O nas
Kontakt

Wieloryby, niedźwiedzie, rysie: europejskie projekty ponownego dzikania pozwalają turystom na odpowiedzialne obcowanie z dziką przyrodą

Laura Kowalczyk

Encounter dolphins in the Azores, Portugal.

Oto, jak odpowiedzialnie obcować z zapierającą dech w piersiach dziką przyrodą Europy.

Europa szczyci się kultowymi dużymi drapieżnikami, spektakularnym ptactwem i niektórymi z ostatnich na świecie odcinków odległej dzikiej przyrody. Zamień więc przerwę na plaży na lornetkę i wybierz się na safari za progiem – bo europejska przyroda potrzebuje Twojej pomocy.

Według Europejskiej Agencji Środowiska różnorodność biologiczna w Europie zmniejsza się w zastraszającym tempie. Ale jest nadzieja. Projekty przywracania dzikiej przyrody na całym kontynencie przywracają życie tam, gdzie ono zanika, a turystyka może je wspierać. Oto, gdzie w tym roku można zobaczyć dziką przyrodę w Europie.

Spotkaj bobry i wieloryby w górach i na wyspach w Szkocji

„W Europie kontynentalnej istnieje wiele przykładów dramatycznego ożywienia przyrody, pokazując, co jest możliwe, dając jej więcej przestrzeni i wolności”. mówi Peter Cairns, dyrektor wykonawczy Scotland: The Big Picturektórej wizją jest przekształcenie szkockiej dzikiej przyrody poprzez ponowne zdziczenie i ponowne wprowadzenie większych gatunków, takich jak bóbrrysie, a nawet wilki.

„Wraz z powrotem dzikiej przyrody, powracają także ludzie, którzy dostrzegają coraz większe możliwości w ponownie dzikich krajobrazach”.

Możesz pomóc w uzasadnieniu ekonomicznym kwestii dzikiej przyrody podczas rejsu małym statkiem w poszukiwaniu wielorybów, delfinów, rekinów olbrzymich, fok i ptaków morskich wokół wyspy Mull i okolicznych wysp.

Największą atrakcją są bieliki, a ich obecność na Mull stanowi ochronę historia sukcesu – 22 pary wymarłych wcześniej w Wielkiej Brytanii ptaków obecnie zamieszkują tę wyspę.

Siedmiodniowy rejs do Mull, Islay, Luing, Shuna i Jura z St Hilda Sea Adventures kosztuje od 1330 GBP (1560 EUR) na osobę.

Na tym safari po Szkocji się nie kończy. Park Narodowy Cairngorms – dom dla jednej czwartej zagrożonych gatunków w Wielkiej Brytanii – jest domem dla rybołów, orłów przednich, jeleni ruiowych, kuny leśnej, a nawet dzikich kotów.

Poznaj ludzi zaangażowanych w ochronę przyrody Cairngorms i spotkaj bobry podczas wycieczki po Szkocji: wielka podróż do ponownego zdziczenia. Cztery dni w Great Glen kosztują od 995 funtów (1166 euro) za osobę. Cały dochód przeznaczany jest na bieżące wysiłki organizacji charytatywnej na rzecz odrodzenia dzikiej przyrody.

Do szkockiej dzikiej przyrody ponownie wprowadzono bobry.

Spotkaj niedźwiedzie brunatne w Karpatach Południowych w Rumunii

Jedna z ostatnich wielkich dziczy w Europie znajduje się na alpejskich łąkach, lasach i wysokich szczytach Karpat Południowych. Rumunia szczyci się największą populacją niedźwiedzia brunatnego w Europie poza Rosją, a także jednymi z najlepszych w Europie szans na zobaczenie wilków i rysi.

Dostrzegaj je w odległych, ale wygodnych kryjówkach prowadzonych przez Fundację Conservation Carpathia którego celem jest przekształcenie regionu w europejski Yellowstone – rozległą chronioną przyrodę, która zwiększy różnorodność biologiczną i zapewni lokalnym mieszkańcom trwałe dochody w harmonii z naturą.

Czterodniowy wyjazd z Travel Carpathia Koszty od 460 euro na osobę, a cały dochód zostanie przekazany Fundacji Conservation Carpathia. Obejmuje trzy noce zakwaterowania z pełnym wyżywieniem w Comisu hide na południowym grzbiecie Gór Fagaras oraz fachowego lokalnego przewodnika.

Wybierz się na obserwację niedźwiedzi w Rumunii z Travel Carpathia.

Odpowiedzialne obserwowanie wielorybów na Azorach w Portugalii

Pod koniec kwietnia i do maja płetwal błękitny rejs po wodach otaczających Azory, uzupełniając zakwity planktonu podczas corocznej podróży na północ, do Arktyki.

Portugaliazielona placówka na Atlantyku oferuje jedne z najlepszych w Europie możliwości obserwowania tych ogromnych stworzeń – największych na naszej planecie – z pokładu sztywnego pontonu.

Odpowiedzialne wycieczki polegające na obserwowaniu wielorybów nie zaprowadzą Cię zbyt blisko tych gigantów, dzięki czemu nie przeszkodzisz im w podróży, ale doświadczeni przewodnicy-biolodzy morscy dadzą Ci największą szansę na ich dostrzeżenie.

Zobacz je dzięki połączeniu delfinów i wielorybówpodczas ośmiodniowej wycieczki po wielorybie błękitnym, której koszt zaczyna się od 1295 funtów (1520 euro) za osobę. Jeśli przegapiłeś główny gatunek, nie martw się, jest tu także mnóstwo innych waleni – płetwy, humbaki i kaszaloty, a także delfiny – które również możesz zobaczyć.

Wybierz się na obserwację wielorybów i delfinów na portugalskich Azorach.

Przyjrzyj się niedźwiedziom polarnym na Spitsbergenie w arktycznej Norwegii

W Norwegiina skalistym archipelagu Arctic Svalbard niedźwiedzie polarne przewyższają liczebnie ludzi, co czyni to jedno z najlepszych i najbardziej dostępnych miejsc, w których można zobaczyć jeden z najbardziej kultowych gatunków na świecie.

Ale podróżuj do jednego z najwrażliwszych środowisk w Europie wymaga starannego przemyślenia. Skutki zmian klimatycznych są tutaj bardziej widoczne: Spitsbergen ociepla się sześciokrotnie w stosunku do średniej światowej, powodując powstawanie lodowców się wycofać, a lód morski zniknie.

Na rejsie małym statkiem z Aqua Firma w miarę możliwości będziesz podróżować pod żaglami, aby zminimalizować ślad węglowy swojej podróży. Obserwacje niedźwiedzi polarnych są częste, podobnie jak morsy, foki i ptaki morskie. Ośmiodniowa przygoda z pełnym wyżywieniem kosztuje od 2607 GBP (3055 EUR) na osobę.

Niedźwiedzie polarne przewyższają liczebnie populację w norweskim arktycznym Svalbardzie.

Chroń zagrożone wyginięciem żółwie karetta w Kefalonii w Grecji

Co roku żółwie karetta migrują na Kefalonię w celu rozmnażania się, składając jaja na miękkich piaszczystych plażach na południu wyspy. Podróżuj od maja do połowy sierpnia, aby rzucić okiem na samice schodzące na brzeg, oraz od sierpnia do października, aby mieć szansę na obserwację piskląt schodzących do morza.

Jednak wraz ze wzrostem presji ze strony rozwoju wybrzeża żółwie te są obecnie zagrożone. Możesz pomóc chronić je podczas tego wolontariatu dzięki POD Volunteer.

Spędź dwa tygodnie na monitorowaniu i ochronie żółwia gniazd, rejestrując poziom zanieczyszczenia światłem, obserwując zachowanie żółwi i pomagając pisklętom bezpiecznie przedostać się do morza. Koszty od 649 GBP (760 EUR) za osobę.

Spacer po dzikiej stronie Andaluzji w Hiszpanii

Udaj się w głąb lądu z wybrzeża, aby posmakować Andaluzjidzika strona. Ryś iberyjski wędruje po pokrytych dębami i korkami wzgórzach Parque Natural de la Sierra de Andújar, mniej więcej godzinę drogi od Kordoby, podczas gdy dalej na południe skalisty i nieziemski Parque Natural Torcal de Antequera oferuje doskonałe obserwacje koziorożca iberyjskiego, wędrowca sokoły i krogulce.

Więcej cudów ptactwa znajdziesz w lagunie Fuente de Piedra – największym jeziorze na Półwyspie Iberyjskim – gości drugą co do wielkości w Europie kolonię flaminga większego.

Ryś w szczególności są nieuchwytne, więc będziesz potrzebować doświadczonego lokalnego przewodnika, aby mieć szansę je dostrzec. Dołącz do lokalnego zoologa podczas sześciodniowej wycieczki z Royle Safarisktóry kosztuje od 1495 funtów (1752 euro) na osobę.