Szacunkowa transakcja wycenia cały katalog Michaela Jacksona na 1,2 miliarda dolarów (1,1 miliarda euro), co czyni ją najcenniejszą transakcją w historii.
Według doniesień Sony Music Group zgodziła się nabyć połowę katalogu muzycznego Michaela Jacksona za 600 milionów dolarów (557 milionów euro). Jeśli zostanie potwierdzona, będzie to najcenniejsza transakcja w historii pojedynczego muzyka.
Mówi się, że po miesiącach negocjacji Sony w końcu osiągnęło warunki zakupu 50% udziałów w katalogu nagrań muzycznych i tekstów piosenek Jacksona.
Obejmuje to prawa do megahitów artysty, takich jak „Beat It” i „Bad”, a także zasoby wydawnicze będące własnością Jacksona, obejmujące utwory Sly’a Stone’a, Raya Charlesa i Jerry’ego Lee Lewisa.
Mówi się, że w ramach tej transakcji cały katalog Jacksona zostanie wyceniony na 1,2 miliarda dolarów (1,1 miliarda euro), chociaż cena naklejek jest nadal niepotwierdzona i w rzeczywistości może być znacznie wyższa.
Jackson, który zmarł w 2009 roku w wieku 50 lat, nadal jest jednym z najbardziej dochodowych artystów w historii, a jego dziedzictwo przetrwało niezliczone skandale, a nawet śmierć artysty.
Rok po jego śmierci majątek Jacksona przyniósł 275 milionów dolarów (255 milionów euro) – więcej niż Beyoncé, Lady Gaga, Madonna i Jay-Z razem wzięte.
Jego album „Thriller” z 1982 roku jest jednym z dwóch najlepiej sprzedających się albumów wszechczasów i pozostaje maszyną do zarabiania pieniędzy.
Ale Król Popu był także mądrym inwestorem i posiadał głęboką wiedzę na temat branży muzycznej, co przyczyniło się do inwestowania także w katalogi innych artystów.
Jackson po raz pierwszy kupił ATV Music Publishing w 1985 roku, które posiadało prawa do wszystkich piosenek, które John Lennon i Paul McCartney napisali podczas swojej pracy z Beatlesami.
Sony połączyło siły z Jacksonem, kupując połowę firmy w 1995 r., a w 2016 r. zapłaciło 750 mln dolarów za wykup drugiej połowy majątku Jacksona, który nadal posiada.
Sony Music Publishing jest obecnie największym wydawcą muzycznym na świecie i posiada szeroką gamę praw muzycznych, w tym katalogi klasycznych utworów Rolling Stones i Queen oraz współczesnych artystów, takich jak Beyoncé i Lady Gaga.
W ostatnich latach katalogi muzyczne stały się ogromnym biznesem w branży muzycznej. Artyści, którzy niedawno sprzedali swoje poprzednie katalogi, to Bruce Springsteen (podobno za 500 milionów dolarów, czyli 464 miliony euro), Justin Bieber (200 milionów dolarów, czyli 184 miliony euro) i Bob Dylan (za 450 milionów dolarów, czyli 417 milionów euro).