O nas
Kontakt

Włochy zawieszają „złote wizy” dla Rosjan i Białorusinów ponad rok po zaleceniu UE

Laura Kowalczyk

Włochy zawieszają „złote wizy” dla Rosjan i Białorusinów ponad rok po zaleceniu UE

Komisja Europejska zaleciła krajom UE zawieszenie programów wizowych dla inwestorów w marcu 2022 r.

Włochy zawiesiły swój program złotych wiz dla obywateli Rosji i Białorusi, poinformowało na swojej stronie internetowej Ministerstwo Biznesu tego kraju.

Włoskie media donoszą, że decyzja została podjęta w połowie lipca – ponad rok po tym, jak Komisja Europejska zaleciła taki krok po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Programy wizowe dla inwestorów lub „złote wizy” oferują ludziom możliwość uzyskania pozwolenia na pobyt poprzez zakup domu, zainwestowanie znacznych kwot pieniędzy lub przekazanie darowizny.

Dla krajów UE często oznacza to również uzyskanie dostępu do korzyści płynących z bycia mieszkańcem bloku – w tym swobodnego przemieszczania się między krajami.

Włoski program oferuje dwuletnie zezwolenie na pobyt (z możliwością przedłużenia o trzy lata) w zamian za inwestycję 2 mln euro we włoskie obligacje rządowe, inwestycję 500 000 euro we włoską spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, inwestycję 250 000 euro we włoską innowacyjną startup lub darowiznę w wysokości 1 miliona euro na rzecz inicjatywy filantropijnej we Włoszech.

Można go przedłużyć o trzy lata, a po 10 latach możesz ubiegać się o obywatelstwo.

Dlaczego UE zaleciła zawieszenie programów złotych wiz?

W marcu 2022 r. Komisja Europejska wezwała wszystkie państwa członkowskie UE do zawieszenia programów wizowych dla inwestorów dla obywateli Rosji i Białorusi.

Ostrzegł, że osoby „podlegające sankcjom lub znacząco wspierające wojnę na Ukrainie” mogły uzyskać obywatelstwo UE lub uprzywilejowany dostęp do UE – w tym swobodę przemieszczania się w strefie Schengen – w ramach tych programów.

Płótno
Programy wiz inwestycyjnych często oferują wiele korzyści płynących z życia w UE.

Włoski magazyn Altreconomia donosi, że Włochy wydały co najmniej 32 obywatelom Rosji dwuletnie wizy „inwestorskie” z 36 wniosków w zeszłym roku, na podstawie danych dostarczonych przez Ministerstwo Biznesu. To więcej niż liczba wyemitowana dla inwestorów z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i 23 innych krajów spoza UE razem wziętych.

Nie było danych pokazujących, ile wydano do tej pory w tym roku.

Kraje UE pozbywają się swoich złotych wiz

Włochy są jednym z nielicznych krajów UE, które nadal mają złote wizy.

Komisja Europejska już wcześniej mówiła, że ​​takie programy stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa, przejrzystości i wartości Unii Europejskiej.

Na początku tego roku Irlandia zlikwidowała swój program Immigrant Investor Program, który oferował irlandzki pobyt w zamian za darowiznę w wysokości 500 000 euro lub trzyletnią roczną inwestycję w wysokości 1 miliona euro w tym kraju.

Portugalia również położyła kres swojej rezydencji dzięki programowi inwestycyjnemu, aby stawić czoła rosnącym cenom nieruchomości i czynszów.