O nas
Kontakt

Wczesne dzieła Tycjana z dramatyczną przeszłością: kradzieże, które trafiły pod młotek w Londynie

Laura Kowalczyk

Rest on the Flight into Egypt by Titian (

Obraz został po raz pierwszy skradziony przez wojska napoleońskie z Belwederu w Wiedniu na początku XIX wieku. Niedawno, w 1995 roku, zdjęcie zostało zabrane z Longleat House w Anglii.

Christie's wystawia na aukcji „Odpoczynek w czasie lotu do Egiptu” Tycjana, obraz znakomitego włoskiego mistrza, którego nie widziano na rynku od 145 lat.

To wyjątkowe dzieło, którego cena ma osiągnąć 25 milionów funtów (30 milionów euro), przedstawia spokojny moment, gdy Święta Rodzina zatrzymuje się w podróży do Egiptu. Maryja czule tuli Dzieciątko Jezus, a Józef na to patrzy.

Jest to jedno z ostatnich wczesnych dzieł religijnych mistrza renesansu, które znajduje się nadal w rękach prywatnych, dlatego jego zbliżająca się aukcja prowadzona przez Christie's cieszy się dużym zainteresowaniem.

Jednak obraz, powstały około 1510 roku, był obiektem pożądania złodziei dzieł sztuki i w przeszłości został dwukrotnie skradziony.

Bogata przeszłość obrazu i znakomici właściciele

W 1995 roku obraz został zabrany z Longleat House, gdzie wisiał od czasu przejęcia go przez 4. markiza Bath w 1878 roku.

Orlando Rock, prezes Christie's UK, wyjaśnia tę dramatyczną historię: „To jedno z najbardziej ekscytujących zdjęć, jakie kiedykolwiek stworzyło Christie's. Jego historia jest nieco burzliwa, ponieważ w latach 90. XX w. faktycznie wystawiono je w państwowym salonie Longleat Dom na pierwszym piętrze i w środku nocy ktoś wspiął się na drabinę, wyrwano ją z ramy i zniknęła.”

Autoportret włoskiego malarza Tiziano Vecellio (ok. 1490-1576), znanego lepiej jako Tycjan.
Longleat House w Wiltshire w Anglii.

Zaginął przez siedem lat, a za jego bezpieczny powrót wyznaczono nagrodę w wysokości 100 000 funtów.

Obraz został ostatecznie odnaleziony przez detektywa artystycznego Charlesa Hilla w najbardziej nieprawdopodobnym miejscu, w plastikowej torbie na zakupy na londyńskim przystanku autobusowym.

„To znaczy, że to bardzo niezwykłe pomyśleć, że zdjęcie o takiej wartości, może 15 lub 25 milionów funtów, leżało na przystanku autobusowym w Londynie, ale z radością mogę powiedzieć, że udało mu się przetrwać bez uszkodzeń” – dodał. mówi Rock.

W swojej historii „Odpoczynek w czasie ucieczki do Egiptu” przechodził przez ręce wielu wpływowych osobistości, w tym świętych cesarzy rzymskich. Wojska napoleońskie zajęły go nawet z Belwederu w Wiedniu.

  Henry Pettifer ogląda „Odpoczynek podczas lotu do Egiptu” Tycjana

Henry Pettifer, znawca wczesnych mistrzów Christie, opisuje sugestywny urok obrazu: „Wcześniejsze dzieła Tycjana są z pewnością znane z niezwykle poetyckiej natury i na tym obrazie widać w dużym stopniu poetycką jakość, subtelność, potraktowanie tematu religijnego, ale w sposób w bardzo naturalny sposób jest niewątpliwie artystą długowiecznym, który zdobył niesamowitą sławę, a w późniejszym życiu słynął z malarstwa na bardzo heroiczną skalę”.

„Rest on the Flight to Egypt” będzie zwieńczeniem sprzedaży Christie's Old Masters Part I, która odbędzie się 2 lipca 2024 r., a szacunkowa cena aukcyjna wynosi od 15 do 25 milionów funtów. (18 mln EUR – 30 mln EUR.)