za graffiti w korytarzu Vasari, które pojawiło się w nocy po stronie korytarza o długości prawie kilometra skierowanej w stronę rzeki Arno.

„Bez wątpienia nie jest to pijacki kaprys, ale działanie z premedytacją” – stwierdził w oświadczeniu dyrektor Uffizi, Eike Schmidt. Wezwał do nałożenia surowych sankcji na osoby odpowiedzialne, mówiąc, że w USA takie przypadki mogą skutkować karą pięciu lat więzienia.

„Dość symbolicznych kar i wymyślonych okoliczności łagodzących. Potrzebujemy twardej ręki prawa” – powiedział Schmidt.

Gallerie degli Uffizi przez AP
Namalowane sprayem graffiti na zewnętrznych kolumnach korytarza Vasariego

Przywódcy polityczni i kulturalni potępili graffiti – ostatni tego lata głośny akt wandalizmu wymierzony w włoskie pomniki, w tym Koloseum w Rzymie i charakterystyczną galerię Vittorio Emmanuele II w Mediolanie.

Seria incydentów wandalizmu we Włoszech trwała na początku tego miesiąca, po tym jak grupa młodych niemieckich turystów została oskarżona o zniszczenie cennej XIX-wiecznej włoskiej fontanny, po tym jak nagrania z monitoringu pokazały, jak przewracali tę postać podczas pozowania do zdjęć.

Burmistrz Florencji Dario Nardella obiecał pełne dochodzenie w celu zidentyfikowania osób odpowiedzialnych za „haniebny akt wandalizmu” w korytarzu Vasari.

Podniebny chodnik zaprojektowany przez Giorgio Vasariego został zamówiony przez księcia Cosimo de Medici w 1565 roku, aby umożliwić wielkim książętom bezpieczne przemieszczanie się z Pałacu Pitti do siedziby rządu w Palazzo Vecchio.