O nas
Kontakt

Włochy tracą tytuł największego producenta wina na świecie z powodu ekstremalnych warunków pogodowych i chorób

Laura Kowalczyk

Włochy tracą tytuł największego producenta wina na świecie z powodu ekstremalnych warunków pogodowych i chorób

Ekstremalne warunki pogodowe i choroby grzybowe spustoszyły winnice, powodując spadek produkcji poniżej 44 mln hektolitrów w 2023 r.

Włochy straciły ukochaną koronę największego producenta wina na świecie.

Ten rok był trudny dla winiarzy we Włoszech, powodując spadek produkcji o 12 procent w porównaniu z rokiem 2022.

Ekstremalne warunki pogodowe i choroby grzybowe spustoszyły winnice, powodując spadek produkcji poniżej 44 milionów hektolitrów w 2023 r. Winiarze spodziewają się najmniejszych zbiorów od sześciu lat.

Według włoskiego lobby winiarskiego UIV i Assoenologi, stowarzyszenia ekspertów winiarskich, sytuacja jest nieco lepsza w regionach północnych Włoch, w tym w Piemoncie, gdzie odnotowano niewielki wzrost produkcji o 0,8%.

Mimo to ogólny spadek oznacza, że ​​Francja po raz pierwszy od dziewięciu lat odzyska czołowe miejsce.

Spadek wina we Włoszech w 2023 r

Według danych prognoz zbiorów produkcja spadnie o 20 procent w środkowych regionach Włoch i o około 30 procent w południowych regionach, takich jak Sycylia i Bazylikata.

Spadek wynika z połączonego wpływu złej pogody i uszkodzeń spowodowanych przez grzyba zwanego Plasmopara viticola.

Grzyb powoduje jedną z najbardziej wyniszczających chorób winorośli i jest również znany jako mączniak rzekomy winogron.

Andrei Cairone
Winiarze spodziewają się najmniejszych zbiorów od sześciu lat.

W ciepłych i wilgotnych warunkach biały grzyb rozprzestrzenia się na liściach i owocach, często powodując śmierć części rośliny.

W tym roku ze względu na zwiększone opady deszczu szczególnie dotknęło to środkowe i południowe regiony Włoch.

„Zbiory, przed którymi stoimy, są bardzo złożone i charakteryzują się przede wszystkim skutkami zmian klimatycznych, które pod koniec wiosny i na początku lata spowodowały choroby chorobotwórcze, takie jak mączniak rzekomy, powodzie, burze gradowe i susza” – powiedział Riccardo Cotarella, dyrektor Assoenologów w oświadczeniu.

Spadek produkcji nie wpłynie na jakość wina – dodał Cotarella. „Ze zbiorów w 2023 r. z pewnością otrzymamy wina dobrej jakości, osiągające szczyty doskonałości” – powiedział.

Francja zmaga się z nadprodukcją

Francja objęła czołowe miejsce w kategorii największego producenta wina na świecie, ale niekoniecznie było to zwycięstwo winiarzy.

Z powodu trzech problemów – kryzysu kosztów życia, zmian w nawykach konsumpcyjnych i kaca wywołanego przez Covid – w kraju odnotowano spadek popytu na wino.

Rząd francuski ogłosił niedawno przeznaczenie 200 milionów euro na sprzedaż nadwyżek produkcji wina w celu wsparcia winiarzy borykających się z trudnościami finansowymi.

Pieniądze miały „miać na celu powstrzymanie spadku cen i umożliwienie producentom wina ponownego znalezienia źródeł przychodów” – powiedział dziennikarzom w sierpniu minister rolnictwa Marc Fesneau.

Podkreślił jednak, że branża musi także „spojrzeć w przyszłość, pomyśleć o zmianach konsumenckich i dostosować się”.