O nas
Kontakt

Wiedeń ponownie uznany za najbardziej przyjazne do życia miasto na świecie w 2023 r. Inne europejskie miasta wypadły z pierwszej 10

Laura Kowalczyk

Wiedeń ponownie uznany za najbardziej przyjazne do życia miasto na świecie w 2023 r. Inne europejskie miasta wypadły z pierwszej 10

Według corocznego indeksu magazynu Economist, Wiedeń zachował tytuł najbardziej przyjaznego do życia miasta na świecie. Ale inne europejskie miasta nie radziły sobie dobrze.

Czy kiedykolwiek odwiedziłeś miasto i wyjechałeś z nim z tak dobrą atmosferą, że po powrocie do domu natychmiast zacząłeś sprawdzać oferty nieruchomości i ogłoszenia o pracę?

Każdy, kto odwiedził jedno z dziesięciu miast, które znalazły się w pierwszej dziesiątce corocznego indeksu Global Liveability publikowanego przez Economist, może mieć o tym pojęcie.

Listy z 2023 r. dają wgląd w to, gdzie najlepiej mieszkać w tym roku, i obejmują miasta ze wszystkich kontynentów. W ostatnich latach pojawiały się powtarzające się wpisy dotyczące niektórych miast z pierwszej dziesiątki, co sprawia, że ​​zastanawiasz się, czy udało im się złamać sekret lepszego życia.

Jak wybierane są najlepsze miasta?

Oczywiście podczas opracowywania Global Liveability Index nie tylko dobra atmosfera wyróżnia miasta dla zespołu The Economist’s Intelligence.

Ogólny wynik – na 100 – jest określany na podstawie analizy wielu czynników, w tym jakości opieki zdrowotnej, edukacji, sceny kulturalnej, infrastruktury i tak dalej.

Wiele miast spośród 173 badanych w ramach raportu odnotowało wzrost wyników po złagodzeniu ostatnich ograniczeń związanych z COVID-19 i odzyskaniu pozorów normalności sprzed pandemii.

W rzeczywistości średni wynik indeksu we wszystkich miastach (z wyłączeniem Kijowa) osiągnął obecnie 76,2 na 100, w porównaniu z 73,2 rok temu, co jest najwyższym wynikiem od 15 lat dla pierwotnej listy 140 porównywanych miast.

Czy Europa jest na fali?

Pomimo zmiany na lepsze dla większości miast po pandemii, jedną z zauważalnych zmian w tegorocznym raporcie w porównaniu z 2022 r. jest spadek liczby europejskich miast w rankingach.

Jest to częściowo spowodowane spadkiem wskaźników niestabilności, a niektóre miasta odczuwają skutki wojny na Ukrainie.

Frankfurt i Amsterdam wypadły z pierwszej dziesiątki, zajmując wcześniej 7. i 9. miejsce w 2022 r.

Miasta w Wielkiej Brytanii znalazły się wśród miast europejskich, które odnotowały najbardziej znaczące spadki. Edynburg, który w ubiegłym roku po raz pierwszy znalazł się w pierwszej pięćdziesiątce, zajmując 35. miejsce, w 2023 r. spadł na 58. miejsce.

Podobnie Londyn (34. miejsce w 2022 r.) i Manchester (32. miejsce w zeszłym roku) odniosły w tym roku słabe wyniki, spadając odpowiednio o 12 i 16 miejsc.

W skali globalnej wyniki wszystkich regionów poprawiły się w porównaniu z wynikami osiągniętymi w 2022 r. Pomimo spadku liczby miast, Europa Zachodnia utrzymała swoją pozycję w sondażach, poprawiając swój wynik z 91,4 w zeszłym roku do 92,3 w tym roku.

Największą poprawę odnotowano w regionie Azji i Pacyfiku, który osiągnął wynik 73,5, co stanowi znaczący wzrost w stosunku do zeszłorocznego wyniku 69,1. Co więcej, ośmiu z dziesięciu największych wspinaczy w rankingu pochodziło z regionu; najbardziej znany wspinacz Wellington w Nowej Zelandii skoczył 35 miejsc i wylądował na 23. pozycji.

Które miasta znalazły się w pierwszej dziesiątce?

10. Okland, Nowa Zelandia

Płótno
Okland

Jako miasto, które odnotowało drugą co do wielkości poprawę w ubiegłym roku, Auckland – największe miasto Nowej Zelandii – przeskoczyło imponujące 25 miejsc, aby osiągnąć łączną 10. pozycję w tegorocznym indeksie.

10. Osaka, Japonia

Płótno
Osaka

Zniesienie ograniczeń związanych z COVID-19 przyniosło znaczny wzrost w wielu miastach regionu Azji i Pacyfiku. Osaka, trzecie pod względem liczby ludności miasto Japonii i jedno z najbardziej wielokulturowych, było jednym z beneficjentów wyższych wyników w ocenach kultury i środowiska dzięki wycofaniu środków z ery COVID.

9. Toronto, Kanada

Płótno
Toronto

Najniżej sklasyfikowane kanadyjskie miasto w pierwszej dziesiątce, Toronto jest kolejnym konsekwentnym wykonawcą, jeśli chodzi o coroczne rankingi. Chociaż w 2023 r. spadł o jedno miejsce z 8. miejsca na 9., jego wynik stabilności wzrósł w tym roku po zeszłorocznych protestach antyszczepionkowych, które spowodowały spadek.

7. Genewa, Szwajcaria

Płótno
Genewa

Kontynuując trend spadków europejskich miast w rankingach, Genewa ponownie utrzymała miejsce w pierwszej dziesiątce w tym roku. Choć spadło z 6. na 7. miejsce, to szwajcarskie miasto odnotowało w tym roku wzrost wyników w zakresie edukacji. Jest ogólnie oceniane jako jedno z najlepszych miast do życia, ale jest również jednym z najdroższych do życia, a firma konsultingowa Mercer umieściła je na trzecim miejscu na swojej corocznej globalnej liście.

7. Calgary, Kanada

Płótno
Calgary spadło z trzeciego miejsca w 2022 roku na 7 miejsce w 2023 roku.

Europa nie jest jedynym kontynentem, który odnotował spadek w rankingu. Chociaż żadne miasto ze Stanów Zjednoczonych nie pojawia się w pierwszej dziesiątce, miasta kanadyjskie są zwykle dobrze reprezentowane. Jednak w 2023 r. miasta takie jak Calgary również spadły. W 2022 roku było to trzecie miejsce, ale w tym roku największe miasto w prowincji Alberta spadło na 7. miejsce w tym roku. Jego wynik w zakresie kultury i środowiska był jego największą wadą, obniżając ogólny wynik indeksu pomimo doskonałych wyników w zakresie stabilności, infrastruktury, edukacji i opieki zdrowotnej.

6. Zurych, Szwajcaria

Płótno
Zurych

Największe miasto Szwajcarii, Zurych, spadło w ciągu ostatniego roku z trzeciego miejsca na szóste. Choć znajduje się w pierwszej dziesiątce Global Liveability Index, Zurych – podobnie jak Genewa – został również oceniony jako jedno z najdroższych miast na świecie do życia i pracy jako ekspata, zgodnie z badaniem kosztów utrzymania 2022 firmy Mercer. W raporcie rocznym firmy konsultingowej zajmował drugie miejsce po Hongkongu.

5. Vancouver, Kanada

Płótno
Vancouver

Vancouver nie porusza się na piątym miejscu, a jego wynik stabilności wzrósł w porównaniu z zeszłym rokiem po tym, jak spadły protesty przeciwko szczepionkom.

4. Sydney, Australia

Płótno
Sydnej

COVID-19 miał bardzo znaczący wpływ na australijskie miasta, takie jak Sydney, ale złagodzenie ograniczeń sprawiło, że zdetronizowały one europejskie miasta z pierwszej dziesiątki. Oprócz doskonałego wyniku systemu opieki zdrowotnej, edukacja i infrastruktura miasta również uzyskały oceny 100,0.

3. Melbourne, Australia

Płótno
Melbourne

Podobnie jak w przypadku Sydney, ranking Melbourne został osłabiony przez znaczną presję na wiele aspektów życia miejskiego spowodowaną pandemią COVID-19. Kilka fal wirusa groziło przepełnieniem miejskiego systemu opieki zdrowotnej, ale w tym roku ten konkretny czynnik otrzymał od Economist doskonały wynik 100,0, co pomogło Melbourne wrócić do pierwszej dziesiątki.

2. Kopenhaga, Dania

Płótno
Kopenhaga jest numerem dwa na liście.

Na drugim miejscu rok z rzędu plasuje się Kopenhaga. Dania jest konsekwentnie wymieniana jako jeden z najszczęśliwszych krajów na świecie do życia, co z pewnością znajduje odzwierciedlenie w wynikach dla każdej kategorii w raporcie dotyczącym warunków mieszkaniowych magazynu Economist. Nadal ma wysokie wyniki we wszystkich dziedzinach, w tym doskonałe wyniki 100,0 za edukację, infrastrukturę i stabilność.

1. Wiedeń, Austria

Płótno
Wiedeń po raz kolejny zdobywa tytuł najlepszego miasta do życia według magazynu The Economist.

Na szczycie bez zmian – Wiedeń przez kolejny rok utrzymuje tytuł najbardziej przyjaznego do życia miasta na świecie. Stolica Austrii dominowała w rankingach w ostatnich 10 badaniach, zajmując pierwsze miejsce w ośmiu z nich. Dopiero pandemia COVID-19 wytrąciła go z równowagi, kiedy wiele jego muzeów i restauracji zamknęło swoje drzwi.

W raporcie zauważono, że Wiedeń nadal oferuje „niezrównane połączenie stabilności, dobrej infrastruktury, silnej edukacji i usług zdrowotnych oraz mnóstwa kultury i rozrywki”. Jedyną wadą, jak powiedział, był brak ważnych wydarzeń sportowych.

Wyróżnienia

Podczas gdy jego pozycja spadła w zeszłorocznym zestawieniu po inwazji Rosji w lutym 2022 r., Kijów powrócił do indeksu, choć z niskimi wynikami. Bombardowania i ataki rakietowe na stolicę Ukrainy spowodowały spadek wyników w zakresie infrastruktury i stabilności, ale nastąpił znaczący powrót do ogólnych rankingów, choćby z niskim 165. miejscem na 173 miasta.