O nas
Kontakt

Włoska Meloni i Schlein zmierzą się 23 maja w debacie telewizyjnej przed wyborami do Parlamentu Europejskiego

Laura Kowalczyk

Włoska Meloni i Schlein zmierzą się 23 maja w debacie telewizyjnej przed wyborami do Parlamentu Europejskiego

Premier Włoch Giorgia Meloni, która przewodzi prawicowej partii Bracia Włochy, zmierzy się z przywódczynią włoskiej opozycji Elly Schlein w telewizyjnej debacie 23 maja przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

W sobotę włoskie media podały, że długo oczekiwana konfrontacja odbędzie się w programie telewizyjnym „Porta a Porta” prowadzonym przez Bruno Vespę na antenie Rai1. Oczekuje się, że kandydaci omówią kluczowe obszary polityki, w tym zatrudnienie, zdrowie i migrację.

Schlein, sekretarz centrolewicowej Partii Demokratycznej, głośno wypowiadała się przeciwko Meloni za jej politykę, w tym za propozycję zmiany włoskiej konstytucji, aby umożliwić obywatelom bezpośrednie głosowanie na premiera, co Schlein opisuje jako „nieudaną i niebezpieczną reformę .”

Meloni ogłosiła, że ​​w zeszłym miesiącu będzie startować w wyborach europejskich, mając ambicję stworzenia większości, która „łączy siły centroprawicowe” i „wysyła lewicę do opozycji nawet w UE” – powiedziała na przyjęciu wydarzenie w Pescarze we Włoszech.

Jej partia już prowadzi na czele ostatnich sondaży we Włoszech i według przewidywań zdobędzie 27,2 proc. głosów, przed Partią Demokratyczną (20,3 proc.) i Ruchem Pięciu Gwiazd (16,8 proc.).

Partia Bracia Włosi jest częścią grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR), która może stać się częścią koalicji z Europejską Partią Ludową (EPL), jak zasugerowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas debaty w Maastricht pod koniec ubiegłego miesiąca.